מגדל קלפים: מה משותף לסוחרי מזכרות של מייקל ג'ורדן ולמשקיעי הביטקוין?

משקיעים שנכנסים לשוק בתקופות גאות לא מודעים להבדל בין נכסים בעלי ערך פנימי ובין כאלה ללא ערך כזה, ומתייחסים למחיר השוק כחזות הכל. עבורם, אין הבדל בין השקעה בנכס כמו מניה או אג"ח לבין קלף ספורט — וגם ביטקוין. שנים בלי ריבית הביאו רבים להתבלבל בין השניים

דורון צור
דורון צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון צור
דורון צור

לעתים, אנקדוטות מעידות על תופעה נרחבת, והיום נדון באחת כזו — איסוף קלפים שעליהם דמויות ספורטאים. אצלנו זה אינו עיסוק נפוץ, אך בארה"ב כן: ענף שלם שבו עשרות אלפי אספנים קונים ומוכרים קלפים ועליהם צילומי ספורטאים גדולים בענפים שונים, מכל התקופות. המחיר נקבע במקרים רבים במכירות פומביות, פיזיות או אינטרנטיות, ומושפע ממידת ההתלהבות של הקונה, נדירות הקלף ומצבו הפיזי.

דורון צור | דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו  תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker