לאן נעלמו 11 מנדטים?

הבחירות האחרונות שברו שני שיאים: בקולות הפסולים ובקולות המבוזבזים

דרור פייטלסון
דרור פייטלסון

הצלחתו של נתניהו, כישלונו של גנץ והתמוטטות השמאל הם כמובן הכותרות הגדולות של הבחירות האחרונות. אבל הבחירות האלה גם שברו שני שיאים "טכניים": בקולות הפסולים ובקולות המבוזבזים. בשני המקרים מדובר במגמות שנמשכות כבר כעשרים שנה. הנה הנתונים:

הקולות האבודים

נתחיל עם הקולות הפסולים. שיעור הקולות הפסולים נמצא בירידה רציפה מאז הבחירות של 1996. הפעם הוא היה רק 0.71%, משמעותית פחות מהשיא הקודם של 0.80% ב-1992. באופן כללי בכל הבחירות בשנים 1992-1981 היה אחוז נמוך במיוחד של הצבעות פסולות, מה שניתן לפרש כתוצאה של מאבק אמיתי בין הגושים הגדולים והקטנת מספר הצבעות המחאה. הפעם זה עוד יותר נמוך. אחת המשמעויות היא שכנראה שיעור הטעויות בהצבעות הוא לא יותר מ-0.7%, וכל מה שמעל זה הוא בטוח הצבעת מחאה.

מצד שני, שיעור הקולות המבוזבזים נמצא במגמת עלייה, אם כי בזיגזגים פרועים. בבחירות האלה היו הכי הרבה מפלגות, וגם הכי הרבה מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. בסך הכל 366,236 קולות, שהם 8.44% מהקולות הכשרים, הלכו לאיבוד. אבל החלוקה לא אחידה: היו 3 מפלגות משמעותיות (הימין החדש, זהות, וגשר), ועוד סדרה ארוכה של מפלגות זניחות לחלוטין. גשר אמנם לא התקרבה לאחוז החסימה, אבל עדיין קיבלה פי 16 יותר קולות מהמפלגה הבאה אחריה (ביטחון חברתי).

אם מחברים את הכל ביחד, בדיוק 397 אלף קולות שהם 9.15% מהמצביעים לא מקבלים ייצוג בכנסת. אם כולם היו מיוצגים, הם היו צריכים לקבל 11 מנדטים. גם זה שיא.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | |אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker