מתחילים מלמטה: למה חשוב לדעת האם המכונית שלך תוכננה להיות חשמלית?

הפוטנציאל הגדול ביותר בפלטפורמות חשמליות טמון, כנראה, בכלי רכב למשא ולהיסעים. פלטפורמה שטוחה וגמישה יכולה לאפשר יותר מקום למטען או לנוסעים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשמלית ייעודית EQS של מרצדס

ב.מ.וו היתה אחת החברות הראשונות שהתייחסה ברצינות למעבר למכוניות חשמליות. כבר לפני עשור הציגה החברה חטיבה שמוקדשת למכוניות בהנעה אלטרנטיבית, שיסומנו באות i. הייחוד שלהן התבטא בסיסמה שנבחרה לסדרת הדגמים החדשה: "נולדו חשמליות" (Born Electric). אבל למה זה חשוב אם המכונית שלך "נולדה" להיות חשמלית?

אפשר למצוא את התשובה לכך במספר הסבות מגושמות של מכוניות בנזין לחשמל. ב.מ.וו, למשל, הסבה את המיני הקטנה למכונית ניסוי חשמלית, אך כדי למצוא מקום לסוללה היא היתה צריכה להיפטר מהמושב האחורי. רנו פיתחה את הגרסה החשמלית של הפלואנס המשפחתית, בעיקר עבור בטר פלייס, ואת הסוללה תחבה בין תא הנוסעים לתא המטען, באופן ששינה את חלוקת המשקל במכונית והפך את עיצובה למסורבל. 

ב.מ.וו הציגה שני דגמים חדשניים שעשויים מחומרים מרוכבים, כדי לאזן את הסוללה הכבדה. אבל די מהר החברה, שקפצה ראשונה למים העמוקים, דידתה בחזרה אל החוף וכעת מוכרת בעיקר גרסאות חשמליות לדגמי בנזין, כמו רכב הפנאי iX3 ששיווקו החל באחרונה בישראל. היא כמובן לא היחידה שעושה זאת. פיתוח מכוניות חדשות הוא יקר, וזה סיכון גדול מכיוון שלא ברור מה יהיה הביקוש להן. לכן יצרניות הרכב מציגות פלטפורמות שיתאימו לכמה סוגי הנעה. 

קונצרן PSA (כיום חלק מסטלאנטיס, יחד עם פיאט-קרייזלר), למשל, הציג פלטפורמה שמתאימה למכוניות קטנות עם מנועי בנזין, דיזל או הנעה חשמלית. כך נמכרות בישראל פיז'ו 208 בגרסאות בנזין וחשמל - וכך גם אופל קורסה. אבל בפלטפורמה שפותחה רק להנעה חשמלית יש הזדמנות לשינוי גדול יותר.

בפשטות, פלטפורמה זה עמוד השדרה המכני של המכונית. הפלטפורמה כוללת את רצפת הרכב, רכיבי מתלים שונים, היגוי ומערכות חשמל. פלטפורמה של מכוניות עם מנועי בעירה פנימית צריכה להתחשב במיקום המנוע, אחורי או מרכזי, בהצבתו (לאורך או לרוחב) ובקשר שלו עם תיבת ההילוכים ועם הגלגלים.

גירסה חשמלית לרכב בנזין EQA של מרצדסצילום: מרצדס

במקרה של מכונית עם מנוע קדמי-אורכי והנעה אחורית, למשל, היה צריך לתכנן גם גל הינע מאסיבי. במכונית חשמלית כל זה לא רלוונטי. המנועים קטנים ואינם משפיעים מהותית על חלוקת המשקל במכונית. אפשר לשים באותה מכונית יותר ממנוע אחד, אפילו ארבעה. גם תיבת ההילוכים מיותרת. את משקלם הרב של אלה מחליפה הסוללה, אך מקובל להפוך אותה לשטוחה ולמקם אותה ברצפת המכונית. מספר יצרניות, כמו טסלה, אף הפכו את הסוללה לחלק מהשלדה. כלומר, היא נושאת בחלק מהעומסים המבניים במכונית.  

כאשר המנועים קטנים והסוללות שטוחות, יש יותר מקום לדברים שחשובים באמת - הנהג והנוסעים. מכוניות חשמליות יכולות להיות מרווחות יותר ממקבילותיהן עם המנועים המזהמים. לפולקסווגן, למשל, יש שתי משפחתיות מקבילות. הגולף המוכרת ו-ID3 החשמלית. לשתיהן אורך ורוחב דומים, אך למכונית החשמלית בסיס גלגלים ארוך בכמעט 15 ס"מ והמרחב הפנימי שלה, לפי עיתונות הרכב בעולם, מקביל לזה של פולקסווגן פאסאט שגדולה בהרבה. גם תא המטען של ID3 גדול במעט מזה של הגולף. 

אחרי תקופת הסתגלות, שבה עיקר ההיצע החשמלי היה מכוניות בנזין מוסבות, הוצגו באחרונה מכוניות רבות ש"נולדו חשמליות". מרצדס, שכבר משווקת את EQA ו-EQC, גרסאות חשמליות לדגמי הפנאי שלה, חשפה את EQS, לימוזינה גדולה שמקבילה ל-S קלאס. בקונצרן יונדאי-קיה חשפו את יונדאי איוניק 5 וקיה EV6, שתי משפחתיות שתוכננו כחשמליות - ועם הזמן יחליפו דגמים מוסבים כמו הגרסאות החשמליות של קיה נירו ויונדאי איוניק.

תאגיד פולקסווגן נמצא כבר מזמן בתחום של פיתוח פלטפורמות חשמל ייעודיות. יש להם אחת קטנה שמשמשת דגמים שונים של המותגים פולקסווגן, סקודה וכעת גם אאודי. בקרוב גם לסיאט ולקופרה יהיו מכונית על בסיס דומה. פלטפורמה למכוניות ספורט משמשת כבר את פורשה (טייקן) ואאודי (e-tron GT). בתוך כך, הקבוצה חשפה לאחרונה פלטפורמה גדולה נוספת, שתשמש מכוניות יוקרה של אאודי ופורשה.

הפוטנציאל הגדול ביותר בפלטפורמות חשמליות טמון, כנראה, בכלי רכב למשא ולהיסעים. פלטפורמה שטוחה וגמישה יכולה לאפשר יותר מקום למטען או לנוסעים, ולאפשר גמישות תפעולית שמסחריות דיזל לא מסוגלות לספק. REE, חברת טכנולוגיה ישראלית שהונפקה לאחרונה בנאסד"ק (במיזוג עם ספאק) הדגימה את זה השבוע בחתימתה על שיתוף פעולה עם הינו, יצרנית משאיות בבעלות טויוטה.

פלטפורמה שטוחה וגמישה יכולה לאפשר גמישות תפעולית שמסחריות דיזל לא מסוגלות לספקצילום: הונדה

REE פיתחה פלטפורמות שטוחות לגמרי לכלי רכב חשמליים, כאשר המנוע, ההיגוי, הבלמים והמתלים נמצאים ביחידה קטנה בין הגלגל לפלטפורמה. לפי הרעיון של הינו ו-REE, אפשר יהיה להחליף את המרכב שעל הפלטפורמה בקלות יחסית, וכך רכב אחד יוכל להוביל מטענים מסוגים שונים ולבצע משימות שונות.

בינתיים, מרבית המכוניות החשמליות המוצעות בישראל הן גרסאות של מכוניות בנזין. כאלה הן ב.מ.וו iX3, מרצדס EQA וגם SERES 3, סינית חשמלית חדשה ששיווקה בישראל החל השבוע. העובדה שהן "לא נולדו חשמליות" לא מעידה על כך שאלה לא מכוניות טובות, אך הן לא מציעות את כל היתרונות שמכוניות חשמליות ייעודיות יכולות להציע - כמו מרחב פנים גדול או חלוקת משקל אידיאלית.

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ב-TheMarker. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker