הקלפיות חושפות: זה כוחה האמיתי של ש"ס

לא כל החרדים אותו דבר: הנתונים מראים כי דפוסי ההצבעה לשתי הרשימות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, שונים לגמרי. הגרף הזה מסביר איך עובדת האסטרטגיה המנצחת של ש"ס: לקושש קולות

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בהרבה מקרים יש נטייה להתייחס לחרדים כאל מקשה אחת. בהקשר של הבחירות, האמירה הזו גוררת לעיתים קרובות את הטענה שלפיה החרדים מצביעים בשיעור של יותר מ-90%.

יש שתי בעיות עם הגישה הזו. ראשית, הטענה העובדתית אינה נכונה: שיעור ההצבעה אצל החרדים נמצא באזור ה-74% - רק קצת מעל הממוצע. שנית, יש בתוך החברה החרדית הבדלים ניכרים. בפרט, דגם ההצבעה ליהדות התורה ולש"ס שונה לגמרי. ניתן כמעט לומר שהם מהווים תמונת ראי אחד של השני.

הגרף הבא מדגים את ההבדל הזה. מוצגים בו נתונים על כל הקולות ששתי המפלגות החרדיות קיבלו בכל הקלפיות. הציר האופקי הוא שיעור ההצבעה למפלגות החרדיות בקלפי. כך למשל, מעל המספר 30 בציר זה נמצאים כל הקולות בכל הקלפיות שבהן שתי המפלגות החרדיות ביחד קיבלו 30% מהקולות הכשרים. הציר האנכי הוא פשוט מספר הקולות למפלגות החרדיות. הצבעים מציינים את חלוקת הקולות בין יהדות התורה לש"ס.

מאיפה באים הקולות?

זה גרף לא שגרתי, אז שווה להסביר מה אנחנו רואים. התרשים יוצר צורת U מובהקת. באמצע, בטווח של 86-26, הוא נמוך. המשמעות היא שיש רק מעט קלפיות שבהן החרדים מקבלים 26%-86% מהקולות: או שהם מקבלים ממש מעט - עד 25% - או שהם מקבלים הרבה מאוד - 87% ומעלה. אבל יש הבדל משמעותי בין שני המקרים האלה.

מסתבר שקלפיות שהמפלגות החרדיות מקבלות בהן 87%-100% מהקולות הן, במידה רבה, קלפיות שנשלטות על ידי יהדות התורה (שהיא רשימה מאוחדת של שתי מפלגות: אגודת ישראל ודגל התורה). 58% מהקולות של יהדות התורה באים מקלפיות שבהן המפלגות החרדיות קיבלו 87% ומעלה מהקולות. במילים אחרות, רוב בוחרי יהדות התורה מרוכזים בגטאות חרדיים. לעומת זאת, רק 18.5% מהקולות של ש"ס הגיעו מקלפיות כאלה.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי
יו"ר ש"ס, אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

בצד השני, במקרים שבהם החרדים מקבלים ממש מעט קולות - הרוב המכריע של הקולות האלה הולכים לש"ס. כך, ש"ס הצליחה לגרד 665 קולות מקלפיות שבהן החרדים קיבלו פחות מ-1% מהקולות. היא קיבלה 3,612 קולות בקלפיות שבהן החרדים השיגו 1%-2% מהקולות, 5,331 קולות בקלפיות של 2%-3%, וכך הלאה. ש"ס קיבלה מעט מאוד קולות בכל אחת מהקלפיות האלה - אבל יש המון מהן, וביחד המספרים מצטברים. בסך הכל, ש"ס קיבלה 56% מהקולות שלה מקלפיות שבהן שיעור ההצבעה למפלגות החרדיות היה נמוך מ-25%. יהדות התורה קיבלה רק 15% מהקולות שלה בקלפיות כאלה.

אם כן, בעוד יהדות התורה משתלטת לגמרי על מספר קטן יחסית של קלפיות, ש"ס מקוששת את הקולות שלה מאלפי קלפיות, כל פעם קצת, כשבכל אחת היא מקבלת אחוזים ספורים - בטווח של 1%-25%. זה כוחה האמיתי של ש"ס. רבים מהמצביעים שלה אינם חרדים שגרים בבני ברק או באלעד, אלא אנשים מכל רחבי הארץ שהמסר שלה מדבר אל ליבם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker