שנת המפנה: 2028. כך תעדכנו את תיק ההשקעות שלכם בהתאם

כלכלת סין תהפוך לגדולה בעולם – וזו העת לתת לה משקל תואם בתיק ההשקעות

דרור קרני
דרור קרני
שנחאי, סין
שנחאי, סיןצילום: בלומברג
דרור קרני
דרור קרני

עוד קודם לפרוץ מגפת הקורונה סומן המאבק הכלכלי בין ארה"ב לסין כגורם סיכון משמעותי ביותר ליציבות השווקים, אלא שהמשבר טרף את הקלפים וטילטל את שוקי העולם כפי שאף אחד לא היה יכול לחזות. כעת מסתמן כי השלכות המשבר וכושר ההתאוששות שהציגה כל אחת מהמדינות עשויות לתדלק מחדש את מלחמת הסחר, שמקבלת זווית חדשה לנוכח המהפך המתגבש בצמרת דירוג הכלכלות הגדולות בעולם. עבור המשקיעים מדובר בחלון הזדמנויות לעשות חושבים בנוגע לפיזור ההשקעות.

קדחת ההנפקות בוול סטריט, בתמיכת טרנד הספאק, והשוויים שאליהם זינקו מניות החברות באחרונה, בעיקר ממגזר הטכנולוגיה, היו כל מה שמשקיע יכול היה לבקש. אחרי המהלומה שהנחיתה מגפת הקורונה, השוק האמריקאי הפגין עוצמה והמדדים המובילים שסגרו את השנה החולפת בשיאים חדשים, הספיקו לנפץ אותם פעם נוספת ולא להותיר כל זכר לקריסה שנרשמה בשווקים במארס עם התפרצות המגפה.

משקיע סיני צופה בלוחות המסחר בבורסת בייג'יןצילום: AP

עם זאת, מלבד הזינוק המרשים בשווקים, קשה להסתכל על התמונה המאקרו-כלכלית ולא להתייחס להשלכות המשבר שילוו את שווקי העולם עוד זמן רב – ולהסיק מכך שמה שהיה, לא בהכרח מה שיהיה. על אף הפופולריות הבלתי מעורערת של השוק האמריקאי, שעד השנים האחרונות התבסס בבטחה בצמרת הכלכלות המובילות בעולם וזכה במעמד המתבקש כמוקד הפיננסי העולמי, בתקופה הנוכחית יש גם מקום לבחון את היריבה הגדולה מאסיה שמאיימת לנגוס בשנים הקרובות בנתחי שוק משמעותיים ולהתברג בראשונה ככלכלה הגדולה בעולם.

לפי הדו"ח השנתי של המרכז לחקר כלכלה ועסקים (CEBR) המדרג את כלכלות העולם, סין צפויה לעקוף את ארה"ב וליהפך לכלכלה הגדולה בעולם עוד ב-2028 (מוקדם יותר מהמועד שהוזכר בדו"ח הקודם, והצביע על 2033 כשנת המהפך בפסגה), בזכות קצב התאוששות מרשים שהציגה המדינה ביציאה מתסבוכות הקורונה. הדו"ח לא ממש מפתיע, שכן השינוי בצמרת הדירוג הוא כנראה רק עניין של זמן - והקורונה היא עדות לכך.

כך לדוגמה, בעוד כלכלת ארה"ב מציגה התכווצות בשיעור של 3.5% ב-2020, הנתון הגרוע ביותר מאז 1946, ורשמה ירידה בתמ"ג לראשונה מאז המשבר הפיננסי ב-2008, סין הציגה צמיחה של 2.3% בשנה החולפת. התמונה מתבהרת עוד יותר כשמסתכלים על תחזית הצמיחה השנתית הממוצעת – בעוד סין צפויה לעמוד על 5.7% בשנים 2025-2021 ו-4.5% צמיחה שנתית ממוצעת במהלך 2030-2026, בארה"ב הצפי הוא להתאוששות מתונה הרבה יותר עם צמיחה ממוצעת של 1.9% במהלך 2024-2022 וצמיחה צנועה של 1.6% בשלוש השנים שלאחר מכן.

קצבי ההתאוששות המנוגדים של שתי המדינות ממשבר הקורונה, לצד העובדה כי שוק המניות בסין קרוב ל-11% משווי שוק המניות העולמי, מחייב גם את המשקיע לבצע חשיבה על פיזור נכסי ההשקעות מבחינה גיאוגרפית והתאמה של תיק ההשקעות למגמות המאפיינות את השווקים הגלובליים.

הגודל קובע, אבל לא רק

המהפך המסתמן בצמרת דירוג הכלכלות הגדולות בעולם הוא עניין מהותי שעשוי לאותת למשקיעים הגלובליים כי הגיע הזמן להקצות השקעות לנכסים סיניים באופן המשקף בצורה נאמנה יותר את משקלה הכלכלי והפיננסי. סין של השנים האחרונות היא כלכלה אמביציונית שחותרת לחדשנות ועליונות טכנולוגית, זאת במקביל להיותה פס הייצור של העולם. הוצאותיה על מחקר ופיתוח זינקו בעשור האחרון והיא מאכסנת את מלאי מחשבי-העל והרובוטים התעשייתיים הגדול בעולם.

מלבד זאת, הממשל הסיני הסיר בשנים האחרונות כמה חסמים, והשווקים הסיניים כיום פחות מוגבלים למשקיעים זרים החשופים בדרכים שונות לאופציות ההשקעה בבורסות שנחאי ושנזן. גם מנהלי ההשקעות האמריקנים ערים לתהליכים המתרחשים בשווקים כשעוד ועוד השקעות אמריקאיות מוצאות את דרכן בשנים האחרונות לשוק הסיני.

שנזן, סיןצילום: Lok Yiu Cheung / Alamy Stock Pho

הממשל הסיני ער לכניסת הכסף לשווקים הפיננסיים במדינה ופועל להחלת רפורמה כלכלית, שבמסגרתה שוקי המניות יזכו לכוח גדול יותר במימון השקעות בחברות, כמנוע צמיחה להמשך התעצמות הכלכלה במדינה. לראיה, יותר מ-380 חברות סיניות גייסו כ-65 מיליארד דולר בהנפקות IPO בבורסות שנחאי ושנזן במהלך השנה החולפת, זינוק של 82% לעומת 2019, כך לפי נתוני פירמת הייעוץ העולמית KPMG.

כל אלו לא מטשטשים גם את העובדה כי מדובר בסין, שבה פועל משטר דיקטטורי שלא פעם נקט בהתערבות אגרסיבית בשוקי ההון ובסיכול הנפקות (למשל מקרה אנט גרופ של המיליארד ג'ק מא) תוך ניצול כוחו הבלתי מוגבל. לצד זאת, החובות שצברו חברות סיניות רבות כמו גם מקרי הטעיית המשקיעים ('לאקין קפה') מעיקות במעט על החגיגה הכלכלית במדינה.

ועל אף כל אלה, בראייה רחבה, האלמנטים החיוביים של השוק הסיני שפורטו לעיל נעים קדימה בקצב מואץ והם צפויים לבסס את מעמדה של סין גם כזירת השקעה אטרקטיבית. מבחינת תיק ההשקעות, נראה כי כמעט ואין ברירה אלא לשקול חשיפה רחבה יותר לשוק האסייתי שמציג צמיחה גבוהה. סין מייצגת פוטנציאל צמיחה רחב יותר, באופן יחסי, לעומת שאר העולם. המציאות הזו דוחפת ללמוד לחיות גם עם הסיכונים ואי הוודאות של השוק בסין.

הבנק המרכזי של סיןצילום: Jason Lee/רויטרס

השקעות בנוסח אסייתי – פיזור רחב או בחירה בפינצטה

אפשרויות ההשקעה בשוק הסיני נעות בין בחירה סלקטיבית של מניות לחשיפה רחבה דרך תעודות או קרנות סל. מבחינת חברות ספציפיות – השוק הסיני רווי בתאגידי ענק כדוגמת עליבאבא (סימול: BABA), באידו (סימול: BIDU), טנסנט (סימול: (TCHEY ועוד רבים אחרים, אלא שלתפישתי חשיפה רחבה היא האופציה המועדפת.

כך לדוגמה, קרן הסל הפופולרית A iShares MSCI China, העוקבת אחר החברות הגדולות ביותר בבורסות סין (המסווגות כמניות סוג A) ורשמה עלייה של מעל ל-40% במהלך השנה האחרונה. קרן סל מסקרנת נוספת היא CSI Chaina Internet (KWEB) החשופה למגזר חברות האינטרנט הסיניות, והניבה תשואה מרשימה של יותר מ-60% ב-12 החודשים האחרונים. לצד אלה, ישנן לא מעט קרנות שעוקבות אחר מדד 300 CSI הסיני ומאפשרות גם הן חשיפה לחוד החנית של החברות בסין.

בשורה התחתונה, על אף כיפופי הידיים בין ארה"ב לסין, נראה כי האחרונה בדרך הבטוחה ליהפך בשנים הקרובות לכלכלה הגדולה בעולם. לא מן הנמנע שכחלק מהתהליך המתגבש ולנוכח מגמת הסרת החסמים של הממשל במדינה כלפי משקיעים זרים, תזכה בהמשך בורסת סין לפופולריות של מקבילתה בארה"ב.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"