ישראל מול פלסטין: מה מעמדנו בעולם?

נתניהו מטפח קשרים קרובים הן עם נשיא רוסיה והן עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אבל מה אפשר ללמוד מזה על המעמד הבינלאומי של ישראל בעולם?

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פחות משבוע לפני הבחירות נסע ראש הממשלה בנימין נתניהו להצטלם עם חברו ולדימיר פוטין. נתניהו מטפח קשרים קרובים הן עם נשיא רוסיה והן עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

אבל מה אפשר לומר על המעמד הבינלאומי של ישראל מעבר לאפשרות להצטלם עם מנהיגים דגולים כמו פוטין וטראמפ? הזירה הבינלאומית חשובה בעיקר בשני הקשרים: תמיכה בעמדת ישראל בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ותמיכה במאבק מול איראן. אלה נושאים שקשה לאפיין באמצעות נתונים מספריים. ובכל זאת הנה מדד אחד פשוט: כמה מדינות בעולם מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל, וכמה מכירות במדינת פלסטין? אפשר להוסיף גם את השאלה על כמה מתוך אלה שמקיימות יחסים תקינים עם ישראל גם מכירות בבירת הנצח ההיסטורית והבלתי מחולקת שלנו, ירושלים?

אז הנה הנתונים, החל מהקמת המדינה ועד היום. כדי לספק קנה מידה, אני מראה גם את מספר המדינות החברות באו"ם. המספר הזה גדל ביותר מפי 3 מאז 1948, ועומד כיום של 193 מדינות. השאיפה של הפלסטינים היא להפוך למדינה ה-194.

ישראל מול פלסטין

לא נעים להיזכר, אבל אחרי מלחמת יום כיפור עשרות מדינות ניתקו את היחסים עם ישראל, וכתוצאה רק בערך חצי מהמדינות באו"ם נשארו. כשערפאת הכריז על עצמאות מדינת פלסטין ב-1988, למרות שלא היתה לזה שום אחיזה בשטח, מספר המדינות שהכירו במדינת פלסטין הווירטואלית הזו היה שווה למספר המדינות שקיימו יחסים דיפלומטיים עם ישראל. התמונה השתנתה רק עם התקדמות יוזמת השלום, קודם בשיחות מדריד ואז בתהליך אוסלו. עשרות מדינות חידשו או כוננו יחסים עם ישראל. במקביל לא היתה עלייה בתמיכה במדינה פלסטינית, ואכן הסכמי אוסלו לא דיברו על מדינה פלסטינית.

המצב של הפלסטינים השתפר רק ב-2012, כשאבו-מאזן פנה לאו"ם. למרות ההתנגדות הנחרצת של נתניהו, עשרות מדינות נוספות הכירו במדינה הפלסטינית, ועשרות נוספות הצביעו לתת לה מעמד של מדינה משקיפה באו"ם למרות שלא הכירו בה בעצמן. אפשר לתהות במה בדיוק כל המדינות האלה מכירות, כי למדינת פלסטין אין טריטוריה מוגדרת וגם אין כל מיני סממנים אחרים של ריבונות, ומצד שני יש לה שתי ממשלות שהן בעצמן לא מכירות אחת בשנייה. אבל העובדה היא שבכל זאת מכירים בה. בשורה התחתונה, כיום רוב העולם תומך במדינה פלסטינית, בניגוד לעמדה המוצהרת של ישראל ונתניהו.

במקביל כדאי גם להיזכר בהיסטוריה של ההכרה בירושלים. מספר השגרירויות בעיר מעולם לא היה מעל 20, אבל חלק ניכר ממדינות דרום אמריקה החזיקו שגרירויות בעיר. זה נגמר עם חוק ירושלים של גאולה כהן, שמעבר לעזיבת השגרירויות לא היתה לו שום השפעה מעשית. נתניהו מתגאה בהעברת השגרירות האמריקאית לעיר במאי 2018. זה ללא ספק קשור ליחסים בין טראמפ לנתניהו, אבל לא ממש שינה את מעמדה של ירושלים בעולם.

בהקשר של איראן, נתניהו התנגד להסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות (ארה"ב, רוסיה, וסין) והאיחוד האירופי. וכנראה בלחצו של נתניהו, הנשיא טראמפ הכריז בשנה שעברה על פרישה של ארה"ב מההסכם. מאז הכריזה איראן על האצת תוכנית הגרעין שלה. במקביל, טראמפ מדבר לאחרונה על פגישה עם נשיא איראן בניגוד לעמדת נתניהו, ופיטר את היועץ לביטחון לאומי בולטון שתמך בעמדת נתניהו. נתניהו שם את כל הביצים על טראמפ, במחיר של נתק מהדמוקרטים והפיכת התמיכה בישראל לעניין פוליטי. קשה לדמיין בסיס פחות יציב לאורך זמן, וייתכן שאנחנו קרובים לנקודת תפנית בהתנהלות של טראמפ כלפי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker