התוכנית שתהפוך את עזה לסינגפור של המזרח התיכון

שיפור המצב בעזה נכון לנו אסטרטגית אך גם מוסרית. יש לנו אחריות על חבל ארץ שאנחנו דה פקטו שולטים בו כבר הרבה מאוד שנים. השילוב של חוסר היכולת שלהם לנהל את השטח לבד והפקרת השטח לאנרכיסטים לא עובד

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סינגפור. בקרוב על גדות הים התיכון?
סינגפור. בקרוב על גדות הים התיכון?צילום: GTS Productions / Shutterstock.c

בנימין נתניהו יצא היום בהצהרה כי כנראה לא תהיה ברירה ונצטרך לצאת למערכה ברצועת עזה. ב-21 באוגוסט 2014, יומיים לפני סיום מבצע צוק איתן, שלחתי מכתב לנתניהו עם הצעת אופרטיבית לפתרון טוב לעזה, תושביה, תושבינו ולשכנים. אולי עתה, לאור ההצהרה האחרונה, נכון לפרסם את הדברים בשינויים המחייבים את חלוף הזמן.

המטרה היא לבנות בעזה חבל ארץ מצליח, נקי מאלימות וטרור, שיביא בסופו של דבר לשלום ושקט; ייתן לעזתים הזדמנות לעתיד ורוד ויהווה חלופה אמיתית למציאות הנוראית שאנחנו נמצאים בה. ההיסטוריה הוכיחה כי גם תחת הנהגה מקומית נבחרת, וגם תחת הרשות, העזתים אינם מסוגלים לנהל את עצמם בלעדינו, וכל וואקום מייצר אנרכיה וקרקע להשתלטות מושחתת של ארגוני טרור על השטח.

שיפור המצב בעזה נכון לנו אסטרטגית אך גם מוסרית. יש לנו אחריות על חבל ארץ שאנחנו דה פקטו שולטים בו כבר הרבה מאוד שנים. השילוב של חוסר היכולת שלהם לנהל את השטח לבד והפקרת השטח לאנרכיסטים לא עובד.

ניתן למגר תנועות טרור, אידאולוגיות פשיסטיות וקיצוניות, והדרך היחידה לעשות זאת היא בכוח הזרוע. כך נפלה הקיסרות היפנית, גרמניה הנאצית, השלטון הפשיסטי באיטליה, ביוון, ובכלל רוב המשטרים הפשיסטיים נפלו בגלל גורם חיצוני שהתערב - תושבי עזה לא יצליחו להחליף את השלטון באופן עצמאי, זה לא יקרה. במקומות שלא התערב צד שלישי, השלטון לא הוחלף. ונצואלה היא דוגמה חיה לכך - מדורו עדיין בשליטה.

כוחות השיטור של החמאס עוצרים רכב בחאן יונס בדרום רצועת עזה
כוחות השיטור של החמאס עוצרים רכב בחאן יונס בדרום רצועת עזהצילום: AFP

התוכנית שאני מציע מתחילה עם כיבוש הרצועה תוך הכנעת החמאס וסילוק כל גורם חמוש מהרצועה. הוצאת אונר"א מעזה וסוכנויות או"ם אחרות שמשמרות את מושג ה"פליטות", חתימה חגיגית על הסכם עם מצרים שכולל ריבונות משותפת ל-50 שנה בעזה על ידי שלטון צבאי עד 2070. ולבסוף, אשרור ההסכם באו"ם, עם נוסח הסכם הדומה לכתב המנדט, וישראל ומצרים יכינו את עזה לריבונות עצמאית.

במסגרת ההסכם, יתחייבו ישראל ומצרים לבנות 500 אלף יחידות דיור חדשות תוך 5 שנים, פירוק מחנות הפליטים ושיכון הפליטים ביישובים חדשים שייבנו במיוחד לשם כך. מימון הבנייה יגיע ממדינות העולם באמצעות הבנק העולמי, הגוש האירופי וארה"ב. הבנייה תספק מקומות עבודה ותדחוף את הכלכלה העזתית קדימה (וגם את הישראלית והמצרית), ותהיה רוויה וצפופה לפי סטנדרטיים מערביים.

על מנת לשחרר את הלחץ וגם לאור העובדה שישראל תשלוט מבחינה ביטחונית, יש לקדם בניית נמל ימי ונמל אווירי. ההבטחה ליישובים חדשים ומודרניים, בניית נמל תעופה ואולי אפילו קידום הקמת חברת תעופה עזתית שתתחרה בטורקיש, אמירטס וקטאר איירליינס בטיסות למזרח. כל זאת יפיח תקווה בתושבים ויהווה מנוף לתמיכה פוליטית בפרויקט. 

את החזון האופטימי הזה מומלץ שיציג נתניהו תוך שימוש בעזרים ומודלים כפי שהוא יודע לעשות מצוין. יש למתג את התוכנית בשם Gaza 2070 ולייצר סרטוני הדמייה של עזה לאחר ותוך כדי מימוש התוכנית. התוכנית תזמין חברות בינלאומיות לפיתוח שדות הגז, שיוכלו לתת דחיפה כלכלית נוספת למימוש התוכנית. בנוסף, לתושבי עזה יונפקו דרכונים זמניים בחסות ישראל או מצרים על מנת לאפשר להם חופש תנועה. 

מנהטן
מנהטןצילום: בלומברג

היעד הסופי הוא הפיכת עזה לסינגפור שעל גדות הים התיכון או אולי מנהטן. בוויכוחים פוליטיים עולה טיעון השקרי כי עזה היא המקום הצפוף בעולם, אז רק כדי לסבר את האוזן, במנהטן חיים 1.7 מיליון תושבים, כל יום נכנסים אליה 4 מיליון נוספים, והיא משתרעת על פני 60 קמ"ר. שטחה של עזה מונה 365 קמ"ר וחיים בה מספר דומה של תושבים על שטח הגדול פי 6.

רק עם חזון גדול, מהפכני, שמשנה את כללי המשחק, נוכל להפוך את העוקץ לדבש. שיקום עזה והפרחתה יהיה המשך המפעל הציוני ברוח הסטארט-אפ ניישן - יצוא. יצוא של האומץ, החזון והביצוע שייבש את הביצות והפך את ארץ ישראל השוממה שבה טייל מארק טווין למדינה מובילה בכל קנה מידה.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker