כך נהפך מוקד הזיהום הגדול ביותר בחופי ישראל לדשן איכותי

מכון הטיהור הגדול ביותר הוא השפד"ן, שמטפל בכל השפכים של גוש דן. הבוצה העודפת מהשפד"ן הוזרמה על ידי צינור באורך 5 ק"מ לעומק הים, מה שהיה מוקד הזיהום הגדול ביותר בחופי המדינה

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון

הרבה מהנתונים שאני נתקל בהם וכותב עליהם מדגימים כישלונות של גופי ממשל בטיפול בבעיות ובניהול המדינה, אבל לפעמים נתקלים גם בנתונים שמצדיקים פירגון גדול. דוגמה אחת היא הדו"ח אודות סילוק בוצה ממכוני טיהור השפכים העירוניים, שפורסם על ידי המשרד להגנת הסביבה לפני כמה ימים.

המצב כיום בארץ הוא שרוב הביוב מטופל במכוני טיהור שפכים. התוצאה היא מי קולחין שמשמשים בעיקר לחקלאות. אבל יש עוד תוצאה - פירוק החומר האורגני בביוב נעשה על ידי חיידקים. מה שקורה הוא שהחיידקים האלה אוכלים את החומר האורגני, אז אוכלוסיית החיידקים גדלה, ונוצרים משקעים במיכלים ובבריכות של מכוני הטיהור. המשקעים האלה נקראים בּוּצה. חלק מעורבב בחזרה עם הביוב שנכנס למכון, כדי לספק חיידקים לתהליך הפירוק, אבל צריך להיפטר מהבוצה העודפת.

בוצה

הפתרון הפשוט במשך הרבה שנים היה להזרים את הבוצה לים. מכון הטיהור הגדול ביותר הוא השפד"ן, שמטפל בכל השפכים של גוש דן. הבוצה העודפת מהשפד"ן הוזרמה על ידי צינור באורך 5 ק"מ לעומק הים. זה היה מוקד הזיהום הגדול ביותר בחופי מדינת ישראל. פתרון אחר היה להכריז על זה שמדובר בדשן - אבל בעצם זה לא כך, והבוצה חייבת לעבור טיפול נוסף לפני שהיא נהפכת לדשן איכותי.

אחת הפעולות הברוכות של המשרד להגנת הסביבה היא לנהל מבצע לשדרוג מכוני טיהור ולשיפור הטיפול בבוצה. כתוצאה מכך, נפסק הייצור של דשן ברמה נמוכה, ובשנה שעברה גם נפסק הנוהג של הזרמת הבוצה לים. כך הגענו למצב שכמעט כל הבוצה נהפכה לדשן לחקלאות ברמה א', שמאפשר שימוש ללא הגבלות.

ועל זה ראוי לברך את המשרד ועובדיו, ולקוות שחדשות טובות כאלה ירבו.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום