זה מרגיש כמו מלחמה - אבל ההתאוששות תהיה מהירה הרבה יותר

משבר הקורונה יוצר תחושת קטסטרופה - אך חשוב לזכור שהנגיף לא מוחק הון פיזי והכלכלה הריאלית תוכל להתאושש במהרה לאחר שיובס ■ בכך המשבר הנוכחי דומה יותר למשבר 2008 מאשר למלחמת העולם השנייה

דורון צור
דורון צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון צור
דורון צור

ימים קשים עוברים על האנושות. מגיפה המונית, חובקת עולם, שמחייבת אוכלוסיות שלמות להיכנס לבידוד או הסגר - לכאורה עם מאות אלפי חולים מדווחים, אך בפועל כנראה הרבה יותר - ומספר מקרי מוות שהולך ועולה. אין בנמצא היום הרבה אנשים חיים הזוכרים דבר כזה מניסיונם האישי, אם בכלל.

המחיר הכלכלי של המגיפה, ובעיקר הבלימה החזקה של הפעילות העסקית שנגרמת כתוצאה מהמגבלות על תנועת אנשים, כבד מאוד. בכל רחבי העולם מגזרים שלמים סופגים מכה כלכלית אנושה. מצב החירום פוגע בכולם - שכירים מאבדים את עבודתם, עצמאים קורסים, חברות גדולות מפסידות סכומי עתק וממשלות נאלצות להגדיל במהירות את הגירעונות שלהן. המצב הזה מסביר את הפסימיות הרבה ותחושת הקטסטרופה ששורה על רבים, והמחיר נהיה כבד יותר ויותר ככל שנמשכים הסגר ומגבלות התנועה.

דורון צור | דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו  תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker