זו התופעה שתגדיר את המאה ה-21. ובישראל, צרצרים

בכל העולם הילודה ירדה כבר או יורדת עכשיו באופן דרמטי. העצירה הדמוגרפית הזו הולכת להיות אחד המפתחות המשמעותיים לאיך שהדברים יתפתחו במאה הנוכחית

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון

בטור האחרון שלי כתבתי על השינויים במבנה הגילים של האוכלוסייה בישראל, תוך הבחנה בין האוכלוסייה היהודית לערבית. הנתונים הראו שבמגזר היהודי יש מגמה של עלייה בשיעור הילדים והזקנים על חשבון אלה שבגילי העבודה. במגזר הערבי, לעומת זאת, יש ירידה חדה באחוז הילדים - ולכן אחוז האוכלוסייה שנמצא בגילי העבודה נמצא במגמת עלייה.

באתר האינטרנט של  OECD ניתן לבדוק נתונים מסוג זה בעשרות מדינות נוספות. הגרף הבסיסי אותו דבר: ירוק מציין ילדים, במקרה הזה עד גיל 14. אדום מציין מבוגרים מגיל 65 ומעלה. גילי הביניים, 64-15, הם גילי העבודה והם צבועים בתכלת. בנוסף, יש שני קווים שחורים מקווקווים שמציינים את חלוקת הגילים הממוצעת ב-OECD. הקווים האלה זהים בכל הגרפים, ומקלים על ביצוע השוואות.

כפי שניתן לראות במבט חטוף, מבנה האוכלוסייה בישראל יציב יחסית. יש לנו יותר ילדים ופחות זקנים מהממוצע ב-OECD, וקצב השינוי איטי יחסית ל-OECD, כך שהפער צפוי לגדול. ארה"ב, לעומת זאת, קרובה מאוד לממוצע. גם רוסיה קרובה למדי, אם כי יש שם תנודות מפתיעות בשיעור הילדים.

בשלשה השנייה יש נציגים של המדינות שבהן האוכלוסייה קורסת - שיעור הילדים יורד בחדות, ושיעור המבוגרים במגמת עלייה. יפן היא המדינה במצב הגרוע ביותר מבחינה זו. איטליה נמצאת במצב הגרוע ביותר מבין מדינות אירופה. לפני 50 שנה שיעור הילדים בקוריאה הדרומית היה גדול מאוד וכיום המצב השתנה. במדינה המדוברת שיעור המתקרבים לגיל הפנסיה הוא גדול. כרגע אחוז האוכלוסייה שנמצא בגילי עבודה גבוה יחסית, אבל צפוי אצלם זינוק משמעותי בשיעור האוכלוסייה המבוגרת בשנים הקרובות.

השלשה האחרונה היא של מדינות מתפתחות, שבהן מספר הילדים גבוה יחסית ומספר המבוגרים נמוך. למרות זאת, גם בארצות אלה שיעור הילדים נמצא במגמת ירידה. ערב הסעודית מהווה דוגמה לשינוי דרמטי במבנה האוכלוסייה. הילודה ואיתה שיעור הילדים נמצאים בירידה, אבל שיעור המבוגרים עדיין לא התחיל לעלות. כתוצאה יש גידול דרמטי בשיעור האוכלוסייה בגילי העבודה. זה טומן בחובו פוטנציאל גדול לפיתוח הכלכלה. מצד שני, זה גם אתגר גדול לספק עבודה לכולם בצורה שתממש את הפוטנציאל הזה. מצב דומה קיים גם בסין והודו, אם כי בסין כבר רואים עלייה משמעותית בשיעור המבוגרים.

הגרפים האלה מתעדים מגמות ארוכות טווח. בכל העולם הילודה ירדה כבר או יורדת עכשיו באופן דרמטי. אני לא יודע כיצד העולם ייראה בסוף המאה ה-21, אבל העצירה הדמוגרפית הזו הולכת להיות אחד המפתחות המשמעותיים לאיך שהדברים יתפתחו במאה זאת, והיא משפיעה גם על משבר האקלים ותמורות בזירות הפוליטית והכלכלית. כרגע זה עוד לא בולט בגלל המומנטום הדמוגרפי - כל הילדים שנולדו לפני הירידה רק עכשיו מתבגרים ומקימים משפחות משל עצמם - אבל במהלך המאה הזו אנחנו נראה את התוצאות של מגמה זאת.

החריג הבולט ביותר ברמה העולמית היא ישראל, שבה הילודה נראית בינתיים יצוקה בבטון. גורמי התכנון מתייחסים לזה בתור עובדה שלא תשתנה לעולם. נחיה ונראה.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker