אם הייתי ספק של טסלה לא הייתי נרדם בלילה

יצרנית המכוניות החשמליות סובלת מגירעון של 2.4 מיליארד דולר בהון החוזר, לאחר שהוציאה קרוב לשני מיליארד דולר מקופתה בחצי שנה ■ אך אם תשאלו את המנכ"ל אילון מאסק - הרווחיות נמצאת מעבר לפינה

דורון צור
דורון צור
אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלה. דרש הנחה רטרואקטיבית מספקים
אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלה. דרש הנחה רטרואקטיבית מספקיםצילום: AFP
דורון צור
דורון צור

הקרקס הגיע העירה. אין דרך אחרת לתאר את מה שקורה סביב טסלה בשבועות האחרונים. הסיפור האחרון הוא הציוץ של המנכ"ל, אילון מאסק, בדבר אפשרות להפיכת החברה לפרטית עבור 420 דולר למניה, כשהמימון למהלך כזה מובטח, לדבריו. הציוץ הזה, שכמובן הקפיץ את מחיר המניה, הקפיץ גם את הפיוז לרשות ניירות ערך, שהתחילה לבדוק אם תוכן הציוץ עובר על חוקי ניירות ערך שונים. אם יתברר למשל, שחבילת מימון מובטחת (Secured, בלשונו) אינה קיימת במציאות - הוא עלול להיות בצרות גדולות, ולהיות מואשם בהונאה.

הציוץ הזה הוא המשך לכמה התרחשויות מוזרות אחרות שמתרחשות בטסלה באחרונה. הדו"חות לרבעון השני ונתוני המאזן שלה, שבהם נדון בהמשך, נראו רע מאוד. אבל ההבטחה של מאסק שהרווחיות נמצאת מעבר לפינה הניחה את דעתם של המשקיעים, שהעלו את מחיר המניה אחרי הדו"חות.

אירוע ביזארי נוסף, שבו מאסק פנה לספקים שסיפקו לטסלה רכיבים בעבר, ודרש מהם הנחה רטרואקטיבית - עבר גם הוא בשקט יחסי. כשנדון בהמשך במצבה הפיננסי של החברה, נוכל אולי להבין מה מקור הבקשה הלא ממש מקובלת הזו.

ומשהו שלא קשור ישירות לטסלה, אבל מעיד אולי על הלך הרוח של העומד בראשה: הצעתו המשונה לשלוח מיני־צוללת לחילוץ הילדים התאילנדים שנלכדו במערה המוצפת. לא צריך להיות צולל מומחה, מספיק היה להסתכל על הסרטון שאותו מאסק שיחרר על הצוללת והסרטונים שצולמו במערה כדי להיזכר בביטוי האלמותי של הגשש החיוור ממערכון המוסך: "איך זה ייכנס בתוך זה?!".

צולל אוסטרלי מומחה, שהיה בפועל במערה והכיר אותה היטב, העז להתראיין ולהגיד שהצוללת המיוחצנת אינה פרקטית, שכן אין סיכוי שהיא תעבור בפיתולי המערה. בתגובה שיחרר מאסק ציוץ זועם שבו כינה את הצולל פדופיל. מאסק נאלץ כמובן להתנצל מאוחר יותר, והילדים, לשמחת כולם, חולצו באמצעות צוללנים, ולא בעזרת הצוללת היחצנית. כאמור, אין כאן קשר ישיר לטסלה, אבל זה בוודאי מעיד משהו על התנהגותו ואופיו של העומד בראשה.

טסלה מודל 3 בתערוכת המכוניות בבייג'יןצילום: JASON LEE/רויטרס

אלו רק האירועים מהשבועות האחרונים. קשה שלא לקבל מהם תחושה של קרקס, ולאור האהבה האינסופית של התקשורת לאירועים ביזאריים, הקרקס נהפך לקרקס תקשורתי. אך בעוד כל הזרקורים מופנים לזירת הקרקס ומופע הליצנות שמתרחש בו, נפנה דווקא למקום שונה לחלוטין, שנמצא יחסית בצל - קופת הקרקס והנהלת החשבונות שלו - וננסה להבין מהם מהו מצבו האמיתי ועד כמה האיום שהאורות הבוהקים בזירה המרכזית ייכבו בגלל אי־תשלום חשבון חשמל, באופן קרוב ומהותי.

ברור לי שזה מעניין הרבה פחות. למי אכפת ממושגים כמו גירעון בהון חוזר, יחסי נזילות נמוכים או צרכי השקעה גדולים לעומת מופע הזיקוקים שבו אנו חוזים? אבל למי שמתעניין במצבה האמיתי של טסלה - המושגים היבשים האלה חשובים הרבה יותר מכל הרעש שמסביב.

תפנה לציבור או לבנקים?

מצבה הפיננסי של טסלה, כפי שהוא מוצג במאזני סוף יוני, נראה קשה. אין לה מספיק מקורות כדי לעמוד בכל התחייבויותיה בשנה הקרובה. כדי לעמוד בהם היא תצטרך שיקרו אחד או כל הדברים הבאים: היא צריכה לעבור באופן מיידי לרווחיות משמעותית, שתייצר תזרימי מזומן גבוהים מאוד. אי־אפשר לפסול קטגורית מעבר מהיר כל כך מהפסדים ושריפת מזומן בקצב גבוה - כמו שקורה בטסלה בשנים האחרונות - לרווח וייצור מזומנים גבוה, אבל אלו אירועים נדירים מאוד. הסבירות למהלך כזה אולי אינה אפסית, אבל היא נמוכה מאוד.

מקור אחר למזומנים יכול להיות גיוס חוב - או לזמן ארוך באג"ח, או חוב בנקאי לטווח קצר. לאור מה שקרה למחירי החוב של טסלה באחרונה, העלייה בתשואת של איגרות החוב שלה וההפסדים שנוצרו למשקיעים באג"ח, האפשרות לגייס חוב באג"ח אולי קיימת - אך תהיה כרוכה בתשלום ריבית גבוהה מאוד. גם מימון טווח קצר מבנקים עשוי להיות אפשרי, אבל הבנקים עשויים לדרוש ביטחונות חזקים מאוד, שלא בטוח כי טסלה יכולה לספק להם.

טסלה זקוקה בדחיפות למזומנים

נותרת כמובן האפשרות לגייס הון. בשווי הנוכחי זה נראה אפילו מתבקש, אלא שכאן יש בעיה. ראשית, מאסק הבטיח בראש חוצות שטסלה לא תצטרך לגייס הון ולדלל את בעלי המניות הקיימים. שנית, הציוץ האחרון די סינדל אותו בעניין הזה. חברה ששוקלת ליהפך לפרטית והשיגה אפילו (לכאורה) חבילת מימון לשם כך, לא פונה זמן קצר לאחר מכן לגיוס הון מהציבור. מהלך כזה רק יחזק את כל מי שיטען נגדו שהוא ניסה להקפיץ מלאכותית את מחיר המניה.

ומכאן, ניתן למספרים נדבר. בששת החודשים האחרונים החברה דיווחה על הפסד חשבונאי של 1.4 מיליארד דולר. תזרים המזומנים שלה מפעילות בתקופה הזאת היה שלילי, והגיע לחצי מיליארד דולר. אם נוסיף לזה השקעות בציוד בסך 1.4 מיליארד דולר - נגלה כי טסלה הוציאה מקופתה קרוב לשני מיליארד דולר בחצי שנה. אלה נתוני הרווח וההפסד והתזרים ההיסטוריים, שתוצאתם משתקפת במאזן, בעיקר בסעיפי הרכוש השוטף וההתחייבויות השוטפות.

מה אומרים לנו המספרים? טסלה פועלת עם התחייבויות שוטפות הגבוהות מנכסיה השוטפים. יש עסקים שפועלים כך; זה לא מעיד בהכרח על בעיית נזילות, אבל עסקים כאלה בדרך כלל מייצרים תזרימי מזומן נכבדים גם בניכוי צורכי השקעה, וברמת ודאות גבוהה יחסית בזמן הקצר. כך עושות חברות טלקום, למשל. בנוסף, גם אם הן פועלות עם גירעון בהון החוזר - הוא נותר ברמה קבועה פחות או יותר. היחס הזה נובע מהרצון שלהן לחסוך בהוצאות מימון, היות שאשראי לקצר טווח נוטה להיות זול יותר ממימון לטווח ארוך.

זה אינו המקרה של טסלה. אצלה, הגירעון הזה, ובעיקר הגידול המשמעותי בו בפרק זמן קצר של שישה חודשים, אינו פרי החלטה מושכלת. הוא תוצאה של מצב עסקי בעייתי. טסלה לא בחרה להיות בגירעון כזה. היא נקלעה אליו.

גירעון של 2.4 מיליארד דולר בהון החוזר אינו אומר שטסלה צריכה להשיג את כל הסכום הזה בתוך 12 חודשים, אבל זה אומר שהיא תצטרך להשיג סכומים גבוהים מאוד. חלק מהסכומים שמופיעים בהתחייבויות השוטפות, כמו התחייבות לרכישה מחדש של רכב משומש או המקדמות והפיקדונות שקיבלה מלקוחות, אינם אמורים להיות משולמים במזומן.

צוללת זעירה שטסלה פיתחה שבעזרתה הציע מאסק לממשלת תאילנד סיוע בחילוץ הנערים מהמערהצילום: /אי־פי

מצד שני, גם ברכוש השוטף יש סעיפים שלא יתורגמו למזומן, כמו ההוצאות מראש, שאותן שילמה, וחלק משמעותי מהמלאי, שאינו ניתן להמרה מיידית למזומן, וצריך קודם להוציא מזומן כדי לסיים את הרכבתו, כמו מלאי חלקים או חומרים. מה שכן ברור הוא שגם אם היא תקח הנחות מקלות על המזומן שיידרש, אלה סכומים גדולים מאוד. יתרות הספקים, ההוצאות לשלם והחוב השוטף בגין תשלומי הליסינג הצפויים גבוהים בהרבה מיתרות המזומן שבידי החברה. מה שמסביר אולי את דרישתו המוזרה של מאסק להנחות רטרואקטיביות מספקים. המצב אתם נראה מתוח. זה לא יהיה מפליא אם נשמע בקרוב על דחייה בתשלומים.

המספרים נראים רע

ועדיין לא הבאנו בחשבון את צורכי ההשקעה. גם אם טסלה תעבור לרווח ולתזרים חיובי מפעילות, יש לה עדיין צורכי השקעה שוטפים. כנראה שלא מדובר בקצב המהיר של החודשים האחרונים, אבל אלה סכומים משמעותיים. זה לא יכול להיות אפס בחברת רכב שרוצה, ולמעשה חייבת, להגדיל את הייצור כדי לעבור את נקודת האיזון שבין הפסד תפעולי לרווח.

יש איומים נוספים. לקוחות שמסרו פיקדונות כדי לזכות בעדיפות לקבלת מודל 3 יכולים לבטל את הזמנתם, מה שיחייב את טסלה להחזיר להם את הפיקדון. במקרה של הרעה משמעותית במחיר המכירה של רכב משומש, דבר שקורה כשחברת רכב נקלעת לצרות, גם אלה שקנו מהם מכונית בעבר יכולים לדרוש את מימוש התחייבות הרכישה מחדש, שעד עתה לא היה בה צורך, כי מחירי השוק של הרכב המשומש היו גבוהים מספיק. אין כמובן ודאות שתרחיש כזה יקרה, אבל הוא איום אפשרי, שלא ניתן להתעלם ממנו.

אחרי כל הרעש, המהומה והציוצים המוזרים, המספרים והיחסים שאותם טסלה מראה - בטווח הארוך והקצר - נראים רע. לו הייתי ספק של טסלה, שלו היא חייבת כסף ללא ביטחונות, לא הייתי ישן בשקט בלילה.

האם אילון מאסק יצליח לצאת מהתסבוכת הנוכחית בלי לגייס סכום גדול בההון, ולהפר בכך את הבטחתו? קשה לדעת. אם כן, הוא קוסם. כך או כך, בינתיים מופע הקרקס שלו ממשיך להיות המופע הכי טוב בעיר.

הכותב הוא יועץ כלכלי עצמאי. אין לראות בכתוב המלצה להשקעה כלשהי או לפעולה בניירות ערך

דורון צור

דורון צור | דורון צור

עוסק בתחום ההשקעות למעלה מעשרים שנה. התחלתי את דרכי בשוק ההון הישראלי בראשית שנות התשעים העליזות, בעיצומה של גאות מניות חסרת מעצורים.

עסקתי במהלך השנים הללו במחקר על מניות בישראל ובחו"ל, ניהלתי השקעות במסגרות שונות, העברתי קורסים והרצאות בנושא השקעות וניירות ערך, וכתבתי על השקעות באמצעי תקשורת שונים.

ניתן לומר שנדבקתי בחיידק הזה ששמו שוק ההון, ועדיין לא החלמתי ממנו…

בשנים הללו ראיתי מחזורי גאות ושפל, משקיעים שנהנו מרווחים גדולים ולעיתים ספגו הפסדים גדולים. היו תקופות בהן ההיגיון והשכל הישר שלטו בכיפה, ותקופות שבהן ההיגיון אבד לחלוטין, והשליטה בשווקים עברה לידי עולם הרגש, תקופות שבהן אופוריה או פאניקה קבעו את מהלך העניינים.

מטרת הבלוג היא להציג בפני הקורא זווית ראייה נוספת של עולם ההשקעות, בתקווה שהקוראים ימצאו עניין בזווית הזו.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?