דורון צור
דורון צור

הטור הקודם עסק בנושא העלייה האפשרית בתשואות איגרות החוב הממשלתיות, ואיך עלייה כזו עלולה להשפיע לרעה על מחירי האיגרות בשוק. הוזכרה גם את התשואה הנומינלית הנמוכה לה יזכו מחזיקי האיגרות הללו, ואת הסיכון הלא קטן שריאלית הם ירשמו בסופו של דבר תשואה שלילית.

הקשר בין עליית תשואות לירידה במחיר של איגרות חוב ברור, קל למדידה ומתמטי. למשל, האיגרת השקלית 0347 נסחרת כיום בשער של 130.25 שקל ובתשואה ברוטו של 2.21%. אם התשואה עליה תעלה ל-3.75%, מחירה יהיה 100 שקל - ירידה משמעותית של 23% ממחירה הנוכחי. הירידה החדה הזו נובעת מכך שמדובר באיגרת חוב עם טווח ארוך לפדיון, שממנו נגזר מח"מ ארוך.

דורון צור

דורון צור | דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו  תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker