בימים של גיהינום בשווקים - כדאי להתמקד דווקא בתקווה לטווח הארוך

קשה למצוא דוגמה סמלית יותר לחברה שנחבטה מהמשבר הנוכחי — מקבוצת אנרגיה איטלקית ■ מניה של קבוצת ENI קרסה בזמן קצר למרות נתונים פיננסיים מצוינים ■ אם נהמר שהכלכלה תחזור לסוג של שגרה, ENI מספקת פוטנציאל לתשואה של 100% תוך שנתיים־שלוש

דורון צור
דורון צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון צור
דורון צור

"זנחו כל תקווה, אתם אשר באים בשערי". הציטוט הזה, שמתורגם מאיטלקית, הוא אחד המשפטים המוכרים ביותר מתוך יצירתו הקלאסית של דנטה אליגיירי, "הקומדיה האלוהית". היצירה דנה במסעו של המחבר דרך ממלכת המתים — שמתחיל בתופת, שבו מעונות נשמות החוטאים; עובר דרך כור המצרף, המקום שבו הנפש מזדככת; ומסתיים בגן עדן.

הקומדיה הבורסאית עוברת לא פעם מסלול דומה, רק בכיוון ההפוך. המשקיעים קונים מניות כשהכל נראה ורוד, עוברים הליך של הזדככות או התפכחות (שנמשל לכור המצרף) כשהם מגלים מידע שלילי; ומוצאים עצמם בסופו של דבר בתופת, שממנה הם מנסים להיחלץ באמצעות הזרמת פקודות מכירה היסטריות, ולו כדי למצוא מעט מרגוע לנפשם הנסערת.

דורון צור | דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו  תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker