רוצים לשמור על הסביבה? הישארו עם המכונית הישנה

מעבר למכוניות חשמליות יכול לעזור לאיכות הסביבה, אבל צריך לקחת בחשבון שמכונית פרטית אינה בת קיימא - ולא יכולה להיות כזאת. מחויבות אמיתית לסביבה תחייב את יצרני הרכב להפוך לספקיות שירותים, כמו השכרת רכב או שיתוף נסיעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל לייצור רכב מסוג פולקסווגן. כל הקונספט של מכונית פרטית פוגע בסביבה.צילום: Bloomberg
דניאל שמיל

אתחיל בגילוי נאות, אני אוהב לנהוג, ומחבב מאוד מכוניות חשמליות. מכוניות חשמליות עדיפות לסביבה ממכוניות עם מנוע דיזל או בנזין, אבל לא כדאי להתבשם מהמעבר למכוניות חשמליות ובטח שלא כדאי להאמין שמדובר בפתרון לבעיות העצומות שיוצרת המכונית לסביבה. במקרה הטוב, מדובר בפתרון ביניים.

המנהיגים עשו שימוש במכוניות חשמליות בוועידת האקלים בגלזגו (את הזיהום הם פלטו מהמטוסים בדרך לשם) ותמונות היח"צ של מכוניות חדשות כוללות, לעתים קרובות, גם נסיעה על רקע טורבינות רוח או שדות סולאריים. המסר ברור- משבר האקלים מצריך מעבר להנעה חשמלית - וזה נכון, בערך.

חברת הייעוץ העסקי אקסנצ'ר הביאה את הדברים לשיא חדש. מחקר שערכה, שכלל ראיונות עם 8,500 רוכשי מכוניות מארה"ב, סין ואירופה, גילה כי 64% מהנשאלים מגדירים את עצמם כנהגים רגישים לקיימות ולסביבה, ורובם מעדיפים כי המכונית הבאה שלהם תונע ב"אנרגיה חדשה", כלומר  - חשמלית, היברידית נטענת או מונעת בגז טבעי. הנהגים מוכנים לשלם יותר (כ-5%) כדי לעבור למה שמוגדר "רכב בר קיימא".

הבעיה היא שמכונית פרטית אינה בת קיימא, ולא יכולה להיות כזאת. לשאול נהגים על תחבורה בת קיימא דומה ללבדוק בווייז כיצד אפשר להגיע למקום מסוים ברגל. ווייז מכוון לנהגים, ולכן ייתן פתרונות שכוללים שימוש במכונית פרטית.

האם מכונית חשמלית אכן מזיקה פחות לסביבה? 

בכל הקשור לפליטות גזים מזהמים, כמו תחמוצות חנקן ופיח, מכונית חשמלית פחות מזיקה לסביבה, אך בנוגע לפליטת גזי חממה, אלה שגורמים להתחממות כדור הארץ, התשובה פחות ברורה. לפי מחקר שנעשה עבור מחלקת מדיניות הפנים של האיחוד האירופי ב-2018, הייצור של סוללה קטנה (24 קוט"ש) משחרר לאטמוספירה 10 טונות של גזי חממה. זהו נתון הכולל את כריית המחצבים, הובלתם ותהליך הייצור עצמו. מרבית הסוללות במכוניות חשמליות גדולות פי שניים ולעתים פי ארבעה מכך. לפי אותו תחשיב, מכונית משפחתית תיסע כ-50 אלף ק"מ עד שתפלוט כמות דומה של גזי חממה.

מכונית חשמלית של טסלהצילום: Justin Pritchard/אי־פי

אבל הנתון משתנה לאורך זמן. בדו"ח חישבו את פליטות גזי החממה בתהליך הייצור,  בנסיעה וגם במיחזור והפירוק של המכונית, אחרי 150 אלף ק"מ. לפי תחשיב זה, מכונית חשמלית תהיה אחראית לפליטה של 20 טונות של גזי חממה לאורך כל חייה (מחצית מהם יהיו בתהליך ייצורה), בעוד מכונית עם מנוע בנזין תפלוט 27.5 טונות של גזי חממה בנסיעה של 150 אלף ק"מ. מתוך נתון זה, 20 טון ייפלטו תוך כדי נסיעה.  במילים אחרות, מכוניות חשמליות אכן פולטות פחות גזי חממה, אבל הפער בינה למכונית בנזין הוא 37% בלבד. מדובר בפער בין מכוניות חדשות, שמיוצרות כעת.

אם אתם חייבים לקנות מכונית חדשה, מוטב שהיא תהיה חשמלית, אבל אם יש לכם מכונית ותיקה, שבתהליך ייצורה כבר נפלטו גזי החממה ואתם כעת פחות משתמשים בה, יהיה מועיל לכדור הארץ לשמור עליה ולא לרכוש מכונית חשמלית חדשה. כן, אכן מפתיע.

זה לא אומר שלא כדאי לעודד מעבר למכוניות חשמליות. הוצאת הזיהום מהעיר היא חשובה ולאורך זמן חלק גדול מהחשמל הדרוש להם יופק באופן נקי ונטול פליטות (מהשמש, למשל). גם כמות הפליטות בתהליך הייצור של הסוללות תקטן. מפעל הסוללות של טסלה בנבאדה, למשל, מקבל את כל האנרגיה שלו ממקורות מתחדשים. עם זאת, חומרי הגלם של הסוללות עדיין נחצבים באופן שמזהם את האוויר.

יש עוד נקודה שחשוב להתייחס אליה - כל הקונספט של מכונית פרטית פוגע בסביבה. קופסת מתכת במשקל 2-1.5 שמשמשת להסעת 1.1 אנשים בממוצע, ומבלה את מרבית שעות היממה בחניה, היא דרך גרועה מאוד להשתמש בשטחי הערים. הכבישים שהיא דורשת מצלקים מרחבים פתוחים בטבע. 

תחבורה בת קיימא היא ציבורית ושיתופית, שלא כוללת מכוניות פרטיות. מחויבות אמיתית לסביבה תחייב את יצרני הרכב להפוך לספקיות שירותים, כמו השכרת רכב או שיתוף נסיעות. דווקא המעבר למכוניות חשמליות מאפשר להן לשמור על שיטת המכירה המסורתית - למכור מכוניות בכסף רב ולספק שירותים וחלפים ללקוחות פרטיים, במקום להציע שירותים אחרים, יעילים יותר, שבאמת יכולים לתרום לסביבה.

גם יבואנית הרכב בישראל מבינות את זה. השבוע הוגשו ההצעות לרכישת 50% ממניות חברת התחבורה הציבורית אגד. בין המתמודדים אפשר למצוא את יבואנית הרכב כלמוביל, קבוצת קרסו וגם דלק מוטורס (באמצעות החברה הבת ורידיס). חברה תחבורה ציבורית תאפשר ליבואנים תזרים יציב של מזומנים, בעזרת הסבסוד של המדינה לתחבורה ציבורית, אך בעיקר תאפשר להם לפנות לתחום חדש שצפוי לגדול ולהפוך למשמעותי יותר, ככל שהשימוש במכונית פרטית נהפך לבלתי אפשרי.

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ב-TheMarker. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker