שמש לא מנוצלת: המדיניות הסביבתית של ישראל היא קומדיה עצובה

היה ניתן לצפות אולי שישראל תהיה אחת מהמובילות את מהפכת השימוש באנרגיה מהשמש. מצד אחד אנחנו מדינה יזמית שידועה ביכולת פיתוח הטכנולוגיה שלה, ומצד שני יש לנו המון שמש. אבל מסתבר שהצירוף הזה לא מספיק

דרור פייטלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור פייטלסון

ב-1951 חברת הנפט BP פירסמה סקירה סטטיסטית על מצב תעשיית הנפט בעולם. מאז הם עושים את זה כל שנה, ולפני כמה שבועות פורסמה המהדורה ה-68 שמכילה מידע מעודכן לסוף 2018. כיום הסקירה עוסקת לא רק בנפט אלא באנרגיה באופן כללי, ומעבר לעשרות טבלאות עם נתונים, יש גם פרשנות.

בוב דאדלי, מנכ"ל הקבוצה, קושר בין העלייה בשימוש באנרגיה לבין תופעות אקלימיות. לדבריו, העלייה הגדולה יחסית בשימוש באנרגיה ב-2018 נובעת במידה רבה מביקוש גובר לחימום וקירור, והביקוש בתורו נובע מריבוי ימים קרים או חמים מהממוצע. הוא גם מדגיש את הפער הגדל בין הדרישה החברתית להאיץ את המעבר למשק אנרגיה מועט פחמן, לבין חוסר ההתקדמות בכיוון הזה בפועל. ספנסר דייל, הכלכלן הראשי של הקבוצה, סוקר בפירוט את הנתונים שמביאים למסקנות האלה. הוא מסכם את הסקירה שלו במלים "ההתפתחויות של השנה האחרונה משמיעות אזעקת אזהרה נוספת על כך שהעולם נמצא במסלול שאינו בר-קיימא".

אלה לא פעילים סביבתיים קיצוניים. הם מנהלים בכירים בתעשיית הנפט.

בצירוף מקרים, יורם גביזון פרסם בשבוע שעבר כתבה על היבט מקומי אחד של המצב הזה: חוסר היעילות הממשלתית (שלא לומר ההכשלה ממש) של קידום שימוש באנרגיה ירוקה. הטור הזה משלב בין שניהם. אני משתמש בנתונים של BP לגבות את הטענות של גביזון.

הגרף הראשון מראה את ההתפתחות העולמית בהתקנת לוחות פוטו-וולטאיים, אותם לוחות שחורים שרואים בשדות או על גגות בתים שמשמשים להמרת אנרגיית שמש לחשמל. עד לפני עשר שנים הלוחות האלה היו יקרים ולא יעילים, אבל בעשור האחרון יש התפוצצות בהתקנות שלהם. בהתחלה זה היה בהובלת גרמניה (עם תרומה גם של ספרד ואיטליה). בשנים האחרונות מי שנותנת את הטון היא סין. כיום 36% מיכולת ההפקה העולמית מותקנת בסין – יותר מההתקנות ביפן, ארה"ב, וגרמניה ביחד. הכמות העצומה של התקנות בסין הובילה ליצור המוני ולהורדת מחירים שמשפיעים על שאר העולם.

התקנת פנלים

כשמשווים את ההתקנות בישראל עם מדינות אחרות ההשוואה אינה מחמיאה. במדינות דרום אירופה, שהן כמונו מדינות מפותחות שטופות שמש, יש שימוש הרבה יותר נרחב באנרגיית שמש. גם מדינות צפוניות יותר שנהנות מהרבה פחות שמש משקיעות הרבה יותר בניצול אנרגיית שמש – המובילה היא גרמניה, אבל גם בריטניה, צרפת, ובלגיה שם. ובשנים האחרונות גם מדינות כמו הודו וטורקיה עקפו את ישראל בהפרש ניכר בשימוש באנרגיית שמש.

השוואה של יכולת הפקה מותקנת מספקת רק תמונה חלקית. יש הבדלים גדולים בין המדינות לא רק בכמות השמש שהן מקבלות, אלא גם בגודל ועושר. כתוצאה מכך, יש גם הבדלים גדולים בכמות החשמל שהן מפיקות ומשתמשות. מה שחשוב הוא איזה חלק מהחשמל הזה מיוצר מאנרגיה סולרית. ב-2018 בעולם כולו היה מדובר על כ-2.2%. בישראל זה היה 2.6% – קצת יותר מהממוצע, אבל הרבה פחות ממדינות דרום אירופה למשל (יוון: 7.0%; איטליה: 8.0%; ספרד: 4.5%). וגם בכמה מדינות שיש להן הרבה פחות שמש השימוש באנרגיה סולרית היה יותר גבוה, כמו למשל בגרמניה (7.1%), בלגיה (5.4%), ובריטניה (3.9%).

מעבר לכך, מעניין לראות כמה מהחשמל בכל מדינה מופק באמצעים ירוקים בכלל. את זה רואים בגרף הבא. חוץ מאנרגיית שמש יש כאן גם ייצור חשמל מטורבינות רוח ומסכרים (מפעלים הידרו-אלקטריים). מסתבר שהשיטה המובילה בעולם – כולל במדינות מתפתחות – היא להשתמש באנרגיית מים. כתוצאה מכך, 22.7% מהחשמל בעולם מיוצר באופן ירוק. ישראל, שמנצלת כמעט אך ורק אנרגיית שמש, משתרכת הרחק מאחור.

אנרגיה ירוקה

היה ניתן לצפות אולי שישראל תהיה אחת מהמובילות את מהפכת השימוש באנרגיה מהשמש. מצד אחד אנחנו מדינה יזמית שידועה ביכולת פיתוח הטכנולוגיה שלה, ומצד שני יש לנו המון שמש. אבל מסתבר שהצירוף הזה לא מספיק. צריך גם תמיכה ממשלתית בדמות תמריצים אפקטיביים או לפחות הקטנת חסמים. לפי הסקירה של גביזון העשור האחרון התאפיין בדיוק בהיפך מזה.

והעתיד לא מבטיח שיפור משמעותי: היעדים העתידיים שהממשלה קבעה לשימוש באנרגיה ירוקה נמוכים בצורה חריגה לעומת אלה של מדינות אחרות. את היעד של 5% ב-2014 כבר פיספסנו. היעד הבא הוא 10% ב-2020. על כמה תרצו להמר שנעמוד במשימה?

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker