ריקוד המכונה: הבינה המלאכותית מחוללת מהפכה גם בעולם ההשקעות

בינה מלאכותית היא מזמן לא רק משחקי שחמט ותחרויות "גו", אלא הבסיס לעולם האלגו־טרייד: מעכשיו אפשר לתת לה לנהל את תיק ההשקעות שלנו כך שהכסף מושקע באופן אוטונומי לחלוטין. הזהירים יותר יכולים לפזר את ההשקעה דרך תעודות סל של חברות התשתית הטכנולוגית השותפות לחזון

דרור קרני
דרור קרני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובוט מול מחשב
צילום: SHUTTERSTOCK
דרור קרני
דרור קרני

השתלטות מערכות הבינה המלאכותית, או בשמה המקוצר AI, על שגרת חיינו היא כבר מזמן לא שאלה של אם אלא מתי, ומסתמן שאת התשובה נקבל מהר מהצפוי. בשנים האחרונות ה-AI משחקת תפקיד מרכזי בעולמות הביג דאטה (Big Data), השיווק, השירותים והמכירה, אלא שזו כמובן רק תחילתה של מהפכת האוטומציה. החברות הטכנולוגיות הגדולות השכילו להבין עוד שנים קודם את פוטנציאל השימוש ב-AI והשקיעו סכומי עתק במו"פ בתחום לטובת שיפור וייעול תהליכים שעשויים לשנות בקרוב את כל מה שהכרנו.

באופן פשטני, אפשר להגדיר את הבינה המלאכותית כטכנולוגיה המאפשרת למחשבים ללמוד לפתור בעיות באמצעות למידת עומק (Deep Learning), במסגרת מחשוב קוגניטיבי (Cognitive Computing), כדי להגיע למסקנות בהעדר הגורם האנושי.

כמה אירועים נחשבים משמעותיים בהתפתחות הטכנולוגיה, ויכולים להעיד על המסוגלות חסרת־הגבולות של התחום: כך לדוגמה, ב-1969 מדענים באוניברסיטת סטנפורד פיתחו לראשונה רובוט בעל יכולת קבלת החלטות עצמית בסיסית. בשנת 1997 היה זה מחשב העל של ענקית המחשוב IBM, "כחול עמוק", שניצח את אלוף העולם בשחמט. בשנת 2011 מחשב נוסף של IBM, "ווטסון", ניצח אשף טריוויה ובשנת 2016 ניצח ה-DeepMind של חברה־בת של גוגל את האלוף הסיני במשחק "גו".

אלו היו כמובן רק הקדימון למה שעתיד לבוא. בפועל, המעבר מעידן המחשוב, שבו בני האדם מתכנתים את המחשב כיצד לפעול, לעידן שבו המחשבים לומדים בעצמם כיצד לפעול, יש השלכות כמעט על כל תחום בחיינו, ונראה כי זהו אחד התהליכים המשמעותיים ביותר שנחווה בעידן המודרני.

תצוגת בינה מלאכותיתצילום: בלומברג

האינטליגנציה החדשה של המכונה

ההבנה כי העולם מתקדם לעבר עידן אינטליגנטי, שבו כאמור כמעט כל תחום ישתמש בבינה מלאכותית במידה כזו או אחרת, זוכה בשנים האחרונות גם לביקורת באשר לפגיעה בפרטיות, איסוף מידע אישי והאיום על ההון האנושי, שעשוי להתייתר נוכח היכולות של אותן המערכות. אלא שנראה שגם ביקורת המוצדקות בחלקן באשר למחיר שייגבה מכל אחד מאתנו, לא יצליחו לעצור את הרכבת שדוהרת במהרה לעבר תחנה נוספת שתושפע מעולם ה-AI: ענף ההשקעות והפיננסים.

בענף זה כבר הוכח בעבר שתת־תחום בבינה המלאכותית, למידת מכונה (Machine Learning), או בשמו המקוצר ML, הצליח להכות את השוק. במחקר שבוצע על ידי שלושה חוקרים במכון הכלכלי באוניברסיטת פרידריך אלכסנדר בנירנברג (FAU), נבחנה כוחה של מערכת ממוחשבת אל מול ביצועי מדד 500 S&P לאורך התקופה שבין 1992 ועד 2015. בחירת המניות הסלקטיבית של המערכת הביאה לתשואה פנומנלית של כ-30% בשנה בממוצע. מרשים לכל הדעות.

אלא שנראה כי גם האלגו־טרייד (Algorithmic Trading), כלומר מסחר המבוצע על ידי מערכות ורובוטים, שהוא לא עניין חדש בשוק ההון המודרני, צפוי לעבור תמורות בשנים הקרובות, כמו גם שאר הפעולות הפיננסיות המסורתיות שאנו מבצעים באופן שוטף. מגמה זו מכונה בשם Self־Driving Money — כלומר, כסף המושקע בעצמו בצורה אוטונומית לחלוטין ובהתאם להגדרות שנקבעו מראש ביחס לרמת הסיכון ופרמטרים נוספים. למעשה, מדובר בתוכנות בינה מלאכותית, הידועות בשם Robo־Advisors והן מאפשרות למי שאינו מחזיק ברקע בעולם ההשקעות לתת את המושכות למערכות המתקדמות שיבצעו עבורו השקעות חכמות.

ובינתיים: השקעה בתעודות סל

המהפכה הטכנולוגית הנשענת על ה-AI והחלומות של תעשיית הבינה המלאכותית מתומחרים כבר בחלק מהחברות הפועלות בענף לרוב ברף העליון. אנו מעדיפים השקעה דרך קרנות המאגדות את החברות הפועלות בתחום ומאפשרות פיזור רוחבי.

אחת הדרכים המעניינות היא באמצעות החברות שמספקות את התשתית הטכנולוגית הנחוצה ליישומו של חזון ה־AI, כדוגמת חברות השבבים. במקרה זה, תעודת הסל XSD שעוקבת אחר מניות חברות המוליכים למחצה, שאומנם כבר רשמה זינוק של כ-90% ב-12 החודשים האחרונים, אך עשויה להמשיך וליהנות מהמשך הביקוש לתחום. קרן נוספת מעניינת היא Bluestar Artificial Intelligence שרשמה ב-12 החודשים שאחרונים תשואה נאה של 60% ומתחילת השנה עלתה בשיעור של 5%.

גם תעודת הסל BOTZ, שעוקבת אחר Global Robotics & Artificial Intelligence Thematic Index ועלתה בשנה האחרונה בכ-60%, מהווה חשיפה רחבה לחברות, שנהנות מהעלייה בהטמעה של רובוטים ומערכות AI. חלופת השקעה נוספת אפשרית באמצעות תעודת הסלGlobal Robotics and Automation ROBO שעלתה בשנה החולפת בשיעור של כ-55% ומספקת פיזור לחברות הטכנולוגיה המובילות הפועלות בתחום הרובוטיקה והאוטומציה.

חברות שלא ישכילו לעשות שימוש ביתרונות הטכנולוגיים של ה-AI ימצאו עצמן מהר מאוד מחוץ למשחק. באשר להשקעה כלכלית, החברות בתחום נהנו מצמיחה ועלייה נאה ב-2020, ואין ספק כי המגמה תמשיך להתפשט, כך שהמלה האחרונה בהחלט עדיין לא נאמרה.

דרור קרני

דרור קרני | דרור קרני

דרור הוא מתכנן פיננסי בעל ניסיון מצטבר של כ-20 שנה בשוק ההון, בתפקידי ניהול בכירים. מייסד ומנכ"ל "קרני פמילי אופיס", המעניקה שירות ניהול הון, ייעוץ פיננסי ובניית אסטרטגיית השקעה ליחידים ומשפחות בעלות עושר פיננסי.

דרור הוא סוכן ביטוח מטעם משרד האוצר ובוגר קורס יועצי השקעות. הוא בעל תואר BA במינהל עסקים ותואר MBA במנהל עסקים עם התמחות במימון. בנוסף, את מילואיו עשה דרור בתפקיד מג"ד חילוץ והצלה בדרגת סגן-אלוף.

ועוד משהו... דרור חובב טיולי ג'יפים אתגריים ובסופי שבוע ניתן למצוא אותו מטייל ברחבי הארץ עם קבוצת הג'יפאים הקבועה שלו.

במסגרת הבלוג, דרור מעוניין להציג עדכונים ופרשנויות מעניינות אודות עולם שוק ההון, לספק מידע בהיר בתחומים אפורים, ובעיקר לתת ערך מוסף לקוראיו.

גילוי נאות: הנתונים המפורטים לעיל אינם מתיימרים להוות ניתוח שלם ומלא או מפורט של הנושאים בתחום המדובר, לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה וניתנים כמידע כללי בלבד. אין לראות באמור ובנתונים המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים או של המוצרים הפנסיונים המתוארים במסמך. הנתונים המפורטים נתנו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך, על כל משקיע וכל מי שמעיין באמור להתאים את השקעותיו למטרותיו ולצרכיו האישיים ומומלץ לקחת לשם כך ייעוץ מקצועי אשר יתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. חברת קרני פמילי אופיס לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם משימוש במידע המפורט לעיל.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה