איך עובד החיסון? קבלו את הגרסה המקוצרת

הרעיון בבסיס השיטה שבה פועל החיסון מוכר כבר עשר שנים. הווירוס זוהה כבר בינואר, והרנ"א לחיסון נוצר תוך יומיים - כך שהחששות ממנו לא מוצדקים, אבל הסבר מתומצת לגבי דרך הפעולה יכול לסייע

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוכבי מקבל חיסון נגד קורונה, אתמול
כוכבי מקבל חיסון נגד קורונה, אתמולצילום: דובר צה"ל

תחילת עונת החיסונים נגד קורונה הולידה גם הרבה ספקות וחששות. רוב התגובות לכך הן הסברים שהכל בסדר בלי להיכנס לפרטים. אלה שכן מפרטים, עושים זאת באריכות רבה. הנה גרסה תמציתית ככל האפשר שאני מקווה שתעזור להבין איך החיסון עובד ומה ההשלכות של המהלך.

רקע על מחלת הקורונה

מחלת הקורונה מועברת על ידי וירוס. וירוסים מכילים חומר גנטי שמאפשר להם להשתכפל בתוך תאי הגוף. כך נוצרים עוד וירוסים והמחלה מתפשטת. בווירוס הקורונה החומר הגנטי הזה הוא רנ"א (RNA). הרנ"א מכיל את המידע הנחוץ כדי לייצר את החלבונים של הווירוס. כשהרנ"א נכנס לתא, מנגנון יצור החלבונים של התא מייצר את החלבונים הדרושים להרכבת וירוסים נוספים.

אחד החלבונים של הווירוס הוא חלבון "ספייק". החלבונים האלה מצויים במעטפת של הווירוס ונותנים לו צורה של כתר. הם חשובים לווירוס כדי להתחבר לתאים ולהדביק אותם.

החיסון

החיסון מכיל את הרנ"א שמאפשר ליצר חלבוני "ספייק" בלבד. החיסון מכניס את הרנ"א של חלבון "ספייק" לתאים, וגורם ליצור חלבוני "ספייק". המערכת החיסונית מזהה את החלבונים הזרים האלה, ומייצרת נגדם נוגדנים.

בשלב מאוחר יותר, אם מגיעים לגוף וירוסים, הנוגדנים כבר מוכנים. הם מתחברים לווירוסים ומונעים מהווירוסים מלהדביק תאים. בנוסף הנוגדנים מסמנים למערכת החיסונית את הווירוסים שצריך להרוג.

חשוב לדעת:

הרעיון בבסיס השיטה הזו מוכר כבר עשר שנים. הווירוס זוהה כבר בינואר, והרנ"א לחיסון נוצר תוך יומיים – עוד לפני הגל הראשון של המחלה בישראל. כל הזמן מאז שימש לבדיקות כדי לוודא שהחיסון יעיל ואינו מסוכן. במקביל התחילו כבר לייצר את החיסון בכמויות גדולות כדי שיהיה מוכן כשיינתן אישור.

אי אפשר להידבק בקורונה מהחיסון, כי החיסון כולל רק חלק קטן מהחומר הגנטי של וירוס הקורונה. החיסון גורם אך ורק ליצור של חלבוני "ספייק", שאינם מסוכנים כשלעצמם.

אם הווירוס יעבור מוטציה (שינוי) וחלבון ה"ספייק" ישתנה, החיסון עלול להיות פחות יעיל, כי הוא יצור נוגדנים ל"ספייק" הישן ולא ל"ספייק" החדש. אבל צריך הצטברות של הרבה מוטציות לאורך זמן כדי לשנות את החלבון באופן משמעותי. המוטציה החדשה שהתגלתה בימים האחרונים כנראה גורמת רק לירידה קטנה ביעילות.

תופעות לוואי

החיסון תלוי בכך שהמערכת החיסונית תפעל ביעילות, ותייצר מספיק נוגדנים. כדי להבטיח זאת, החיסון כולל חומרים שמעוררים את המערכת החיסונית. החומרים הנוספים האלה לא קשורים לקורונה: כל מטרתם לגרום לפעילות נמרצת יותר של המערכת החיסונית.

תופעות הלוואי של החיסון כוללות חום, כאבים, כאבי ראש, וכו'. תופעות אלה נובעות מפעילות היתר של המערכת החיסונית. הן לא קשורות לקורונה אלא לפעילות של חיפוש חלבונים זרים וייצור נוגדנים אליהם. גם בצינון רגיל התסמינים האלה נובעים מפעילות של המערכת החיסונית. הופעת התסמינים מעידה שהמערכת החיסונית פועלת.

יש אנשים בעלי רגישות נמוכה יותר שאצלם אין תסמינים. לעומתם יש אנשים שאצלם התגובה חריפה יותר. בפרט התסמינים של אלרגיות - גם הם ביטוי של פעילות יתר של המערכת החיסונית, שמגיבה לחומרים מגרים מהסביבה. לכן אלרגים עלולים לחוות תסמינים קשים, וחייבים בייעוץ רפואי לפני החיסון.

קריאה נוספת

התיאור לעיל הוא פשטני ביותר, במטרה להתמקד בעיקר בלי הסחת הדעת שנגרמת מריבוי פרטים. הנה כמה הפניות לתיאורים מפורטים יותר:

■ שאלות ותשובות על החיסון (נשים בהריון, לכמה זמן הוא טוב, ועוד)
■ תיאור מפורט יותר איך הוא עובד (למשל, איך נוגדנים מסמנים את הווירוס ואיך המערכת החיסונית הורגת אותו)
■ איך קיצרו את תהליך הפיתוח והאישור של החיסון

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker