מת"א לאילת וחזרה, עם קינוח בחיפה - השיאים של המכוניות החשמליות

השיאים והחידושים של המכוניות החשמליות נוגעות לצרכנים. ככל שטווח הנסיעה ארוך יותר או הטעינה מהירה יותר, כך המעבר ממכונית עם מנוע בנזין לחשמלית הוא פשוט יותר. חלק א'

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיאט 500e. צריכת החשמל החסכונית ביותרצילום: אייל טואג
דניאל שמיל

בספר השיאים של גינס מוקדשת כפולת עמודים לשיאי מכוניות, וכמו חלקים אחרים בספר היא מלאה בקוריוזים. המכוניות המהירות, היקרות או הגדולות בעולם מעניינות, אבל לא רלוונטיות עבורינו. באחרונה יצרניות רכב חדשות וותיקות מנסות לרשום שיאים בתחום חדש - מכוניות חשמליות. הפעם, השיאים והחידושים דווקא נוגעים לנו. ככל שהטווח ארוך יותר או הטעינה מהירה יותר, כך המעבר ממכונית עם מנוע בנזין לחשמלית הוא פשוט יותר.

שיאים אחרים, כמו הזינוק הקצר ביותר, פחות שימושיים ביום יום, אך הופכים את החשמליות לנחשקות יותר. הנה חלק א' של סקירת השיאים, עם המכוניות שמציעות את הטווח המהיר ביותר, הטעינה הקצרה ביותר והחיסכון הרב ביותר בחשמל.

הטווח הארוך ביותר

השיא הטרי שבקבוצה שייך ללוסיד (Lucid), יצרנית רכב חדשה מקליפורניה שמבקשת להיות יוקרתית ואקסלוסיבית יותר מטסלה. הדגם הראשון של החברה, Air, שייצורו מתחיל בימים אלה, מגיע לטווח של כמעט 837 ק"מ, כך לפי דירוג של הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב (EPA). זהו הטווח הארוך ביותר למכונית חשמלית, יותר מטסלה מודל S שמגיעה לטווח של 652 ק"מ, ויותר ממרצדס EQS (770 ק"מ). יצרנית הרכב הסינית ניו (Nio) טוענת שהדגם שלה, ET7, יכול להגיע לטווח של 1000 ק"מ, אך נתון לא עבר עדיין תיקוף של גורם בלתי תלוי.

עם טווח כמו של לוסיד, אפשר לנסוע ממטולה עד אילת, או מת"א לאילת וחזרה ללא עצירה, ואז להמשיך לקינוח בחיפה. במילים אחרות, חרדת הטווח נהפכת ללא רלוונטית, ואפשר לנסוע ימים ארוכים מבלי להטעין את המכונית.

לוסיד הגיעה לטווח הזה בזכות סוללת ענק, עם תכולה של 110 קוט"ש ועיצוב אירודינמי מיוחד. המחיר של הגרסה הזאת הוא 169 אלף דולר, אך לחברה יש גם גרסאות אחרות וזולות יותר, החל ב-77 אלף דולר. אגב, לטסלה רודסטר מיועד להיות טווח ארוך עוד יותר - 906 ק"מ - והיא צפויה לצאת לשוק ב-2023.

הטעינה המהירה ביותר

ואם בכל זאת נדרשת טעינה מהירה, איזו מכונית תיטען הכי מהר? הדבר תלוי בתשתית הטעינה. תחנות הטעינה המהירות ביותר בארה"ב הן בהספק של 350 קילוואט, אך רק דגמים מעטים יכולים קבל הספק כזה. בנוסף, גם גודל הסוללה ונתונים טכניים אחרים משפיעים על קצב הטעינה.

לפי קלי בלו בוק האמריקני, המכונית שנטענת במהירות הרבה ביותר היא, שוב, לוסיד. בכל דקה אפשר להוסיף 32 ק"מ לטווח של המכונית, וכך בעשר דקות יתווספו לטווח 320 ק"מ. זה יותר מטווח הנסיעה המרבי של חשמליות רבות שנמכרות בישראל.

פורשה טייקן, שנמכרת בישראל, תוסיף 25 ק"מ בדקה וטסלה מודל 3 תוסיף 24 ק"מ בדקה. כל הנתונים האלה נכונים לארה"ב. בישראל, עמדות טעינה מהירות הן נדירות מדי, ועמדות אולטרה-מהירות מסובך עוד יותר למצוא. ההספק של האחרונות הוא 150 קילוואט, והעמדות של טסלה מגיעות להספק של 250 קילוואט.

בימים האחרונים חשפה יצרנית הרכב הסינית GAC מטען חדש, בהספק של 480 קילוואט. עמדת הטעינה יכולה לטעון גם בהספק נמוך יותר (מרבית המכוניות החשמליות לא מסוגלות לקבל הספק טעינה כזה), אך היא תעבוד הכי טוב עם החשמלית החדשה של החברה - Aion V. תוך חמש דקות, הטעינה של המכונית עולה מ-30% ל-80% - זמנים שכבר קרובים מאוד לתדלוק בתחנת דלק.

צריכת החשמל הנמוכה ביותר

מחירי טעינה חשמלית הם כל כך נמוכים יחסית לבנזין, עד שהם עלולים ליצור אדישות בקרב נהגי מכוניות חשמליות. אבל ככל שהדגמים בשוק מתרבים, ניכרים הבדלים של ממש בצריכת החשמל. לפי האתר EV Database, לאחת החשמליות הנמכרות בישראל, MG ZS, יש צריכת חשמל גבוהה יחסית של 193 ואט/שעה לק"מ, בעוד יונדאי קונה EV המתחרה תצרוך רק 157 ואט/שעה לק"מ. לאורך זמן וק"מ, זה הפרש של הרבה שקלים.

מי השיאניות?

במקום השני, טסלה מודל בגרסה הבסיסית (סטנדרט ריינג'), שצורכת 146 ואט/שעה לק"מ, ובמקום הראשון פיאט 500e בגרסת קצרת הטווח, עם צריכת חשמל של 144 ואט/שעה לק"מ. הפיאט הקטנה לא תוכל לנסוע יותר מ-190 ק"מ בין טעינות, אבל היא תפיק את המיטב מכל אלקטרון בסוללות שלה. 

החברה ההולנדית Lightyear, שמייצרת מכוניות שנעזרות גם בטעינה סולארית, מגיעה לנתונים יעילות מדהימים - 104 ואט/שעה לק"מ בלבד. הטווח המירבי של המכונית שלה הוא 725 ק"מ, אך ייצורה של זאת טרם החל.

האירודינמית ביותר

הטווח הארוך וצריכת החשמל הנמוכה מושגים, בין היתר, בזכות יעילות אירודינמית. ככל שהתנגדות האוויר נמוכה יותר, כך המכונית צריכה להשקיע פחות כוח (וחשמל) כדי לנוע מהר קדימה. היעילות האירודינמית נמדדת בעזרת מקדם גרר, כככל שהוא נמוך יותר, המכונית אירודינמית יותר.

לטויוטה פריוס ההיברידית יש מקדם גרר של 0.24, ולטסלה מודל 3 יש נתון טוב מעט יותר - 0.23. שתי אלה נחשבו עד לאחרונה למכוניות אירודינמיות מאוד, אך דגמים שהוצגו באחרונה שברו את השיאים האלה. ללוסיד, שהוזכרה קודם, יש מקדם גרר של 0.21. לטסלה מודל S המחודשת יש מקדם נמוך טיפה יותר - 0.208. 

השיא החדש שייך למרצדס. שני דגמים שלה, EQE ו-EQS, הגיעו למקדם גרר של 0.2 בלבד. יש גם סטארט-אפ שמנסה להציע נתונים טובים אף יותר. אפטרה האמריקנית, שעומדת לייצר מכונית סולארית, מצהירה כי מקדם הגרר הוא 0.13, נתון יוצא דופן. אולם כדי להגיע אליו אפטרה ויתרה על הרבה מרכיבים שימושיים. למכונית שלה יש שני מושבים בתא נוסעים קטנטן - ושלושה גלגלים בלבד.

בשבוע הבא, חלק ב' של שיאי המכוניות החשמליות עם המכוניות המהירות, החזקות, היקרות והנמכרות ביותר, ועוד כמה הפתעות. 

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ב-TheMarker. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker