עשור אחד גרוע, עשור אחד טוב, מה יהיה בעשור השלישי? היכונו להכחדה המונית

השווקים הפיננסיים לא עולים ויורדים לפי תאריכים שרירותיים כמו סוף שנה או תחילת עשור ■ כדי להבין מה יקרה בבורסה כדאי להסתכל על מה שקרה עם איגרות החוב והמניות בשני העשורים שחלפו ■ בטווח הארוך יש יותר אידנקציות לכך שאנחנו עומדים במצב שבו היינו בשנת 2000 לפני המפולת

דורון צור
דורון צור

השבועות האחרונים מלאו בסיכומי העשור שחלף בשווקים הפיננסיים. על החיבה היתרה של התקשורת — שנובעת כנראה מהנטייה האנושית לייחס חשיבות למספרים עגולים — לתאריכים כאלו, כבר עמדתי כאן בעבר. מבחינה מהותית, אין לכך כל חשיבות. אין שום דבר מיוחד או חשוב בזה שעשור או שנה התחילו ב–1 בינואר, או בזה שמדד מניות מסוים או מניה בודדת עברו מספר עגול.

דורון צור

דורון צור | |דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו  תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker