אירוע חסר תקדים, או תגובה שיצאה מפרופורציה?

ב-2017, השנה האחרונה שעבורה יש נתונים, מתו בישראל 3,755 אנשים ממחלות בדרכי הנשימה, לא כולל סרטן ריאות. פי 37 יותר ממספר המתים מקורונה עד כה

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מחסום משטרתי בירושלים
מחסום משטרתי בירושליםצילום: תומר אפלבאום

אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר עולמי שהוא כנראה חסר תקדים. הרבה מהפעילות הכלכלית נעצרה, וכבר מדברים על הצטמקות התוצר העולמי בשיעורים של 20%-10%. ערים רבות נראות כערי רפאים, כשהתושבים מסתגרים בבתיהם. במקומות מסוימים מערכת הבריאות בקריסה.

אבל האם מגפת הקורונה היא באמת אירוע חסר תקדים, או רק התגובה אליה?

התשובה תלויה בין היתר במקום, כי יש מקומות שנפגעו יותר מאחרים. אבל לפחות בישראל ניתן לומר שנכון לעכשיו, המצב בעצם לא חמור בכלל. בטור הזה אני אתמקד במדד הקיצוני ביותר לבדוק את זה: מספר המתים.

כותרות החדשות כל בוקר מבשרות על מספר המתים מקורונה. אתמול המספר הזה הגיע ל-103 במצטבר (עדכון: כעת עומד מספר המתים על 117). במונחים של מקרי מוות ממחלות, זה נמוך עד כדי גיחוך. השנתון הסטטיסטי לישראל של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מכיל נתונים על גורמי המוות באוכלוסייה כל שנה. ב-2017, השנה האחרונה שעבורה יש נתונים, מתו בישראל 44,596 אנשים. מתוכם 3,755 מתו ממחלות בדרכי הנשימה, לא כולל סרטן ריאות. פי 37 יותר ממספר המתים מקורונה עד כה. הגרף הבא מראה שהנתונים האלה מייצגים את המצב באופן קבוע.

מתים ממחלות נשימה

מכיוון שאוכלוסיית המדינה גדלה משנה לשנה, אני מראה כאן את שיעור הנפטרים ממחלות בדרכי הנשימה מנורמל לגודל האוכלוסייה. מסתבר שכל שנה מתים כך כ-40 איש על כל 100,000 תושבים. הם מתחלקים בערך בצורה שווה בין כאלה שמתו מדלקת ריאות, כאלה שמתו ממחלות כרוניות של מערכת הנשימה התחתונה, ומכאלה שמתו ממחלות אחרות של מערכת הנשימה. בנוסף יש עוד כ-20 כל שנה שמתים מסרטן בקנה הנשימה, הסימפונות, והריאות.

מספר המתים מקורונה עד כה, מנורמל באותה צורה, הוא 1.1 ל-100,000 נפש. אם זה ישאר בסדר גודל כזה, כלומר מספר המתים הכולל יהיה בגבולות 200 או 300, זה יהיה בלתי מורגש בסטטיסטיקה של מקרי המוות הקשורים למחלות במערכת הנשימה. שלא לדבר על מקרי המוות בכלל.

אם מקרי המוות מקורונה יהיו גדולים פי 10, ויגיעו לכדי 1,000 מתים, זה יהיה קרוב למספר שמתים כל שנה מדלקת ריאות, וזה כבר קצת יותר מהתנודות הרגילות במספר המתים ממחלות במערכת הנשימה משנה לשנה. אבל לא בטוח שכל ה-1,000 באמת יהוו תוספת, מכיוון שהחלק הארי של המתים מקורונה הם קשישים עם מחלות רקע, חלקן קשות, וייתכן שהם היו מתים מדלקת ריאות "רגילה" או מסיבה אחרת. במלים אחרות, 1,000 מתים מקורונה יכול עדיין להיות במסגרת התנודות הסטטיסטיות הרגילות של מתים ממחלות במערכת הנשימה בלבד. ובכל מקרה 1,000 מתים זה לא משמעותי יחסית למספר המתים הכולל כל שנה.

אפשר גם להשוות את מגפת הקורונה לאירועים טראומטיים אחרים. בחמש שנות האינתיפאדה השנייה, למשל, גם נהרגו רק קצת יותר מאלף ישראלים. בקורונה מדובר על פרק זמן קצר יותר, והשפעה אפילו יותר דרמטית על אורחות החיים. ואפשר לראות גם קווי דמיון בתגובה למשבר, כולל הטלת ניהול האירוע על המל"ל כאילו היה מדובר באירוע טרור.

אם מקרי המוות מקורונה יהיו גדולים פי 100 ממה שהם עכשיו, יהיה מדובר על כ-10,000 מתים. זה כמעט פי 3 ממספר המתים כל שנה ממחלות במערכת הנשימה (בלי סרטן). זה כבר מספר מאוד משמעותי, אבל אפילו הוא עדיין פחות מרבע ממספר המתים הכולל כל שנה. המספר הזה הוא בקצה התחתון של תרחיש האימים (שכיום נראה שלא יתממש) שהנחה את משרד הבריאות בשבועות הראשונים של התפרצות המחלה.

כדי להגיע לממדים של אסון ממש, מספר מקרי המוות מקורונה צריך לגדול פי 1,000 ממה שהוא כיום, ולהגיע לכ-100,000 מתים. זה נמצא הרחק מעבר לתחזיות השחורות ביותר שפורסמו עד כה – היחיד שנקב במספר הזה היה ראש הממשלה בנימין נתניהו במסע ההפחדות שלו בטלוויזיה. אם זה יקרה חלילה, מספר המתים הכולל במדינה יהיה פי 3 ממספר המתים בשנה רגילה, ו-1.1% מהאוכלוסייה ימותו. באופן יחסי זה אפילו קצת יותר ממספר המתים מהיישוב היהודי במלחמת השחרור, אז נהרגו בערך 1% מהאוכלוסייה.

במאמר מוסגר אציין שאפילו מקרה הקיצון הזה נמוך בהשוואה לשיעור התמותה ממגפת הדבר באירופה במאה ה-14. אז לפחות רבע מהאוכלוסייה מתו, ויש הערכות שמגיעות גם ל-50%. כלומר, האנושות עברה תקדימים הרבה הרבה יותר גרועים מהקורונה כפי שהיא נראית כרגע.

למזלנו אנחנו לא שם, ואפילו לא בכיוון. גם האמריקאים והאיטלקים לא בכיוון לאסון בקנה מידה כזה. כמו שזה נראה עכשיו, צעדי המנע יתבררו בסופו של דבר כגרועים בהרבה מהמחלה המקורית. זה דבר שקורה באופן שגרתי גם בטבע: רוב הסימפטומים שאנחנו מכירים משפעת וממחלות אחרות לא נגרמים על ידי הפתוגן שגורם למחלה אלא על ידי התגובה של המערכת החיסונית.

האתגר של הממשלה הוא לנהל את ההתמודדות עם המשבר בצורה מושכלת, שתצמצם את הנזק לחברה. הנתונים מצביעים על כך שיש לה מרחב תמרון לא מבוטל.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker