תחושת העושר השקרית של המשקיעים משבשת את שיקול הדעת שלהם

רווחי החברות במדד S&P 500 ירדו בכמה אחוזים ב-2019 - אך המדד עצמו עלה בשיעור ניכר ■ עליית מחירי נכסים, גם כזאת שאינה מלווה בשיפור בהכנסה שהם מייצרים, יכולה לעוות את התנהגות השחקנים בשוק

דורון צור
דורון צור

א' הוא משקיע בנדל"ן להשכרה. לא חשוב איפה. בבעלותו מבנה שעלה לו מיליון, והוא מניב לו שכר דירה של 50 אלף בשנה. לא חשוב באיזה מטבע, אך לצורכי נוחות נבחר בדולרים. והנה, בשנה מסוימת קרו שני דברים שהשפיעו על השקעתו. הראשון היה שמצב שוק הנדל"ן השתפר, ושכר הדירה שהוא גובה עלה ב-4%, ל-52 אלף דולר בשנה. הדבר השני היה שהריבית במשק עלתה.

דורון צור

דורון צור | |דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו  תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker