בית המשפט, צבא או משטרה: את מי הימין והשמאל הכי אוהבים לשנוא? - אטלס למאה ה-21 - הבלוג של דרור פייטלסון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בית המשפט, צבא או משטרה: את מי הימין והשמאל הכי אוהבים לשנוא?

המקור העיקרי לנתונים על שיח השנאה במדיה הוא דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון. ערבים זוכים בכ-35% משיח השנאה ברשתות

לפני כשבועיים תקף מתרחץ את המציל הבדואי בבריכה העירונית בשדרות, ובחקירתו אמר בין היתר "אני שונא ערבים והוא בן זונה... אני לא יכול לראות ערבי ליד יהודים בסביבה שלנו". הסיפור הזה משתלב יפה בהרגשה הרווחת שיש עלייה מתמדת בגזענות ובאלימות מילולית, בהובלת גורמי ימין כולל פוליטיקאים. אבל מה הנתונים אמרים?

המקור העיקרי לנתונים על שיח השנאה במדיה (גם אתרי עיתונות וגם מדיה חברתית) הוא דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון. הדו"ח מבוסס על ניטור שוטף של מדיה דיגיטלית על ידי חברת ויגו, תוך חיפוש התבטאויות שמשקפות שנאה (זונה, חלאה, מניאק, פרזיט, נאצי, בוגד, שתמות, שתישרף, לך תזדיין וכו'). את ההתבטאויות האלה מנסים לסווג לפי קורבנות השנאה ואם אפשר גם לפי אופי המקור.

התוצאות לגבי קורבנות השנאה מוצגות בגרף הבא. עבור כל חודש, מה שרואים הוא החלוקה של שיח השנאה המופנה כלפי מגזרים שונים. למרות שיש שינויים מסוימים בחלוקה, נראה שבאופן כללי אין מגמה של שינוי עקבי לאורך חמשת השנים שעבורן יש נתונים. לאורך כל התקופה המגזר השנוא ביותר הוא הערבים, ש"זוכים" בכ-35% משיח השנאה.

קורבנות שנאה

מגזרים נוספים שאליהם מופנית שנאה רבה יחסית הם השמאל, להט"ב, חרדים ומזרחים. המגזרים הכי פחות שנואים הם אתיופים (חוץ מבמקרים שבהם יש הפגנות אלימות, כמו בחודש האחרון), מתנחלים ורוסים. אם מקבצים ביחד את הערבים, השמאל הלהט"ב ופליטים מקבלים כל חודש לפחות 60% משיח השנאה. החרדים, הימנים והמתנחלים מסתפקים בפחות מ-20%.

נתונים משלימים על השנאה לערבים ניתן למצוא במדד הדמוקרטיה הישראלית, שמתפרסם על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה. ב-2016 המדד כלל שאלה שהופנתה לנסקרים יהודים על המידה שבה יהיו מוכנים לקבל ערבים בהקשרים שונים. התוצאות בגרף הבא.

קבלה של ערבים

כפי שניתן לראות, חוץ מבמקרה של נישואין, הרוב מוכנים לקבל ערבים כחברים אישיים או שכנים (שני שליש), כמורים (שלושת רבעים) או כקולגות בעבודה (מעל 80%). אבל יש גם 15% שלא מוכנים שערבים יהיו אזרחים, ו-13% שאפילו לא מוכנים לקבל ערבים בתור תיירים. בשאלה מקבילה שהופנתה לנסקרים ערבים התוצאות היו יותר חיוביות: 88%-86% הסכימו לקבל יהודי כשכן או כחבר אישי, וכמעט 96% כקולגה בעבודה.

בנוסף לדיווח החודשי על קורבנות השנאה, דו"ח השנאה מכיל גם דו"חות ממוקדים על שנאה למוסדות המדינה או לאישים שונים. אחד המעניינים שבהם, מסוף 2017, מיפה את השנאה המופנית לבתי המשפט ולשופטים, לתקשורת, לצבא ולמשטרה. בנוסף סיווגו את מקורות השנאה כשייכים לשמאל, לימין או בלתי ניתנים לזיהוי. התוצאה מוצגת בגרף הזרימה הבא.

זרימת שנאה

השנאה זורמת מהמקורות בצד ימין לקורבנות בצד שמאל. גובה המלבנים מצד ימין משקף את כמות מסרי השנאה שמקורם בימין, בשמאל, או לא ניתנים לזיהוי. גובה המלבנים משמאל משקף את כמות השנאה שמופנית לבתי משפט, לתקשורת, לצבא ולמשטרה. הרוחב של הסרטים המקשרים בין הצדדים מייצג את כמות השנאה ממקור מסוים המופנית לקורבן מסוים.

כפי שניתן לראות, הימין מייצר כמעט פי 5 יותר שנאה מהשמאל. במדגם הזה, רוב השנאה מופנית לבתי משפט ולשופטים. הא-סימטריה הרבה ביותר היא בשנאה לצבא: אחוז נכבד ממנה בא מימין, ורק חלק מזערי משמאל. המשטרה היא הקורבן היחיד ששנוא יותר על השמאל מאשר על הימין, בהפרש קטן.

אז הרוחץ משדרות לא לבד. הוא אפילו לא רע בתור מדגם מייצג. שנאת ערבים זה מקובל. אבל יש גם מבחר נרחב של שנאה כלפי מגזרים וגורמים אחרים. מתאים לתשעה באב, שבו מרבים לדון בשנאת חינם והשלכותיה, וגם לשאר ימות השנה.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מתוך הסרט "המתמחה"

פיטרתם עובד מבוגר שלא מפאת גילו? אתם עדיין עלולים להיות חשופים לתביעה

פיטורי עובד מבוגר ייחשבו כנקיים מאפליית גיל, רק אם הגיל לא רק שלא שימש כגורם מניע או מאיץ לפיטורים - אלא שהוא אף שימש, באופן פוזיטיבי, כגורם בולם פיטורים, כלומר שהמעסיק לקח בחשבון את הנזק המיוחד שפיטורים באותו גיל יגרמו לעובד, ועשה כל הניתן למניעת אותו נזק או לצמצומו

אתר בנייה ביבנה לאחר תאונה שהתרחשה בו

הקולות שלא יחסרו לפוליטיקאים, אבל יחסרו למשפחותיהם

64 עובדי הבנייה שנהרגו מתחילת השנה לא יחסרו לאף מפלגה בישראל. מדובר במספר אנשים קטן, שאין לו שום השפעה על מערכת הבחירות. זו אולי הסיבות להתעלמות הכמעט מוחלטת של המפלגות השונות ממגפת תאונות העבודה בישראל

שלטי בחירות בדימונה, בשבוע שעבר

בוחרים בינה מלאכותית: איך נתמודד עם הפייק ניוז?

מרבית ההחלטות הלא מודעות שאנחנו מקבלים מדי יום מקורן באינטלגנציה החברתית ולא הפרטית ■ מה עושים אם אי אפשר יותר לסמוך על הידע שמשדרת כביכול החברה? מה קורה אם חברים קרובים בפייסבוק עשויים בקלות לשתף או להדהד עובדות שאין להם אחיזה במציאות?

כתבות שאולי פיספסתם

*#