אדם נוימן או WeWork הם לא הבעיה. הבנקאים, לעומת זאת, כן

הבנקאים רצו לחגוג עם עמלות של מאות מיליוני דולרים שהיו מקבלים כתוצאה מההנפקה, ולעזאזל המשקיעים. התוצאה היא מאות עובדי WeWork שחשבו שעוד חודש יהיו מיליונרים, ובמקום זה יהיו מחוסרי עבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוימן
אדם נוימןצילום: Mark Lennihan/אי־פי

לאחרונה נהיה מאוד פופולרי ללכלך על אדם נוימן, המייסד של WeWork. יש ממש שמחה באוויר שההנפקה נפלה, ש"גילו" שזו לא חברה טכנולוגית (כאילו מישהו שם אי פעם קרא לה חברה טכנולוגית). שומו שמים, WeWork קוראת ללקוחות שלה Members. הפרשנים ממש שמחים ולעומת זאת, אני בטוח ש-500 אלף ה-Members של WeWork יודעים שזו חברה מאוד מיוחדת ששינתה את העולם בתחומה.

חברות שמשנות את העולם נהנות מפרמיה בשווי שלהם גם כשהדו"חות הכספיים לא נראים טוב. המומחים יגידו שגם אם WeWork שינתה את העולם, העובדה שאין למודל העסקי שלה אפקט רשת לא מצדיקה פרמיה על השווי. אבל WeWork היא המקדונלד'ס של עולם המשרדים בגלל המותג שהחברה הצליחה לבנות בזמן כה קצר. בקרו ב-WeWork במנהטן, תל אביב או ג'קארטה, מהרגע שחציתם את דלתות הכניסה אתם באותו מקום בדיוק. בעולם העסקים הגלובלי של ימינו יש לזה שווי.

חלל של ווי-וורק
חלל של ווי-וורקצילום: בלומברג

משרד מרוהט בתוך יום

בקיץ הזה היינו צריכים לפתוח משרד של מיזם שאני חלק ממנו בפילדלפיה. למרות שני תינוקות, ושבניגוד לחברי צוות אחרים אני מרוחק שתיים עשרה שעות דרימליין מהיעד, לקחתי על עצמי את המשימה. נחתנו כל המשפחה ב-4 ביולי, יום חג עם סופ"ש ארוך. ביום שני בתשע בבוקר כבר הייתי עמוק בתוך המיילים במשרד החדש שלי עם כוס קפה חם לידי, אינטרנט מהיר זמין, מדפסת, כתובת למכתבים, וחדר ישיבות לראיין מועמדים.

עדיין הייתי בג'ט-לג כשגייסתי את המתמחה הראשון שיתחיל לעבוד, וימים ספורים לאחר מכן כשאיש המכירות הראשון הגיע ליומו הראשון, הוא כבר הרגיש שהוא מצטרף ל-Philly based Startup. רק נסו לדמיין את החוויה שהייתי צריך לעבור לפני עשר שנים. הייתי, כנראה, צריך להגיע לפחות חודש לפני, להסתובב עם מתווך שימצא לי משרד גדול למידותי, לארגן ריהוט, תקשורת, עיצוב, ומכונת קפה. סיוט.

אפשר לראות את ההצלחה של WeWork בבנייני המשרדים של תל אביב. אם לפני עשור בקומות הטובות ביותר במגדלי המשרדים ישבו חברות ביטוח ובנקים מרופדים, כיום בכל בנייני המשרדים, בקומות הגבוהות ביותר יושבים עשרות שוכרים במתחמי משרדים משותפים.

אנא אל תסבירו לי ש-WeWork לא הביאה חדשנות בגלל שריג'וס היתה שם מ-1989. בעוד ב-2017 ריג'וס דיווחה על 2.5 מליון חברים, אחרי שלושים שנה של פעילות, ל-WeWork כבר יש חצי מיליון חברים. בנוסף, חברות שמחקות את WeWork, כמו LABS, Mixer, BeAll, Mindspace ועוד רבים וטובים, הגדילו לאין שיעור את מספר השוכרים במתחמים משותפים. WeWork-Clones זו לא תופעה ישראלית, בכל עיר בעולם יש כאלו בשפע. המהפכה נוצרה בגלל אדם נוימן והחזון שלו. היופי ב-WeWork הוא שבין אם אתה פרילנס שמחפש שולחן חם או מיקרוסופט שצריכה לאייש בניין שלם, כל אחד יכול למצוא שטח עבודה שיתאים לו ולהתחיל לעבוד באופן מיידי ומבלי להתעסק במנהלות.

אדם נוימן ו-WeWork בפתיחת המסחר בנאסד"ק, ב-2018
אדם נוימן ו-WeWork בפתיחת המסחר בנאסד"ק, ב-2018צילום: Mark Lennihan/אי־פי

מי פה ירוקים ומכונת קרח

חזרה למקדונלד'ס. אחרי טיסה ארוכה ללונדון, ניו דלהי או ניירובי, אם אתם נוחתים רעבים, ההימור הטוב ביותר שלכם הוא מקדונלד'ס. זה בטוח לא יהיה האוכל הטוב ביותר, אבל אתם יודעים מה אתם הולכים לקבל. בכל WeWork בעולם, ויש 280 כאלו, תקבלו את אותה ההרגשה בדיוק.

שולחן באותו גודל, אותו כיסא. בשירותים יהיו מי פה ירוקים ומתחת לדלפק במזנון תמצאו מכונת קרח. אבל זה לא רק העיצוב והציוד המשרדי, אלא גם האנשים והאווירה. מרגיש לי תמיד שהעובדים של WeWork מאושרים ומחייכים כל הזמן. הם מאוד גאים במקום שהם עובדים בו, זה ממש מורגש, הם מרגישים חלק ממשהו גדול. מהניסיון שלי, תרבות ארגונית יורדת מלמעלה למטה. עובדים שמחים שווה להנהלה שמחה. כנראה שנוימן עשה שם משהו טוב אחרי הכל.

נורה אדומה מעל הבנקאים

קראתי שוב ושוב בימים האחרונים ניתוחים המסבירים כיצד WeWork התחזתה לחברת טכנולוגיה, וכשהמספרים התגלו, השקר נחשף ומוטט את שווי החברה. בטיעון הזה יש סתירה פנימית. אם WeWork התחזתה לחברה טכנולוגית, כפי שטוענים, השווי לא היה מתרסק כשההפסדים התגלו.

חלל של ווי-וורק ביפן
חלל של ווי-וורק ביפןצילום: בלומברג

מחברות שבונות טכנולוגיה לא מצפים לייצר רווחים בשנים הראשונות. WeWork לא התחזתה לחברה טכנולוגית, כולם ידעו בדיוק מה WeWork מוכרת ושזו חברת נדל"ן. הדבר היחיד ש-WeWork החביאה זה את ניהול הכספים הבעייתי שלה: מבזבזת מיליונים על הרפתקאות ומעסיקה יותר מדי עובדים.

WeWork אינה הונאה, זו חברה שמייצרת הכנסות של שני מיליארד דולר בשנה, מעסיקה 15 אלף עובדים ביותר מ-280 אתרים ב-86 ערים המפוזרות ב-32 מדינות. פרמיית השווי של WeWork היא תוצאה של חדשנות ומותג חזק. על מנת להפוך את החברה לרווחית, הצעד הראשון של ההנהלה החדשה צריך להתמקד בעיקר – השכרת משרדים ולהיפטר מכל פעילות שאינה חופפת באופן מלא עם המיקוד. השלב השני הוא הפיכת כל לוקיישן של החברה לרווחי. מניסיון, השכירות ב-WeWork תמיד יקרה במעט מהמתחרים, אני לא רואה סיבה מדוע היא לא יכולה להיות רווחית.

הבעיה האמיתית אינה WeWork או אדם נוימן. הנורה האדומה צריכה להידלק מעל הבנקאים שנתנו לחברה ווליואציה של 60 מליארד דולר. גולדמן סאקס העריך את החברה בשווי של 90 מיליארד דולר, 60 מיליארד דולר ולאחר מכן 45 מיליארד דולר. זאת בזמן שברור לכל שהחברה במצבה הנוכחי, שבו היא שורפת רבע מיליארד דולר בחודש, צריכה להיות שווה אפס אם לא שווי שלילי. הבנקאים רצו לחגוג כל הדרך אל הבנק (גם בנקאים רצים לבנק?) עם עמלות של מאות מיליוני דולרים שהיו מקבלים כתוצאה מההנפקה, ולעזאזל המשקיעים.

חלל עבודה של וויוורק בהרצליה
חלל עבודה של WeWork בהרצליהצילום: WeWork

עושה רושם שהדירקטוריון מנסה להציל את המצב, אבל לא מבין עד כמה הוא חמור. הוא מיהר לפטר את נוימן ומכר את המטוס הפרטי של החברה, כאילו שהוא לא זה שאישר רכישה של מטוס פרטי ב-60 מיליון דולר; מונו מנכ"לים משותפים חדשים מתוך החברה במקום להביא מנכ"ל מקצועי עם ניסיון שיבוא לעשות סדר בבלאגן, לקצץ ולפטר. קשה להאמין ששני מנהלים בכירים בחברה שהיו חלק מהתרבות הניהולית שלה יוכלו לעשות מהלכים דרסטיים כאלו.

נוימן אולי מככב לשמצה בכל העיתונים, אך למעשה הוצא בזמן הטוב ביותר. הוא דאג למכור מניות החברה ב-750 מיליון דולר בשנים שניהל אותה, ועכשיו כשהיא בצרות כל התיק הזה לא על הכתפיים שלו. הוא גם יוכל תמיד לומר שאיתו זה היה מסתיים אחרת. הנפגעים האמיתיים מלבד קרן סופטבנק והמשקיעיה הם העובדים. כנראה שיש מאות עובדי WeWork שחשבו שעוד חודש יהיו מיליונרים, ובמקום זה יהיו מחוסרי עבודה.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker