לאחר חצי שנה של הקפאה, הנשים בקרנות ההון-סיכון חוזרות לגייס

העובדה שנשים חוזרות למגרש ביתר שאת ומצליחות לגייס הון משמעותי לקרנות שלהן, זו אולי הסנונית הראשונה לשינוי המיוחל, ואפילו להפנמה של אחת התובנות החשובות מהמשבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרי מיקר
מרי מיקר צילום: REUTERS

לפני שהקורונה פרצה אל חיינו, לאורך תקופה ארוכה נראה שיפור יציב ומואץ בחלקן של נשים בעולם ההון-סיכון בארה"ב. אמנם נקודת ההתחלה היתה חלשה במיוחד, עם פחות מ-8% נשים בעמדות קבלת החלטות בין הקרנות בארה"ב ופחות מ-3% מההון מושקע בסטארט-אפים שנשים הקימו, אבל בהחלט הורגש מאמץ משולב של ארגונים, בעלי הון, טייקוני ההיי-טק וגופים פיננסיים לגוון את השורות.

איילין לי, מייסדת קאובוי וונצ'רסצילום: ויקיפדיה

בין השינויים העיקריים היה הקמת ארגון All Raise של נשות ההון-סיכון החזקות בוואלי, בראשות איילין לי (יוצאת הקרן קליינר פרקינס ומייסדת קאובוי וונצ'רס), שפעל במגוון דרכים לקדם נוכחות נשים בהון-סיכון. הן הובילו איסוף דאטה, שעות משרד ליזמיות, קשרי מנהלות ובעלי/ות הון (GPs-LPs), קישור בין משרות פתוחות ומועמדות ואירגנו כנס ייעודי שנתי באריזונה בשם equity summit, לדיונים אינטימיים בנושא חיזוק הנוכחות הנשית בעולם ההון סיכון. הארגון גייס כ-3 מיליון דולר ממלינדה גייטס ומסיליקון ואלי בנק למימון הפעולות השונות.

בשנה שקדמה למשבר הקורונה שוחחתי עם עשרות רבות של נשות הון-סיכון וטכנולוגיה שהחליטו לצאת לדרך עצמאית ראשונה ולגייס קרן בעצמן. עבור חלקן היה זה תהליך פשוט - אלה הן משקיעות ידועות עם 20 שנות ניסיון בקרנות מובילות, והן גייסו קרנות גדולות ממשקעים מוסדיים כמו אוניברסיטאות וקרנות פנסיה אדירות (ביניהן מאקרו של תרזה גאו, שגייסה 260 מיליון דולר, והקרן של מרי מיקר, לשעבר מובילת השקעות הצמיחה של הקרן קליינר פרקינס, שגייסה 1.4 מיליארד דולר). אך עבור אחרות, זה לא היה מסע פשוט, מפני שהגופים המוסדיים שמהם הן היו צריכות לגייס את הקרן היו מאוד שמרניים, ורבים מהם לא משקיעים בקרנות ראשונות (למרות שאלו הקרנות הרווחיות ביותר) או שאינם מורשים לרשום צ'קים קטנים שמתאימים לקרנות ראשונות (לרוב פחות מ-100 מיליון דולר), ולכן פנו בעיקר למשפחות ולפרטיים שאינם מוגבלים בתקנות כאלה. 

מלינדה גייטסצילום: BLOOMBERG NEWS

על אף הקשיים, רבות צלחו את המסע והתחילו לבצע השקעות, ואז הגיעה הקורונה.

בחודשים הראשונים המשכתי לשוחח עם חלק מהמשקיעות שהמשיכו במאמצי הגיוס. בתקופה מאוד חסרת ודאות, משפחות ואנשים פרטיים רבים, שאינם מחויבים לבצע השקעות, עצרו השקעות חדשות בניסיון להבין איך השפיע המשבר על ההון שברשותם וכיצד מפוזר ההון שלהם כיום. זו היתה תקופה קשה לגייס בה הון לקרן הון סיכון חדשה. חלקן החליטו לעצור את מסע הגיוס ולהקפיא את המאמצים. היו גם מקרים בודדים של הצלחות מסחררות בגיוס, כמו קריסטין גרין, משקיעת הקונסיומר המצליחה בעולם, שגייסה קרן של 500 מיליון דולר רק מהמשקיעים הקיימים שלה, וזאת על אף שרבים אחרים עמדו בתור להיכנס.

עברה חצי שנה, ובשבועות האחרונים מורגשת עלייה חדה במספר הפניות לחידוש תהליכי הגיוס, ואפילו קרנות חדשות שהחליטו לצאת לדרך. בשבוע האחרון בלבד, קבוצת משקיעות שהיו מנהלות בכירות בפייסבוק החליטו להמשיך את הגיוס ואף הציגו השקעות רבות שביצעו בתוך תקופת המשבר (warehousing investments); צעירה (בת לישראלים) מניו יורק שעבדה עבור כמה ממשרדי ההשקעות הגדולים בארה"ב הגיעה לישורת האחרונה, לקראת סגירת הקרן בגודל שרצתה, וכבר ביצעה כמה השקעות מבטיחות; משקיעה אחרת עזבה קרן ידועה (שעשתה את אחת ההשקעות הטובות ביותר בסטארט-אפ ישראלי) ויצאה לדרך עצמאית מפוקסת על בריאות דיגיטלית והגיעה למחצית הגיוס; קרן חדשה לגמרי בתחומי ביטחון ומודיעין יוצאת לדרך; וגם אצלנו בארץ, קרן פינטק עשתה צעדי גיוס משמעותיים בתקופת המשבר. כל אלה קרנות שמובלות על ידי נשים מנוסות ובעלות רקורד מרשים.

תרזה גאו

אנחנו בישראל בעיצומו של המשבר הבריאותי החמור ביותר שידע העולם במאה השנים האחרונות, ועם זאת, העובדה שנשים חוזרות למגרש ביתר שאת ומצליחות לגייס הון משמעותי לקרנות שלהן, זו אולי הסנונית הראשונה לשינוי המיוחל, ואפילו להפנמה של אחת התובנות החשובות מהמשבר. רק שילוב של כל הכוחות ומיצוי של כל הפוטנציאל יניב עבור כולנו את התוצאות שאנחנו מחפשים, הפיננסיים והפוליטיים.

דריה הניג שקד

דריה הניג שקד | פנומנליות

דריה הניג שקד היא מייסדת WeAct Ventures, משקיעת הון סיכון, לוחמת לשוויון, צדק חברתי ונוכחות נשית במוקדי השפעה. מייסדת קהילת WEACT לקידום יזמות בעולם החדשנות. בעלת רקע במגזר הציבורי ובשוק הפרטי, קצינה, עורכת דין, יזמת חברתית ואמא ל-3.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker