התלונות נערמות, וטסלה מבינה שהגיע הזמן להתבגר - גם בשוק הישראלי

אחרי כמעט שנה בארץ, נראה כי טסלה צריכה להתחיל בפרק השני שלה. חבלי הלידה וימי החסד הסתיימו, והלקוחות הבאים של החברה כבר לא יהיו מאמצים מוקדמים. הם יצפו לשירות טוב יותר ולמענה זמין יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית של טסלה. הובילה שינוי בשוק הישראליקרדיט: /אי־פי
דניאל שמיל

יצרניות רכב רבות רוצות שנאמין כי הן מעוררות רגשות. אחת מהן אפילו מדדה את הדופק של נוסעים במכונית שלה, כהוכחה לרגשות העזים שהמכוניות שלה מעוררות, כביכול. אבל נדמה שאין אף יצרנית שמעוררת רגש כמו טסלה. קהילת הלקוחות הראשונים שלה בישראל מגנה בלהט על המכוניות והיצרנית, וחושדת בכל ביקורת שהיא מתוזמרת ומכוונת בידי המתחרים של הטסלה, כלומר, יבואני הרכב הוותיקים. 

אבל טסלה, ללא פרסום ועם איש יחסי ציבור שיושב בכלל באירופה, מצליחה לזכות לתשומת לב מהתקשורת הישראלית אף יצרן אחר לא זוכה לה. לא כל הביקורות טובות, אבל העניין מעיד על השינוי שטסלה חוללה בשוק הישראלי. טסלה תסיים את 2021 עם יותר מ-6,000 מסירות ומקום מכובד בטבלת הרכב הישראלי. טסלה מודל 3 היא אחד הדגמים הנמכרים בארץ, ונהפכה במהירות לא רק למכונית החשמלית הנמכרת ביותר, אלא למובילת הקבוצה שלה בשוק היוקרה, ולמכונית הנמכרת ביותר מסין.

שמעתי הרבה הסברים מלומדים להצלחה של טסלה - מחיבה לטכנולוגיה דיגיטלית, דרך התדמית המיוחדת שלה וכלה ברצון להפחית את זיהום האוויר. כל זה אולי נכון, אך זה מצטרף לכך שטסלה נותנת תמורה טובה לכסף. במחיר של כ-180 אלף שקל (בתחילת השיווק) או 200 אלף שקל (כיום), היא מציעה ביצועים ותחושת יוקרה שהיו שמורים, עד כה, למכוניות הרבה יותר יקרות, עם בונוס של חיסכון בהוצאות הדלק ובאחזקה. ההצלחה של ג'ילי, שלה נרשמו כבר 600 הזמנות למכוניות, מבוססת על אותה תחושה של תמורה לכסף. 

מכונית חשמלית של טסלהצילום: Chuck Burton/אי־פי

אבל שני אירועים שקרו בשבועיים האחרונים מסמנים, אולי, את תחילת השלב הבא של טסלה בארץ, מחברה שרק מוכרת מכוניות לחברה שתימדד גם בזכות השירות. שני האירועים קשורים למה שאפשר לכנות "עדכון גרסה".

טסלה החליפה את הסוללה בגרסה הבסיסית של מודל 3, שכונתה Standard Range Plus ושמה שונה ל-Rear Wheel Drive. העדכון איפשר להעלות את טווח הנסיעה מ-448 ק"מ ל-491 ק"מ, אבל היתה זו גם הזדמנות להעלאת המחיר, בפעם הרביעית מאז פברואר, וכעת הוא חוצה את הרף הסמלי של 200 אלף שקל. אבל במקביל, טסלה החליטה לשנות את הרישום לדגם במשרד התחבורה. זו הליך שיאפשר לו רישום נפרד במחירוני המשומשות, כלומר, בעלי המכוניות עם הטווח המשופר יוכלו לבקש עליהן יותר כשימכרו אותן לבעלים הבאים.

אבל טסלה לא עשתה זאת בזמן, ולכן כמעט 900 מכוניות שכבר הגיעו על אונייה לנמל אשדוד לא נפרקות בה וימשיכו לאירופה, משום שאין להם קוד דגם מתאים. הלקוחות שהזמינו את הגרסה הבסיסית (וישלמו את המחיר הקודם) יצטרכו להמתין עוד חודש עד שיקבלו את המכונית. לא רק זאת, על אף שהמכוניות יגיעו בדצמבר, שנת הרישוי תהיה 2021, והדבר עלול לפגוע מעט במחיריהן כמשומשות, כלומר, עוד פגיעה בלקוחות.

טסלה מודל Yצילום: TESLA / AP

האירוע הזה מצטרף לעוד תלונות שנערמות על טסלה, בעיקר בכל מה שקשור במחסור לחלקי חילוף לתיקון תקלות סדרתיות, כמו צינורות למיזוג האוויר והיעדר חלקים לתיקוני פחחות (שמבוצעים על ידי חברת שגריר), שגורמות לכמה מכוניות להיות תקועות במוסכי החברה למשך זמן רב.

עבור כמה לקוחות, שהגיעו לטסלה ממותגי יוקרה שמציעים שירות נרחב (ויקר), זו היתה אכזבה אחת יותר מדי. צריך לומר, בעיות שירות יש גם בקרב יבואנים ותיקים, אבל אולי דווקא ההצלחה של טסלה הופכת את הבעיות שלה לבולטות יותר.

טסלה מודל Xצילום: Evgenia Novozhenina/ REUTERS

יש עם מי לדבר?

אחרי כמעט שנה בארץ, נראה כי טסלה צריכה להתחיל בפרק השני שלה. חבלי הלידה וימי החסד הסתיימו, והלקוחות הבאים של החברה כבר לא יהיו מאמצים מוקדמים. הם יצפו לשירות טוב יותר ולמענה זמין יותר. שלא כמו יצרני רכב ותיקים, טסלה מתמקדת במספר מועט של דגמים, והחידושים בה הם לעתים מתחת לפני השטח (למשל, בעדכון תוכנה נרחב למכונית).

ב-2022 צפויה להתחיל להימכר כאן טסלה מודל Y, הקרוסאובר של החברה שחולק חלקים רבים עם מודל 3. הוא ישווק רק בגרסאות ארוכות טווח ולכן מחיריו צפויים להיות נגישים פחות מאלה של ה-3. גם הדגמים היקרים יותר של החברה, מודל S ומודל X, שאותם אפשר להזמין עוד מאז פברואר, יגיעו סופסוף לארץ. דגמים אלה מתומחרים מול מכוניות יוקרה של ממש, במחירים של יותר מחצי מיליון שקל, וגם הרוכשים שלהן רגילים לסטנדרטים אחרים של שירות. מכוניות חשמליות לא צריכות רשת מוסכים מסועפת, ואפשר לאסוף מכוניות מבית הלקוח לטיפול במוסך רחוק. ובכל זאת, הלקוחות רוצים לדעת שיש להם עם מי לדבר. 

טסלה הובילה שינוי בשוק הישראלי, וקבעה את הסטנדרט למחירי המכוניות החשמליות. בשנה השנייה שלה כאן היא תפגוש היצע גדול של מכוניות חשמליות של יבואנים מנוסים, ותצטרך להציע קצת יותר ללקוחות כדי לשמור על אותה רמה של מכירות, בוודאי כשהמחירים עולים והולכים.

אולם תצוגה של טסלהצילום: Toby Melville/רויטרס

***

ובעניין מעט אחר, הבלוג הזה חוגג בדיוק היום שנה. התחלתי לכתוב אותו בסגר השני, אחרי הפסקה של כמה שנים מעיסוק בכתיבה ובמכוניות, עיסוק שהיה חסר לי מאוד, והיה כיף לחזור. בשנה האחרונה, הבלוג סלל לי דרכים חזרה לעיתונות וזימן לי מפגשים עם הרבה אנשים מעניינים. הפוסטים שלי עסקו בטכנולוגיה, במכוניות חשמליות והרבה גם בטסלה, אבל נהניתי גם לכתוב על החלקים הפחות חשובים של החיים שלנו עם המכונית, כמו תערוכת אמנות לרע ולטוב שברכב, או המעבר של יצרניות הרכב לעור טבעוני. עוד חלק משמח בבלוג הוא האפשרות להיות בקשר אתכם, הקוראים, ואתם מוזמנים לפנות אליי דרך המייל או בטוויטר, לשאול שאלות ולהתווכח. תודה לכם על הקריאה ועל התגובות.

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ב-TheMarker. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker