גם הם חללים: זינוק של עד פי 6 במספר ניסיונות ההתאבדות בגילי צבא

המודעות לבעיית ההתאבדויות גדלה ובשנים האחרונות יש התקדמות בטיפול בה. אבל מספר ניסיונות ההתאבדות בגילי הצבא מעיד על מצוקה משמעותית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום הזיכרון מזכיר לי את המאמרים של אישתון מלפני כמה שנים, שהתחקו אחרי חללי צה"ל והפנו זרקור לשיעור הגבוה של התאבדויות ותאונות. אפשר להצליב את זה עם מסמך של משרד הבריאות בנושא אובדנות בישראל, שמספק נתונים מפורטים בכמה חתכים.

מה שעניין אותי הוא שיעור ההתאבדויות לפי גיל, והאם רואים השפעה של השירות הצבאי. הגרף הבא מראה את שיעור המתאבדים (מספר המתאבדים מתוך כל 100 אלף נפש) עבור קבוצות גיל שונות.

תופעה בולטת שרואים היא הירידה בשיעור ההתאבדויות של זקנים, בעיקר בשנות ה-90 של המאה הקודמת. לגבי גילי הצבא, בשנים האחרונות שעבורן יש נתונים הערכים הם הנמוכים ביותר מאז סוף שנות ה-80. היתה עלייה בתחילת שנות ה-90 ובתקופת האינתיפאדה השנייה, ולשנים ספורות שיעור המתאבדים בגילים האלה היה גבוה יותר מבכל הגילים האחרים. אבל מאז 2005 יש ירידה של כ-60%. במקביל יש גם ירידה בשיעור ההתאבדויות של בני נוער.

הגרף הבא מראה את ההבדל בין גילים שונים ביתר בפירוט, עבור חלון הזמן של 2016-2012. התוצאה מתאימה לגרף הקודם: יש עלייה משמעותית בין גיל 16 לגיל 18, עלייה מתונה יותר עד גיל 50, ואחרי זה השיעור די יציב עם עלייה חדה רק עבור זקנים. גילי הצבא לא נראים חריגים בתמונה הכללית.

אבל המסמך של משרד הבריאות מכיל גם נתונים על ניסיונות התאבדות שלא צלחו. כאן כבר רואים תמונה אחרת לגמרי: בגילי הצבא יש זינוק אדיר במספר ניסיונות ההתאבדות. הנתונים האלה הם גם לשנים 2016-2012.

מעניין במיוחד ההבדל בין בנים לבנות. אצל בנים יש עלייה הדרגתית בשיעור ניסיונות ההתאבדות החל מגיל 10, כשהזינוק בגילי הצבא הוא בערך פי 6 יותר ממה שהיינו מצפים לפי הגילים הסמוכים. אצל בנות, לעומת זאת, יש עלייה משמעותית בכל קשת הגילים מ-10 עד 25 - נערות מנסות להתאבד פי 6-4 יותר מנערים. כתוצאה מכך, העלייה בגילי הצבא היא "רק" פי 2 ממה שהיה צפוי לפי הגילים הסמוכים.

אז נראה שהמודעות לבעיית ההתאבדויות גדלה ושבשנים האחרונות יש התקדמות בטיפול בה. אבל מספר ניסיונות ההתאבדות בגילי הצבא מעיד על מצוקה משמעותית, וגם נערות ובחורות צעירות צריכות כנראה יותר טיפול.

דרור פייטלסון

דרור פייטלסון | אטלס למאה ה-21

פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. אספן של כל מיני דברים, ובפרט של נתונים ומספרים. אוהב לנסות להסביר דברים בצורה שקל להבין אותם, ובמיוחד אוהב כשזה מצליח ומישהו פתאום מבין משהו חדש. הבלוג הזה משלב את שני הדברים, ויתמקד בהצגה גרפית של נתונים כדי לחשוף מה אפשר להבין מהם. שואף להקשות על כל מי שמנסה לרדד ולהטות את השיח הציבורי על ידי טענות בלתי מבוססות והפצת פייק ניוז. מאמין גדול בכך שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב.

חלק מהטורים מבוססים על הספר "עידן הימין: ישראל 2018-1977 בראי הנתונים", שפורסם בתחילת 2019. בספר יש גם הפניה למקורות הנתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"