הבעיה הגדולה של המכונית האוטונומית באה ממקום לא צפוי

מכוניות אוטונומיות אמורות לפעול בכל תנאי מזג האוויר - בגשם, בערפל וגם באבק ולכלוך. כעת, מתברר, יש עוד אתגר שעומד בפני המכונית האוטונומית - חרקים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכונית אוטונומית של פורד
מכונית אוטונומית של פורדצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס
דניאל שמיל
דניאל שמיל

המכונית האוטונומית נהפכה מלהיות מהדבר הגדול הבא למשהו נחמד שיקרה בעתיד הרחוק יותר. המכשולים הטכנולוגיים שעומדים בפניה הם גדולים יותר ממה שחזו היזמים האופטימיים. מכונית כזו צריכה חיישנים ומצלמות רבים, כוח חישובי שיאפשר לה לעבד את כל המידע ולקבל החלטות במהירות וגם רגולוציה שתאפשר שימוש בה בעתיד.

כעת, מתברר, יש עוד אתגר שעומד בפני המכונית האוטונומית - חרקים.

"נהג יושב כיום בתוך המכונית, מאחורי חלונות אטומים, אבל החיישנים שלנו נמצאים על הגג", אומר וונקי קרישנאן מפורד, בראיון מיוחד לבלוג. לקרישנאן תפקיד מיוחד במערך פיתוח כלי הרכב האוטונומיים בחברה - הוא אחראי על צוות שמפתח מערכות שיגנו על החיישנים.

חיישן של המכונית האוטונומיתצילום: פורד

פורד פועלת בכמה כיוונים בפיתוח מכוניות אוטונומיות - בחברה עצמה וגם דרך חברת Argo האמריקנית, שבה פורד מחזיקה 40%. אחת השותפות בפיתוח המכוניות היא Saips הישראלית, שאותה רכשה פורד ב-2016. סייפס מספקת לחברה האם פתרונות בראיית מכונה וביצירת תמונה תלת-מימדית מפורטת של הסביבה המקיפה את המכונית.

"יש לנו מערכת שכוללת מצלמות, רדארים וליידארים (מערכת למדידת מרחק באמצעות לייזרים; ד"ש), ואנחנו צריכים לשמור על כל החיישנים האלה פועלים ולספק ראייה של 360 מעלות הזמן", אומר קרישנאן. "החיישנים חייבים להיות נקיים וגם מקוררים כל הזמן".

ואכן, מכוניות אוטונומיות אמורות לפעול בכל תנאי מזג האוויר - בגשם, בערפל וגם באבק ולכלוך. לפורד יש כמה דרכים להתמודד עם זה. האחת היא יתירות - כמה חיישנים שמכסים כל זווית וכיוון, ואם אחד מהם חסום או לא עובד היטב, האחרים מפצים על כך. "אתה לא רוצה לעצור את המכונית על כל בעיה", אומר קרישנאן. "והיתירות מאפשרת למכונית לנסוע בזמן שהמערכת מנקה ומטפלת בחיישן חסום".

חיישן של המכונית האוטונומיתצילום: פורד

בתחילה, פורד השתמשה בנוזל לניקוי עדשות המצלמות והחיישנים השונים, "אבל גילינו שזה לא מספיק", מציין קרישנאן. "צריך לשאת הרבה מאוד נוזל במערכת צינורות מפותלת כדי לשמור על כל החיישנים נקיים כל הזמן, וזה מוסיף למורכבות של הרכב. אנחנו מעריכים שהמכוניות האוטונומיות יהיו חשמליות, ולכן משתדלים שלא להוסיף לצריכת האנרגיה של המכונית ולפגוע בטווח שלה".

הפתרון היה ליצור מסך אוויר - החיישנים מעוצבים כך שתנועת המכונית תגרום לאוויר לזרום באופן ממוקד ורציף מעל העדשות. האוויר מונע מטיפות גשם להצטבר ופותר גם מפתיעה אחרת - חרקים.

"בניסויים שלנו היו מקרים רבים שבהם חרקים חסמו את העדשות, ובמקומות שבהם יש חרקים רבים, היה כמעט בלתי אפשרי להיפטר מהם", מספר קרישנאן. הניסיון להבין את האופן שבו חרקים שונים עפים מסביב למכונית הביא את פורד להתייעץ עם זאולוגים ואף לייצר סימולציות של חרקים. הצוות של קרישנאן ערך ניסויים באזורים שבהם החרקים מרובים. קרישנאן מספר כי "ערכנו ניסויים במישיגן, כדי למצוא את האזורים עם החרקים הרבים ביותר, והתייעצנו עם מי שמודע ביותר לבעיה - רוכבי אופנועים".

חיישן של המכונית האוטונומיתצילום: פורד

פורד תתחיל בקרוב ניסויים בישראל, בסיוע החברה הבת סייפס, ולדברי קרישנאן, האתגר המרכזי בתחום ההגנה על החיישנים כאן יהיה האבק והאקלים החם. "אנחנו מפתחים מכונית שתוכל לעבוד בכל תנאי, ולכן רוצים לנסות אותה בכל מקום. ישראל לא חמה או מאובקת יותר מאתרי הניסוי שלנו בקליפורניה, ולכן אני מאמין שנוכל להתמודד עם התנאים שם".

דניאל שמיל

דניאל שמיל | נשאר על הגלגל

כתב רכב ב-TheMarker. לפני חמש שנים עברתי לתחום החינוך (נושא לבלוג אחר), וכעת אני חוזר לאהבות ישנות - מכוניות וכתיבה.

האהבה למכוניות החלה אצלי מאז שאני זוכר את עצמי, אך עם השנים נהפך היחס אליהן לאמביוולנטי - אני עדיין מוקסם מחדשנות ומהתעוזה של חלק מהמכוניות, ונהנה לנהוג בהן, אך מודע היטב לנזק העצום שהן מסבות לחיים שלנו - בזיהום אוויר, בתאונות ובעיקר בצורך העצום בכבישים ובמקומות חניה שרומס את החיים בעיר ואת הטבע.

הבלוג יעסוק בסיפורים על העבר, העתיד ואולי גם ההווה של המכוניות.

גילוי נאות: זהו בלוג עיתונאי, ולא נועד לשרת שום גוף מסחרי, רגולטורי או פוליטי, אלא רק אתכם - הקוראים.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות