טוב להיות גדול: כך מפלה מערכת המס בין חברות

בין החברות שיש להן רווחים ומשלמות מס חברות, רובן משלמות קרוב למס המלא. אבל בעשירון העליון יש חברות שמקבלות הטבות מס, וכתוצאה משלמות פחות

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון

כתבתי לפני כמה שבועות על . הראיתי שם שלמרות שכל מס בפני עצמו הוא פרוגרסיבי או ניטרלי, המערכת כולה רגרסיבית. זה אומר שמי שמקבל יותר כסף משלם בסופו של דבר אחוז נמוך יותר בתור מסים.

זה היה לגבי מסים שאנחנו משלמים בתור אנשים. ומה עם חברות? חברות משלמות מס על הרווחים שלהן, שנקרא מס חברות. על פניו זה מס ניטרלי: כל החברות צריכות לשלם אותו אחוז מהרווחים, שכיום הוא 23%. שימו לב שהמס מוטל על רווחים, ולא על הכנסה. ההבדל הוא שקודם כל מנקים את עלות התפעול השוטף של החברה, למשל משכורות לעובדים ותשלומים לספקים. רק אם נשאר רווח נקי משלמים עליו מס. תשלומי המס בפועל של חברות ב-2014, בחלוקה לעשירונים, מוצגים בגרף הבא. בשנה זו היו 188,105 חברות רשומות, ומס החברות היה 26.5%.

תשלומי מס חברות לפי עשירון

כפי שניתן לראות, ל-6 העשירונים הראשונים (או ליתר דיוק ל-61% מהחברות) לא היו בכלל רווחים, והן לא שילמו מס חברות. זה יכול להיות כי אלה חברות חדשות שעוד אין להן רווחים, או חברות במצב כלכלי רע, או פשוט חברות קטנות של עצמאים שמספקות להם תעסוקה ומשכורת, ולא נשארים רווחים של החברה עצמה.

בין החברות שיש להן רווחים ומשלמות מס חברות, רובן משלמות קרוב למס המלא. אבל בעשירון העליון יש חברות שמקבלות הטבות מס, וכתוצאה משלמות פחות. תשלום המס הממוצע בעשירון העליון היה 21.1%.

בגרף הזה נראה שגודל ההטבות קטן יחסית, ולא משפיע באופן משמעותי על הכנסות המדינה. אבל הגרף הזה מטעה. התפלגות הרווחים של חברות היא מאוד מוטה. הרווחים של חברה בעשירון העליון גדולים הרבה הרבה יותר מהרווחים של חברה בעשירון השביעי. כדי לקבל תמונה טובה יותר, נשרטט את הגרף מחדש, אבל הפעם הרוחב של העמודות ישקף את גודל הרווחים של החברות בכל עשירון. התוצאה היא הגרף הבא.

מס חברות לפי עשירונים ורווחים

כפי שאמרנו, לחברות בעשירונים 6-1 אין רווחים, ולכן בגרף הזה אין להן עמודה שתייצג אותן. העשירון השביעי מיוצג על ידי עמודה דקה ביותר. לעשירונים 8 ו-9 יש קצת יותר רווחים, אבל החלק הארי – לא פחות מ-92% מכלל הרווחים של כל החברות – הוא של חברות בעשירון העליון. מסתבר שההשפעה של הטבות המס הרבה יותר גדולה ממה שנראה קודם.

הנתונים האלה באים מדו"ח הכנסות המדינה, ויש שם גם פירוט של מה שקורה בתוך העשירון העליון. הגרף הבא מרחיב את הקודם ומציג חלוקה של העשירון העליון למאונים, ושל המאון העליון לאלפיונים. הרוחב של העמודות משקף את החלק היחסי ברווחים, כמו בגרף הקודם.

תשלומי מס חברות

מה שרואים הוא עד כמה ההתפלגות של הרווחים וההטבות מוטה באופן קיצוני. 8 המאונים הראשונים בעשירון העליון משלמים 24% מס ומעלה. אבל מבחינת רווחים הם חלק קטן מהעשירון הזה. 188 החברות באלפיון העליון ב-2014 קיבלו לא פחות מ-40% מכלל הרווחים של כל 188,105 החברות שהיו רשומות באותה שנה, ואחוז המס הממוצע שהן שילמו היה 19.1%, באופן משמעותי פחות מהמס החוקי שעמד על 26.5%.

עם זאת, היו גם מקרים קיצוניים יותר. רק שנתיים קודם לכן, ב-2012, האלפיון העליון קיבל 47% מהרווחים ושילם רק 13.7% מס (אמנם אז המס החוקי היה 25%). בשני המקרים יש להניח שהחברות הכי גדולות הן אלה שקיבלו הכי הרבה הטבות, אבל על זה אין נתונים מפורטים בדו"ח הכנסות המדינה.

השורה התחתונה היא שיש כאן שתי תופעות. אחת היא ההתפלגות המוטה של הרווחים. עם זה אין בעצם שום בעיה עקרונית – בכל העולם החברות הכי גדולות מרוויחות הרבה יותר. הבעיה היא עם הטבות המס, שנראה שרובן הולך לחברות הכי חזקות במשק.

הסיבה היא שאלה חברות שיכולות להעסיק לוביסטים ועורכי דין, ולנהל משא ומתן קשוח עם רשויות המדינה, כולל האפשרות לבחור לפעול במדינה אחרת שתתן תנאים נוחים יותר. רשת שיווק או מפעל מקומי, אפילו אם הם במאון ה-95, לא יכולים לעשות דברים כאלה.

לחוסר השוויון הזה אין שום הצדקה. הוא לא נכון כלכלית, כי חברות ענק הן לרוב חברות בינלאומיות ובהרבה מקרים מוציאות את הכסף שלהן מהמדינה. חברות בינוניות וקטנות, לעומת זאת, הן עמוד התווך של הכלכלה ומנוע לצמיחה ותעסוקה, והרווחים שלהן נשארים כאן. אם רוצים להשקיע במגזר העסקי, הטבות לחברות בינוניות וקטנות הן הדרך הנכונה. ובמקרה של ששת העשירונים התחתונים, הטבות מס הן לא מנגנון ישים בכלל כי החברות בעשירונים האלה לא משלמות מס חברות.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker