ראשות הממשלה היא לא פרס על התנהגות טובה: נתניהו הוא המנכ"ל המוצלח ביותר שיש לישראל

נתניהו אולי אינו "מגדלור של התנהגות מוסרית, חוקית וחברית", אבל העיקר הוא מי יהיה ראש הממשלה הטוב ביותר למדינת ישראל, והתשובה לשאלה זו ברורה. גם הימין וגם השמאל לא מצליחים להעמיד אדם שמתקרב לכישוריו, יכולותיו וניסיונו של בנימין נתניהו - הנכס הלאומי של כולנו

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: RONEN ZVULUN / REUTERS

לא במקרה בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה ששירת בתפקיד לתקופה הממושכת ביותר. הוא גדל וצמח להיות פסגת האליטה הצברית החדשה באופן מושלם. יליד הארץ, קצין בסיירת מטכ"ל, אח שכול, שהה פרקי זמן מעצבים בארה"ב, שם נחשף למשנה כלכלית ועסקית קפיטיליסיטית וספג מבית את ערכי ז'בוטינסקי. אני יכול לכתוב ללא בושה שמאז שנחשפתי לביבי כדובר רהוט כשהיה סגן שר החוץ במלחמת המפרץ, אני מלווה את חייו כצופה מהצד, בוחן את עצמי תוך השוואה אליו, להבין אם אני עומד בקצב והוא תמיד נותן לי אבק.

הגורם המשמעותי ביותר בשנאה היוקדת של חלק נכבד מהציבור הישראלי לביבי הוא קנאה צרופה. האליטה האשכנזית, מפא"יניקית לשעבר, משתגעת כבר שנים שהאשכנזי המשכיל הזה לא רק שאינו חושב כמוהם אלא גם מצליח במה שהוא עושה וגורם למזרחים ללכת אחריו.

כיוון שכבר שנים קשה לשמאל הישראלי להציב טיעונים עניניים בוויכוח, תמיד, באיזשהו שלב, מגיע טיעון אד-הומינם - טיעון בוויכוח שמופנה כנגד הדובר ולא לגופם של דברים. לכן מודבקים לימין תארי גנאי: צ'חצ'חים, אוחזי קמעות, עדר, בבונים, עיוורים, "מה לעזאזל עבר על העם הנבון הזה?" שאל יוסי ורטר בטורו ב"הארץ", ועוד כהנה וכהנה.

עם ביבי זה תמיד היה מסובך, לא ניתן לטעון שהוא טיפש ובאותו הזמן לקרוא לו גאון, לא ניתן לטעון שהוא בור שכן הוא בוגר אחת האוניברסיטאות הטובות בעולם, בן של היסטוריון וכך לגבי היותו קצין ואח שכול, הצלחתו בעסקים, חוזקת המשנה האידאולוגית שלו שפורטה בספריו. אין טיעונים, לכן נבנים סיפורים.

סיפור קטן ואיזוטרי להמחשה הוא שלעתים ביבי מתואר כ"מוכר רהיטים" בלעג, משום שכשחזר מארה"ב לאחר תואר שני ב-MIT ועבודה ב-BCG (אחת משלוש חברות הייעוץ הטובות בעולם), הצטרף לחברת הרהיטים רים כסמנכ"ל שיווק. אנחנו מדברים על שנות ה-70. זה בערך כמו ללעוג לגברת שתחזור עתה מאוניברסיטת הארוורד ותצטרף להיות סמנכ"לית שיווק של איקאה - טיפשות ממש.

בסיבוב הראשון של נתניהו כראש ממשלה, הוא היה ראש ממשלה בינוני לכל הדעות, אך תושייתו וכוח הרצון שלו הובילו אותו עשור מאוחר יותר לכבוש את ראשות הממשלה, בהיותו מנוסה יותר, בוגר יותר ובעיקר משופשף פוליטית. בעשור האחרון, בד בבד עם הובלת ישראל להישגים חסרי תקדים, בנה את עצמו כאחד המנהיגים המשפיעים ביותר בזירה העולמית ושיפר משמעותית את יכולתו למשול באופן יציב בזירה הפוליטית המקומית. 

כך נהפך נתניהו לנכס לאומי. מדינת ישראל צריכה להסתכל על נתניהו כמשאב. הפרשיות האחרונות האופפות אותו, גם אם יצא זכאי מכולן, מלמדות אותנו שנתניהו כנראה "שאינו מגדלור של התנהגות מוסרית, חוקית וחברית", כפי שכתב אברי גלעד, אך ראשות ממשלה אינה פרס על התנהגות טובה, ושאלת "מגיע לו" או "לא מגיע לו" טפלה לעיקר.

העיקר הוא מי יהיה ראש הממשלה הטוב ביותר למדינת ישראל, והתשובה לשאלה זו ברורה. גם הימין וגם השמאל לא מצליחים להעמיד אדם שמתקרב לכישוריו, יכולותיו וניסיונו של בנימין נתניהו - הנכס הלאומי של כולנו.

נכון. מדינת ישראל לא תקרוס אם יחליפו לה מנכ"ל, אך מדוע להחליף מנכ"ל מצוין שמייצר באופן שוטף הישגים? ג'ק ולש היה המנכ"ל של GE עשרים שנים ונחשב עד היום לאחד המנכ"לים הטובים בכל הזמנים; אריק שמידט היה מנכ"ל גוגל כעשור, ולאחר מכן שימש יו"ר הדירקטוריון 6 שנים נוספות; סטיב ג'ובס היה המנכ"ל של אפל 9 שנים ובקדנציה השנייה 14 שנים; אנגלה מרקל היא קנצלרית גרמניה כמעט 14 שנים; והרשימה עוד ארוכה. מנכ"ל מוצלח הוא משאב שלא מחליפים. אולי, אם תתייחסו אל ביבי כנכס לאומי ולא אדם פרטי, יהיה לכם קל יותר להצביע למפלגה שתמליץ עליו.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker