חשמליות להמונים: מתי נוכל לרכוש טסלה במחיר של משפחתית?

החברה מתכננת דגם זול יותר, אבל עד שיגיע לשוק - גם יצרניות הרכב הוותיקות יציגו כמה חשמליות במחיר נוח יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית טסלה מודל 3
מכונית טסלה מודל 3צילום: HANDOUT/רויטרס

בשוק הרכב הישראלי, טסלה היא כנראה עסקה טובה, אבל בטח שלא זולה. אפשר לומר שבעלות על טסלה, כמו חשמליות אחרות, תוריד מאוד את העלויות השוטפות לשימוש במכונית. חשמל זול יחליף דלק יקר; התחזוקה תהיה זולה בהרבה; אולי אפילו, כמו בארה"ב, היא תאבד פחות מערכה בכל שנה. אבל המחיר ההתחלתי - 180 אלף שקל - הוא רף כניסה גבוה עבור מרבית צרכני הרכב בישראל.

הדגמים הבאים שטסלה תציג לא צפויים להיות זולים יותר. בעתיד יגיע לכאן ג'יפון בשם מודל Y, ואחריו תתחיל החברה לייצר טנדר גדול ומכונית ספורט מהירה מאוד, שניהם לא מיועדים להחליף את המשפחתית שלכם.

טסלה מודל Y

אבל יש חדשות טובות באופק - טסלה רמזה על הכוונות לייצר מכונית זולה יותר, במחיר של 25 אלף דולר (לעומת 38 אלף דולר לטסלה מודל 3). אילון מאסק הכריז בספטמבר על דור חדש של סוללות, עם טווח נסיעה שיגדל ב-16% ובעיקר מחיר שיהיה זול יותר לייצור. הדבר יאפשר, לדבריו, ייצור מכונית חשמלית במחיר של משפחתית.

טסלה מודל Y

לדברים הצטרף באחרונה נשיא טסלה סין, טום זו (Zhu), שהזכיר בראיון דגם שיפותח בסין ויימכר בכל העולם, ואישר כי מדובר באותו דגם חדש וזול יותר.  אם טסלה תשמור על המחיר היעד, 25 אלף דולר, המכונית עשויה לעלות בישראל 100 אלף שקל או מעט יותר.

הדמיה לא רשמית של הדגם הבא של טסלה

אולם, הרבה פרטים עדיין לא ידועים. לפי הערכות, זה יהיה דגם קטן יותר ממודל 3 המשפחתית, אולי בתצורת האצ'בק. לא ברור גם אם יתבסס על הפלטפורמה של מודל 3 או על פלטפורמה אחרת. סימן השאלה הגדול ביותר הוא לגבי שנת ההשקה - זו מטסלה סין מדבר על 2022, אך אילון מאסק הזכיר בדבריו את 2024 כשנת היעד לתחילת הייצור. בהתחשב בהיסטוריה של דחיות בייצור של טסלה, אנחנו נוטים להאמין הפעם דווקא למאסק. המשמעות היא שיעברו כמה שנים עד שדגם כזה יימכר בישראל.

טסלה מודל 3

טסלה פעלה בשנותיה הראשונות ב"אוקיינוס כחול" בתחום המכוניות החשמליות, ללא מתחרות של ממש, אך כיום המצב שונה מאוד, ויצרניות רכב נוספות עומדות להציג מכוניות חשמליות זולות ונגישות יותר.

דאצ'יה כבר הציגה את החשמלית הראשונה שלה, שצפויה להיות אחת הזולות בישראל. למכונית קוראים ספרינג, והיא מבוססת על דגם בנזין שמשווק בסין בשם רנו קוויד. בממדים, זוהי מכונית מיני עירונית, עם סממני עיצוב של רכב פנאי, וטווח הנסיעה שלה עירוני - 225 ק"מ. עם מנוע בהספק של 44 כ"ס, גם הביצועים צפויים להיות צנועים.

דאצ'יה ספרינגצילום: דאצ'יה

הספרינג מוצעת בגרסת נוסעים וגרסה מסחרית, ותהיה גם גרסה ייעודית לשיתוף מכוניות, שבה תשתמש גם מובילייז, חברת הניידות החדשה של רנו. המחיר טרם פורסם, אך הוא צפוי להיות נמוך יותר מ-20 אלף יורו (ועדיין גבוה יותר מאותה טסלה). המכונית תגיע לישראל במהלך 2021, ככל הנראה.

דאצ'יה ספרינגצילום: דאצ'יה

המותג הסיני MG (השייך לשנגחאי אוטומוטיב), צפוי להציג סופר-מיני חשמלית, על בסיס MG3 ששווקה בעבר בישראל. אין עדיין פרטים על טווח הנסיעה והמחיר, אך ב-MG מייעדים אותו להיות אחד הנמוכים בשוק הבריטי (שם תשווק תחילה). ב-2022 היא צפויה להגיע גם לישראל.

MG3. גרסה חשמלית שלה תוצג בקרובצילום: MG

בינתיים, אפשר כבר לקנות מכוניות חשמליות במחיר של משפחתית - הג'יפונים של MG ו-GAC הסיניות, כמו גם הזואי הקטנה של רנו, עולים כ-130 אלף. ובשבועות הקרובים יצטרף אליהם מותג סיני נוסף, סרס (Seres). עם ירידת מחירי הסוללות צפוי היצע החשמליות הזולות להתרחב, והן יציעו טווח גדול יותר וביצועים משופרים. אחת מהן תהיה, כנראה, אותו דגם עתידי של טסלה.

דניאל שמיל

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ותחבורה ב-TheMarker לשעבר ועיתונאי בכלי תקשורת שונים. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker