השאלה שהעלו הארי ומייגן: מה קורה למכוניות קלאסיות עם ההסבה להנעה חשמלית?

המעבר לחשמל משפר את הביצועים של הרכב והופך את התחזוקה לפשוטה בהרבה, אבל גם מצית דיון. ארגון הגג של העוסקים בשימור תרבות מוטורית טוען שמכונית אספנות שהוסבה לחשמל מאבדת את הערך ההיסטורי שלה. האם הוא צודק?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנסיך הארי ומייגן מרקל
הנסיך הארי ומייגן מרקלצילום: DAMIR SAGOLJ/רויטרס

החתונה של הנסיך הארי ומייגן מרקל לפני שלוש שנים עוררה הרבה עניין ובהמשך גם הרבה מחלוקת. בשולי החתונה, למעשה ממש בשוליים, פרץ ויכוח קטן בין חובבי רכב. השאלה במוקד הדיון היתה האם המכונית שבה נסעו הנשואים הטריים, יגואר E טייפ שהוסבה למכונית חשמלית, היא באמת מכונית קלאסית?

יגואר E-טייפ היא מכונית אגדתית, יש שיטענו (כלומר אני טוען) שהיא אחת המכוניות היפות בהיסטוריה, אך הארי ומייגן נהגו בגרסה שלה עם מכלולים ממכונית חשמלית מודרנית של יגואר, I Pace. עבור מספר חובבי רכב מדובר ממש בחילול קודש.

יגואר E טייפ שהמנוע שלה הוסב לחשמלצילום: Jim McAuley/The New York Times

המנוע נחשב ללב המכונית ובמכוניות קלאסיות רבות הוא אחד המאפיינים העיקריים שלה, ממנוע הבוקסר המטרטר של החיפושית, דרך מנועי "המי" הענקיים בדודג' ועד יחידות הנעה עם 12 צילינדרים בפרארי ולמבורגיני. להוציא אותו ממכונית קלאסית יכול להפוך אותה למעין פוחלץ נייד, ולמכונית יהיה רק את המראה של הדגם הקלאסי.

אולם, יש גם היגיון בהחלפת המכלולים להנעה חשמלית. ודאי אם מדובר במכונית נפוצה יחסית ולא ברכב נדיר מסדרת ייצור מוגבלת. המעבר לחשמל משפר את הביצועים והופך את התחזוקה לפשוטה בהרבה. אין צורך לחפש חלפים נדירים ברחבי הרשת ולהידרש לטיפול בידי מכונאים המומחים בקרבורטורים, למשל.

חיפושית חשמליתצילום: eClassics

החיסרון המרכזי של מכוניות חשמליות, טווח הנסיעה ומשך הטעינה, הם בעיה קטנה יותר כאשר מדובר בכלי רכב שנוסעים מעט ויכולים להיטען במוסך הביתי. באשר לזיהום האוויר, מעבר לחשמל באמת מפחית אותו, אבל מכוניות קלאסיות הן מעטות ונסיעותיהן קצרות, כך שהתרומה לסביבה אינה גדולה. בתוך כך, טוענים חובבי הקלאסיות החשמליות כי הסבה לחשמל מאפשרת ליהנות יותר ולדאוג פחות בעת נסיעה במכונית קלאסית.

בינתיים, ההיצע של קלאסיות חשמליות מתרחב והולך. בסדנה בשם eClassics מייצרים גרסאות חשמליות לפולקסווגן חיפושית ולטרנספורטר (בולי). בנוסף, חברת סווינדון הבריטית מציעה ערכות הסבה למיני הקלאסית, עם הבטחה לטווח נסיעה של 200 ק"מ.

בארה"ב, חברת EV West משפצת מנועים משומשים של טסלה, ומכינה אותם להתקנה בטנדרים ורכבי שטח ותיקים של שברולט. הביקוש היה גבוה כל כך עד שג'נרל מוטורס בעצמה מתכננת למכור ערכות הסבה לחשמל, שיתאימו לכלי הרכב הגדולים והישנים של היצרנית. לפני כחצי שנה הם הציגו שברולט בלייזר מ-1977, שעברה הסבה לחשמל באמצעות המכלולים של שברולט בולט.

גישה שונה נוקטת חברה בריטית בשם צ'סיל, שלא מציעה להסב מכונית קלאסית לחשמל אלא לרכוש רפליקה - חיקוי מדויק של פורשה 356 משנות ה-50. את מנוע הבוקסר של המכונית המקורית מחליפה בחיקוי הנעה חשמלית. 

טעינה של חיפושית חשמליתצילום: eClassics

בעוד הויכוח בין חובבי המכוניות הקלאסיות לחסידי החישמול ממשיך להתנהל, "הפדרציה הבינלאומית לכלי רכב עתיקים" (FIVA), ארגון הגג של העוסקים בשימור תרבות מוטורית, פירסם כבר לפני שנתיים הצהרה רשמית לפיה מכונית אספנות שהוסבה לחשמל מאבדת את הערך ההיסטורי שלה - ולא תוכר עוד כמכונית קלאסית. העמדה הזו אומצה גם בידי משרד התחבורה הישראלי, שלא מאשר ייבוא לישראל של מכונית קלאסיות שהוסבו לחשמל, בטענה כי הדבר אינו עולה בקנה אחד עם המטרה של אספנות מכוניות - לשמור על התרבות המוטורית.

אסטון מרטין מצעה פתרון מעניין למחלוקת. החברה הציעה הסבה רשמית של אחד הדגמים הקלאסיים שלה, DB6 וולנטה מסוף שנות ה-60, לחשמל. אולם, ההסבה היתה הפיכה - בעלי המכונית יכול היה לאחסן את המנוע ותיבת ההילוכים המקוריים אצל אסטון מרטין, והיא תוכל להתקין אותם שוב במכונית בעת הצורך.

דניאל שמיל

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ותחבורה ב-TheMarker לשעבר ועיתונאי בכלי תקשורת שונים. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker