שיטת נתניהו: הגרף שיסביר לכם למה לא שמענו מלה ממפכ"ל המשטרה

ב-10 השנים שבהן נתניהו בשלטון נותרו תפקידים בכירים רבים לא מאוישים במשך חודשים ארוכים ואף יותר משנה. טעות או מדיניות?

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון
דרור פייטלסון

ערוצי הטלוויזיה אתמול מלאו בתמונות שאנחנו רגילים לראות בחדשות של ארצות אחרות – הפגנות אלימות עם הבערת צמיגים בכבישים ראשיים וכאוס בכל רחבי המדינה. מפקד משטרת זבולון, שאצלו התחיל הבלאגן, הפעיל כוחות יס"מ ורימוני הלם. משטרת תל אביב החליטה להכיל את ההפגנות ולנסות להימנע מעימותים. וממי לא שמענו כלום? מהמפכ"ל. אולי זה כי אין מפכ"ל.

וזו לא הפעם הראשונה. למי שלא זוכר, כהונתו של מפכ"ל המשטרה הקודם קודם יוחנן דנינו הסתיימה ב-30 ביוני 2015, ומחליפו רוני אלשיך נכנס לתפקיד רק ב-3 בדצמבר 2015, חמישה חודשים מאוחר יותר. כשאלשיך פרש, אחרי 3 שנים בדיוק, עדיין לא מונה לו מחליף.

זה המצב כבר 7 חודשים, ובגלל ממשלת המעבר הוא יישאר כך עוד כמה חודשים לפחות. בשני המקרים סיום הכהונה היה ידוע מראש, והיה מספיק זמן לחפש ולמנות מחליף, אבל זה לא נעשה. יוסי לוי, יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו, בראיון לרותם שטרקמן, כינה את זה תרגיל גאוני: "אין מפכ"ל משטרה. יש ממלא מקום. מי שרוצה להתמנות יודע מי ממנה, אז לא צריך להיות גאון כדי להבין איך להתנהג".

תפקיד מפכ"ל המשטרה לא לבד. כפי שהתרשים מראה, בעשרת השנים שבנימין נתניהו מכהן כראש ממשלה, מגוון תפקידים בכירים נשארו בידי ממלאי מקום לתקופות של בין כמה חודשים ליותר משנה. ואלה לא סתם תפקידים – אלה תפקידים שחשובים לצורך תפקוד מלא ויעיל של המדינה.

מינוי בכירים

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר סיים את תפקידו ב-30 ביוני 2013. מחליפתו קרנית פלוג נכנסה לתפקיד באופן רשמי רק ב-13 בנובמבר 2013 – לפני כן היתה במעמד של ממלאת מקום במשך ארבעה וחצי חודשים. גם כשהיא פרשה עדיין לא מונה לה מחליף, ואמיר ירון נכנס לתפקיד רק יותר מחודש מאוחר יותר. למותר לציין שנגיד הבנק הוא היועץ הכלכלי לממשלה, ואחראי על המדיניות המוניטרית (שערי הריבית), ניהול יתרות מטבע חוץ, רישוי בנקים, ועוד. זהו התפקיד הכלכלי העצמאי הבכיר ביותר. כנראה שיש מי שלא חשוב לו שהוא באמת יהיה עצמאי.

זוכרים את הריכוזיות במשק, עם הטייקונים, הפירמידות, והתספורות? זוכרים את המחיר הגבוה שחברת החשמל משלמת למונופול הגז? ראש רשות ההגבלים העסקיים דיויד גילה וראשת רשות החשמל אורית פרקש הכהן שניהם פרשו או הופרשו מתפקידם, בהקשר של התנגדותם למתווה הגז. במלים אחרות, הם ביצעו את התפקיד שאליו מונו. הפרישה שלהם לא היתה מתוכננת מראש, אבל עדיין היה זמן למצוא מחליף לפני שהיא נכנסה לתוקף. זה לא נעשה. כנראה שיש מי שלא באמת חשוב לו שיהיו רגולטורים אפקטיביים.

מודאגים מאיסוף מידע אישי עליכם ומפגיעה בפרטיות? מודאגים מדליפת מידע ממאגרי נתונים? בשביל זה הקימו את הרשות להגנת הפרטיות. אבל מאז ינואר אין לה מנהל. שהפקידים יסתדרו לבד. זו לא הפעם הראשונה: מאוגוסט 2012 עד אוקטובר 2013 גם לא היה מנהל (אם כי בחלק מהתקופה היה "מינוי בפועל"). אנחנו מעצמת סייבר, אז בטח הכל יהיה בסדר.

נתקעים בפקקים ומקטרים על התחבורה הציבורית שלא מתפקדת? תשמחו לשמוע שכבר ב-2007 ועדת סדן המליצה על הקמת רשות ארצית לתחבורה ציבורית, וצ'יק-צ'ק הקימו אותה ב-2013 (אחרי זירוז קטן מהמחאה החברתית וועדת טרכטנברג). רק חבל שאחרי שראש הרשות הראשון סיים את תפקידו בסוף נובמבר 2017, לקח יותר משנה – עד ינואר 2019 – למנות לו מחליף. כנראה היה מי שלא חשב שתחבורה ציבורית זה דחוף.

מינוי בכירים הוא לא עניין פשוט, וגם בעבר היו מקרים בודדים שבהם תפקיד נשאר לא מאויש כמה חודשים. אבל אחד התפקידים של הממשלה הוא למנות אנשים ראויים לתפקידים שונים. זה חלק מניהול המדינה. מי שלא עושה את זה מועל בתפקידו. אולי זה לא הנושא הבוער ביותר שעל הפרק, אבל אם אין מי שאחראים על ביצוע העבודה בתחומים שונים המדינה נפגעת. במיוחד אם יש פתאום משבר כמו בימים האחרונים. וגם זה משהו שראוי לשקול בבחירות הבאות.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker