זו מכונית השנה שלי, וזו לא היתה בחירה קשה

כמו כל תעשייה וענף, גם תעשיית הרכב אוהבת לחלק לעצמה פרסים ■ החלטנו לקחת חלק במשחק ולבחור את מכונית השנה - זו לא היתה בחירה קשה במיוחד

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגרש מכוניות
מגרש מכוניות. בישראל החלו להימכר השנה 68 דגמים חדשיםצילום: תומר אפלבאום
דניאל שמיל
דניאל שמיל

למרות הקורונה ומשבר השבבים, בשנה האחרונה הוצגו בעולם לא פחות מ-140 דגמים חדשים בעולם, וגם בישראל החלו להימכר 68 דגמים חדשים (לפי קטלוג הרכב של iCar).ולמעט אנשי מקצוע ומכורים למכוניות, מעטים זוכרים מי בכלל הציג מה. הפתרון שמצאה תעשיית הרכב לעשיית סדר בבלגן הוא תואר בשם "מכונית השנה". למעשה, יש יותר מאחד כזה- אירופה, צפון אמריקה וגם מכונית השנה בעולם.

כמובן שלא מדובר בשירות לציבור, כמו כל תעשייה וענף, גם תעשיית הרכב אוהבת לחלק לעצמה פרסים ולכבד אנשים מעונבים. אמנם, את הפרסים לא מעניקה התעשייה אלא עיתונאי רכב אובייקטיביים כביכול, אבל באירופה וגם בארה"ב קשה למצוא עיתונאים שנוקטים קו ביקורתי כלפי התעשייה עצמה. הם יכולים לכתוב כי דגם מסוים אינו טוב מספיק, אבל נדיר למצוא ביקורת רחבה יותר. העיתונאים הם אוהבי מכוניות, שכתיבתם מעודדת רכישת מכונית חדשות. הדבר דומה למבקרי מסעדות, למשל, שלא נוטים לכתוב על תנאי ההעסקה במטבחים או על האתיקה שבגידול אווזים לפיטום.

וזאת לא הבעיה היחידה. תעשיית הרכב היא עדיין מעסיקה גדולה וחשובה במרבית המדינת המפותחות (וגם במדינות מתפתחות רבות), והעיתונאים נוטים לבחור מכוניות מהמדינה שלהם. מכונית השנה באירופה, למשל, היא כמעט תמיד אירופית.

יונדאי איוניק 5. מתמודדת על תואר מכונית השנה 2022 באירופהצילום: הדס פרוש

התחרות היוקרתית ביותר היא מכונית השנה האירופית, אך התוצאות מהשנים האחרונות מגלות שהשופטים (כ-60 עיתונאים מ-22 מדינות) לא מעניקים את התואר למכוניות מהפכניות או מיוחדות. בשנה שעברה, למשל, זכתה בתואר טויוטה יאריס - אמנם מכונית טובה, אך ללא חידושים של ממש. מכונית חשמלית זכתה בתואר פעם אחת, וגם זה בתיקו עם המקום השני (יגואר i-Pace ב-2019) ושנה לאחר מכן זכתה פיג'ו 208, לה יש גם גרסה חשמלית. אבל השינוי בפתח, ומתוך שבע המועמדות הסופיות למכונית השנה 2022 באירופה, שש הן חשמליות (סקודה אניאק, יונדאי איוניק 5, קופרה בורן, קיה EV6, פורד מוסטנג מאך-E ורנו מגאן E-Tech).

לארה"ב וקנדה יש תואר נפרד. עיתונאים משתי המדינות בוחרים את המכונית, רכב השטח והטנדר של השנה, אבל גם במקרה זה - לרוב בוחרים עדיין דגמי בנזין, שאינם פורצי דרך.

תואר כמו מכונית השנה יכול לסייע למודעות למכונית חדשה, אבל הוא לא סיבה מיוחדת להעדיף דגם מסוים על משנהו, כשם שאם שיר מסוים זכה במצעדים הפזמונים השנתי, אין פירוש הדבר שהוא יותר טוב מאחרים. במבחן הזמן, דווקא שירים שנדחקו מטה במצעדים הופכים לקלאסיקות.

טויוטה יאריס. בשנה שעברה זכתה בתואר מכונית השנה באירופהצילום: בלומברג

ובכל זאת, בחירת מכונית השנה הוא משחק נחמד מכדי שאוותר עליו, אז הנה, ללא שיהוי נוסף - אלה מכוניות השנה של "נשאר על הגלגל":

המכונית הטובה ביותר שבה נהגתי השנה: אני יכול רק לקנא בהאנה אליוט, כתבת הרכב של בלומברג, שסיפרה השבוע איך נהגה בעשרות כלי רכב- מפרארי ועד אופנועי שטח, ולבסוף בחרה במרצדס S-קלאס כמכונית הטובה ביותר שבה נהגה. בחירה שאין שמרנית ממנה. אני הייתי בוחר במשהו אחר: פורשה טייקן, מכונית שאפשר להתרגש גם מהטכנולוגיה שלה וגם מהנהיגה בה, כזו שמוכיחה שאפשר ליהנות גם מנהיגה ספורטיבית במכונית חשמלית.

אבל, זו לא מכונית השנה. פורשה טייקן רלוונטית לנהגים מעטים, וזו לא המכונית שתשנה את פני שוק הרכב הישראלי.

מרגע שהגיעה לארץ, טסלה עשתה את הדברים אחרתצילום: אייל טואג

מכונית השנה שלי היא טסלה מודל 3, וזו לא היתה בחירה קשה. לעיתים נדירות מגיעה לשוק מכונית שמובילה לשינוי גדול כל כך, שינוי שמסייע במרבית המקרים לצרכן.

מרגע שהגיעה לארץ, טסלה עשתה את הדברים אחרת. למשל, היא מוכרת את המכוניות ישירות לצרכן, בלי תיווך של יבואן, וזו אחת הסיבות שבעזרתה היא מצליחה להציע מחיר נגיש (יחסית). המחיר שלה הפך לרף בענף הרכב, וכך גם מכוניות חשמליות טובות אחרות, בין היתר של סקודה ויונדאי, עולות כ-190 אלף שקל. מכוניות חשמליות סיניות וקטנות יותר כבר צריכות לעלות פחות, למשל, 143 אלף שקל במקרה של ג'ילי ג'יאומטרי C, שכמו טסלה - מציעה תמורה טובה לכסף. כך, טסלה היתה אחד הגורמים ששכנעו ישראלים לעבור להנעה חשמלית, גם אם בסוף קנו מותג של דגם אחר.

גם המכונית עצמה חדשנית. טסלה מודל 3 היא גם המכונית המקושרת הראשונה בישראל. בניגוד למכוניות אחרות, שיכולות להעביר נתונים על אמינות או מאפייני נהיגה רק בחיבור למחשב במוסך, טסלה אוספת נתונים ומעדכנת את התוכנה המפעילה את המכונית כל הזמן. עולות כאן שאלות בנוגע לפרטיות הנהג ולאבטחת מידע, אך זו גם הזדמנות לשידרוג ולהתאמה של המכונית לצרכי הנהג לאורך חייה. מכונית שיכולה להתעדכן ולא רק להתיישן, ובעתיד אולי גם תוכל להציע נהיגה אוטונומית של ממש (העתיד הרחוק, כנראה).

חידוש נוסף של טסלה הוא פירסום המסים על המכונית, ואפשר לקוות שעוד משווקי מכוניות ויבואנים ינהגו כמוה. אם המסים יהיו שקופים לצרכן, תתאפשר תחרות טובה יותר על הצרכן הפרטי. המיסוי הגבוה על מכוניות מאפשר לחלק מהיבואנים לנפח מחירים ולהגדיל רווחים, ואם הם יוצגו בנפרד, נדע מה מחיר המכונית באמת (כולל רווחי היבואן) וזה יהיה הבסיס להשוואה.

חוץ מזה, מודל 3 היא אכן מכונית טובה - נוחה למדיי, מהירה מאוד ועם טווח נסיעה מספק. לכן, זו הבחירה שלי השנה. עכשיו נותר לראות, כמו אותם שירים במצעדים, אם תהפוך לקלאסיקה או שמדובר בלהיט לטווח קצר.

דניאל שמיל

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ב-TheMarker. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו