המושבניקית הישראלית שמצילה עסקים קטנים באמריקה

תמונות של תורים ארוכים ומדפים ריקים ברשתות המזון היו כל מה שנעמה מורן, יזמית ישראלית בסן פרנסיסקו, היתה צריכה, כדי לעשות שינוי במודל העסקי של החברה שלה. 4 חודשים לתוך המשבר, צ'יטה כבר גייסה 70 מיליון דולר

דריה הניג שקד
דריה הניג שקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה מורן
נעמה מורן

מארס 2020, תמונות מרחבי ארה"ב מופיעות בחדשות, ובהן אזרחים בתורים אינסופיים, צובאים על שערי רשתות שיווק ומדפים ריקים ממוצרים. נעמה מורן, יזמת ישראלית בסן פרנסיסקו, קיבלה גם היא את אותן התמונות שעות קודם לכן, מחבר שגר בניו יורק. עבורה, כמנכ"לית סטארט-אפ אספקה למסעדות, היתה להן משמעות ברורה - עליה לעשות פיבוט (שינוי מהותי במודל העסקי של החברה).

נעמה מורן

נעמה נולדה במושב כפר מונש שבעמק חפר, לאבא עצמאי בעל עסק ואמא שהיתה מורה אהובה בבית הספר היסודי בבית יצחק. אביה הקים וניהל חוות תרנגולי הודו ומאוחר יותר מאפייה, והעסק הקטן עבר עליות ואתגרים שהשאירו את חותמם על נעמה. אבל נעמה זכתה באופי היזמי של אביה, ועם אומץ ועצמאות נדירים כבר בגיל צעיר היא נסעה ברחבי העולם לבדה.

את התואר הראשון שלה בכלכלה, מתמטיקה ומדעי המדינה סיימה בהצטיינות באוניברסיטת קורנל שבאיתקה, ניו יורק. לאחר מכן עבדה כאנליסטית בקרן הגידור גריילוק קפיטל. משם המשיכה ללימודי מדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד. כדרכם של בוגרי סטנפורד, הדרך להקמת הסטארט-אפ הראשון שלה לא היתה ארוכה. חוט השני לאורך 3 החברות הטכנולוגיות שהקימה היה תמיד: תמיכה בעסקים קטנים והסרת החסמים שלהם לצמיחה.

מדפים ריקים בסופרמרקט בוושינגטון הבירהצילום: AFP

שינוי כיוון ראשון

למיזם הראשון קראו זאפדי, הוא סייע לעסקים קטנים בפער שבין השיווק באינטרנט לבין המכירה הפיזית, ונרכש על ידי חברת גרופון ב-2011. מניסיונה שם, נוצרה לנעמה היכרות רחבה עם עולם המסעדנות.

היא הקימה חברה שנייה בשם סורסרי (Sourcery) לתוכנה עבור מסעדות, שוב מתוך מטרה לסייע לעסקים הקטנים ולהקל עליהם את הניהול השוטף של הרכש. היא שירתה עסקים קטנים לצד חברות ענק כמו דרופבוקס ו-Airbnb, כשהבינה שללא מערך לוגיסטי ושרשרת אספקה מלאה, שכוללת גם אריזה והובלה, המטרה לא תושג. זה היה שינוי הכיוון הראשון שלה; היא החליטה למכור את סורסרי ולהקים עם שותפים את חברת צ'יטה ב-2015, חברה לוגיסטית שמטפלת בשרשרת האספקה של בעלי העסקים הקטנים מא' ועד ת'.

צ'יטה בנתה לעצמה שם באספקה יומיומית יעילה למסעדות, באמצעות הסלולרי, תוך חיבור למאות ספקים, והיא שירתה כ-10% מהמסעדות באזור המפרץ. אותן תמונות שהגיעו מניו יורק, הבהירו לה שהחוף המערבי ייכנס בתוך ימים ספורים לאותו מצב. מסעדות ייסגרו, ולא תהיה ברירה אלא להתאים את החברה למצב החדש. ממיזם שכל הטכנולוגיה הופנתה בו לעסקים, וכל מנהליה היו מומחי מכירה לעסקים (B2B), מדובר היה בשינוי מהותי. אבל נעמה, כמי שצלחה שינוי כיוון בעבר, הפכה את התהליך לכמעט מדעי (ועוד על כך בטור שיתפרסם בהמשך).

היא הושיבה את כל עובדי ומנהלי החברה וסיפרה להם את מה שעומד לקרות. היא העלתה את האפשרות שהמסעדות יפסיקו לפעול ושהיא מאמינה שהחברה שלהם יכולה, בעזרת התשתית והמערך הלוגיסטי שבנו עד כה, לשרת ציבור צרכנים לצד עסקים, שבתקווה שיתאוששו בהמשך. העובדים נרתמו מיד, כל צוות העלה את הצרכים המיידיים שלו כדי לעשות את המהפך הדרוש, ומהפגישה יצאו כולם עם משימות.

בתוך כשבועיים עמדה צ'יטה כפלטפורמה חדשה, שבה כל אדם יכול לבצע הזמנה של מוצרי מזון, לבחור אתר גאוגרפי לאיסוף ההזמנה שלו ממשאית קירור במרחק סביר מביתו, ישר לבגאז' הרכב וללא צורך ביציאה מכסא הנהג או בחשיפה לסיכון בריאותי של ביקור בסופר מקומי. הצרכנים הפרטיים יכלו להיעזר בשירות להזמנת מוצרי מזון ממגוון מקומות שיגיעו כהזמנה אחת; ומסעדות יכלו להיעזר בשירות כדי להזמין מצרכים הישר אליהן.

משאית של צ'יטה

השף מגיע לארוחת שישי

התוכנית עבדה טוב מהמצופה. הראשונים להשתמש בשירות היו עובדי צ'יטה עצמם, שחששו בעצמם מחשיפה לווירוס ברשתות השיווק הענקיות. נעמה שכרה חברת יח"צ ושיווק דיגיטלי ובתוך זמן קצר הגיע צונמי של לקוחות וסיקור תקשורתי שהביא את החברה לא רק להצלחה גדולה, אלא גם להשלמת גיוס הון שהחל טרם המשבר והגיע בעיצומו לסכום של 36 מיליון דולר, ובסה"כ לסכום גיוסים כולל של 70 מיליון דולר. את הסכום גייסה נעמה מכמה מהקרנות הטובות ביותר בסיליקון ואלי, ביניהן פלדגייט (שהשקיעה בטוויטר, ליפט וטוויץ'), ואקליפס (של המשקיע ליאור סוסן המתמחה בחומרה, ייצור ושרשראות אספקה).

אבל תהליך הלמידה לא נפסק שם. נעמה הבינה שיש כאן הזדמנות לאפשר למסעדות למכור גם הן מוצרים מוכנים קפואים להכנה ביתית, וכך לתת להן אפיק רווחים חדש בתקופה שאין לקוחות במסעדה. היא החליטה להעמיד את האפשרות הזו בפלטפורמה שלה, לרשות המסעדות, בחינם, מפני ש"הצלחתם היא הצלחתנו". דמיינו הכנת ארוחת שישי משפחתית כשלצד המנות, אפיתם בכמה דקות את העיקרית או הקינוח המיוחד של המסעדה האהובה עליכם.

נעמה גם למדה מאפס את ההתנהגות הצרכנית בתקופת הקורונה. במוצרים למשל, צרכנים רוצים יותר מגוון, ובאזור המפרץ, המגוון צריך להיות אורגני וטבעוני. כך נהפכה צ'יטה לחברה הראשונה שניתן לרכוש דרכה מוצרים של אימפוסיבל פודז (מותג צמחוני) המבוקשים מאוד.

בנוסף, בגלל הכמויות הגדולות שדרשה הפלטפורמה לרכוש בשבועות הראשונים, שכנים, חברים, וקהילות עשו רכישה מרוכזת וחילקו ביניהם את המוצרים. עמותות לחלוקת מזון רכשו בכמויות גדולות ואיפשרו לנזקקים לרכוש מהם במחיר שהם יכולים, או אפילו ללא תשלום, את המוצרים שסיפקה צ'יטה.

מה שאי אפשר לעשות במסעדות, עושים בביתצילום: טל ציפורין

פלטפורמה שמשרתת 3 קהלים

באותה שיחה עם עובדי החברה, אמרה נעמה שהייעוד והחזון של החברה, לתמוך בעסקים קטנים, לא השתנה. למעשה, בתקופת הקורונה הוא התרחב. שגשוג של קהילה היום, היא אמרה, שזור בחוויות שלֿ משפחות בבית, גם בעזרת מצרכים וגם בעזרת המאכלים שמגיעים מהמסעדות האהובות, שלא ביקרו בהן חודשים ארוכים.

צ'יטה נהפכה לפלטפורמה היחידה המשרתת 3 קהלים: מסעדות, ספקים וצרכנים. כל אחת לבד וכולן ביחד רוכשות אחת מהשנייה. בנוסף, היא כוללת מערך לוגיסטיקה ואריזה בר קיימא. כל זה מתוך הבנה שעסקים קטנים הם בסיס לכלכלה, אבל גם למרקם חיים חברתיים ותרבותיים, שנפגע בתקופת המשבר.

4 חודשים לתוך המשבר, נעמה מנהלת ביחד עם שותפיה מערך של עשרות משאיות שמשרתות אלפי לקוחות מ-3 הקהלים, וגם מרכז פיתוח בישראל, שאותו מוביל אלון הר טל. את אלון, יזם לשעבר, היא מגדירה כאחד המנהלים הטובים ביותר שעמם זכתה לעבוד. הם הכירו ב-2016 בעזרת רשת הקשרים של 8200 (על אף שאף אחד מהם לא בוגר היחידה). אלון נהפך שותף ומנהל המערך הטכנולוגי והפעילות בישראל

נעמה מספרת שתמיד חלמה להקים מרכז פיתוח בישראל, והיא שמחה שצ'יטה איפשרה זאת. לא רק בגלל איכות המהנדסים והמהנדסות בישראל, אלא גם כי היא שואפת לחיות, בשלב מסוים, עם בן זוגה אורן שדל (מדען) ובתם עליה, כמה חודשים מכל שנה בישראל. אולי בקרוב נזכה גם אנחנו והעסקים הקטנים בישראל, לשירות של צ'יטה, כחול לבן.

מחסור בנייר טואלט בסופרמרקט במלבורן, אוסטרליהצילום: WILLIAM WEST, AFP
דריה הניג שקד

דריה הניג שקד | פנומנליות

דריה הניג שקד היא מייסדת WeAct Ventures, משקיעת הון סיכון, לוחמת לשוויון, צדק חברתי ונוכחות נשית במוקדי השפעה. מייסדת קהילת WEACT לקידום יזמות בעולם החדשנות. בעלת רקע במגזר הציבורי ובשוק הפרטי, קצינה, עורכת דין, יזמת חברתית ואמא ל-3.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker