כמה עולה לפרק התנחלות?

ההתנתקות עצמה עלתה כ-3 מיליארד שקל בכל אחת מהשנים 2005 ו-2006. שאר הכסף התחלק בין סיוע לעסקים, בניית יישובים חדשים ועוד

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון

אחד הנושאים שעולים לדיון מדי כמה שנים הוא העלות הכלכלית של הכיבוש ו/או ההתנחלויות. זה נושא בעייתי כי התקציבים הנוגעים לדבר אינם מפורטים בצורה שקופה, ומפוזרים בין מגוון גופים ממשלתיים ואחרים.

אבל מסתבר שלמרות שקשה לגלות כמה עולה להקים ולתחזק התנחלויות, קל יחסית לגלות כמה עולה לפרק אותן. תוכנית ההתנתקות (היציאה מרצועת עזה ב-2005 ביוזמת ראש הממשלה דאז, אריאל שרון) מומנה באמצעות סעיפים ייעודיים ומובחנים בתקציב. הסעיפים האלה קיימים עד היום, למרות שעברו כבר 14 שנה. הנה הפירוט במחירים נוכחיים, כלומר מתוקנים לאינפלציה.

מימון ההתנתקות

ההתנתקות עצמה עלתה כ-3 מיליארד שקל בכל אחת מהשנים 2005 ו-2006. עיקר התקציב נועד לפעולות משרדי הממשלה השונים שהיו קשורות לביצוע התנתקות. מה שנשאר מהסעיפים האלה כיום הוא בעיקר העברות כספים לרשויות מקומיות קולטות (בעבר היו גם העברות למשרד השיכון, למשרד הרווחה, להסעות תלמידים, ועוד).

הסעיף השני בגודלו היה סיוע לפרטים ולעסקים, ובחלק מהשנים שעברו מאז זה הפך לסעיף הגדול ביותר. יותר מאוחר היו סעיפים שקשורים לבניית יישובים חדשים למפונים: סעיף קטן יחסית של הנחות במחירי קרקע, ועוד אחד של פיתוח תשתיות ליישובים.

עד היום, מדובר על כ-11 מיליארד שקל באופן מצטבר (כלומר במחירים נוכחיים). זאת, כדי לפנות 17 התנחלויות שבהן היו קצת פחות מ-9,000 מתנחלים, וזה עוד לא נגמר. ההוצאות אמנם במגמת ירידה, אבל ב-2018 עדיין היה מדובר ב-147 מיליון שקל.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker