תשכחו מפשרה עם הפלסטינים: התוכנית של טראמפ היא הסיכוי הכי טוב שלנו

התוכנית לא תמצא חן בעיני הפלסטינים אך היא תטיב עמם. ביום שבו הצד החזק יכפה הסדר על הצד השני, יהיה היום שבו תתחיל התקווה לשלום אזורי

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: בלומברג

הסכסוך היהודי-ערבי בארץ ישראל לא מגיע לידי סיום כבר יותר ממאה שנה, מכיוון ששני הצדדים מנסים להגיע להסכמות ועל אף אחד מהם לא כופים הסדר קבע. ביום שבו הצד החזק יכפה הסדר על הצד השני, יהיה היום שבו תתחיל התקווה לשלום אזורי.

מפרסומים בוול סטריט ג'ורנל מסתמן שתוכנית טראמפ היא תוכנית למתן אוטונומיה ולא למדינה פלסטינית. על כל הישראלים לחבק את התוכנית בשתי ידיים, מכיוון שהכנעת הערבים הפלסטינים וכפיית הסדר קבע תביא לסוף סבבי הדמים, לפריחה כלכלית ועתיד טוב יותר לילדיהם וילדינו.

תוציאו לכם את זה כבר מהראש שצריך ששני הצדדים יתפשרו ויסכימו, זה משחק סכום אפס ולא הצלחנו להגיע להסכמות, לכן מדוע לבזבז עוד מאה שנה של אלימות. כמה שתוכנית טראמפ תיפסל באופן גורף יותר על ידי הצד הפלסטיני, כך יש לה סיכוי טוב יותר להתממש, מכיוון שלא יתבזבזו אנרגיות בניסיונות גישור, שכנוע והיא תוכל להתבצע בשלמותה.

אין-ספור סכסוכי דמים הרסניים לא פחות מסבבי האלימות בינינו ובין הערבים הסתיימו לאורך ההיסטוריה על ידי הכנעה ופתרון כפוי ללא הסכם:

ב-8 באוגוסט 1945, השילוב בין פצצות האטום שהטילה ארה"ב והפלישה הרגלית של ברה"מ לטרטוריות בשליטה יפנית באסיה גרמו לקיסר יפן להיכנע ללא תנאי לבעלות הברית. יפן היתה תחת כיבוש אמריקאי במשך שש שנים, שבהן פורקה תעשיית הנשק, הונהגו רפורמות דמוקרטיות, ליברליות, הונהגו שינויים במערכת החינוך ופושעי מלחמה הובאו לדין.

הריסות בהירושימה אחרי הטלת פצצת האטום
הריסות בהירושימה אחרי הטלת פצצת האטוםצילום: AP

יפן קיבלה את עצמאותה חזרה ב-1951, לאחר תהליך הדרגתי של העברת סמכויות לנציגים מקומיים. כוחות אמריקאיים נשארו על אדמתה עוד עשורים רבים. הנס הכלכלי היפני שהביא אותה להיות הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ושווה לארה"ב במונחים של תוצר לנפש הוא תוצאה של תוכנית הבראה כפויה, לאחר כניעה ללא תנאי של המנהיגות המקומית.

ב-2 במאי באותה השנה, הונף דגל ברית המועצות על בניין הרייכסטאג, וחמישה ימים לאחר מכן נחתם הסכם כניעה ללא תנאי לפיקוד הסובייטי העליון ולמפקדה העליונה של בעלות הברית. גרמניה הוחרבה, ולאחר מכן פוצלה במשך 40 שנה לשתי מדינות. הנס הגרמני Wirtschaftswunder היה תוצאה של הנהגת כלכלת שוק ליברלית ותוכנית מרשל. עד סוף שנות החמישים, כלכלת גרמניה חזרה להיות מהכלכלות החזקות בעולם. לא היה משא ומתן שם עם הגרמנים ולא פשרה אפילו במעט מצד בעלות הברית.

בקפריסין לאורך ההיסטוריה חיו בשכנות קפריסאים יוונים-נוצרים וקפריסאים טורקים-מוסלמים. האיזון הדמוגרפי בין שתי הקבוצות השתנה במשך השנים, אך רוב נוצרי מובהק היה עם קבלת העצמאות מבריטניה בשנות השישים. עם השנים היו עימותים רבים בין הצדדים, כאשר הנוצרים דוחפים לאיחוד עם יוון והטורקים לאיחוד עם טורקיה.

קפריסין
קפריסיןצילום: Getty Images IL

הסוף היה מלחמת אזרחים עם התערבות של טורקיה וחלוקה של האי. בחלוקה גורשו כל היוונים מצפון האי, תוך אובדן עיר הנמל המרכזית פמגוסטה, בעוד מעט טורקים מדרום האי גורשו צפונה. לאחר המלחמה תוגברה ההתיישבות בצפון האי בטורקים מטורקיה והאי עד היום מפוצל. הצפון הכריז על עצמאות שמוכרת רק על ידי טורקיה, והדרום הוא קפריסין שמוכרת על ידי האו"ם וחברה באיחוד האירופי. כדור אחד לא נורה שם מ-1974.

אפשרות אמיתית לסיום הסכסוך

לישראל קיימת עתה הזדמנות חד פעמית לכפות הסדר עם תמיכה אמריקאית. הסדר חד צדדי שמציב את האינטרס הביטחוני של הישראלים במרכז, לא מנייד אנשים מביתם ומשאיר בידינו חלקים נרחבים מארץ ישראל ללא אזרוח של תושבי הגדה.

עושה רושם שתהיה חזרה לתוכנית האוטונומיה של מנחם בגין, משה דיין ואנואר סאדאת, שנבנתה על מועצה מנהלית שתנהל את עניינה הפנימיים של האוטונומיה, ענייני ביטחון וסדר ציבורי יהיו בשליטת ישראל, ערבים יוכלו לבקש אזרחות ישראלית או ירדנית ולהתיישב בכל מקום בישראל במידה שבחרו באזרחות הישראלית, ויהודים יוכלו להתיישב בכל מקום באוטונומיה. לאור העובדה שחלפו 52 שנה ממלחמת ששת הימים, יהיה צורך להביא לידי ביטוי את השינויים הדמוגרפיים בגדה המערבית.

מנחם בגין ואנואר סאדאת
מנחם בגין ואנואר סאדאתצילום: דן הדני / יפפא / הס�

הטעות ההיסטורית של כל ממשלות ישראל, שעליה אנו משלמים מחיר כבד עד היום, היא שבמשך עשרות שנים לאחר כיבוש הגדה המערבית לא נעשה ניסיון למציאת פתרון למעמדם האזרחי של התושבים הערבים ביהודה ושומרון, והם נותרו שנים רבות תחת שלטון צבאי. המנעות מפעולה הביאה בסופו של דבר לאינתיפאדות ולהסכמי אוסלו. אוטונומיה יכולה להיות פתרון קבע מצוין, אך לא יקום מנהיג פלסטיני שיסכים לכך מפחד שיערפו את ראשו.

התוכנית לא תמצא חן בעיני הפלסטינים אך היא תטיב עמם, היא תשמש אפשרות אמיתית לסיים את הסכסוך ולאפשר להם לחיות כשם שהאוטונומיה של קטלוניה מאפשרת לתושבי ברצלונה לחיות: בחיים חופשיים, חופש תנועה, הזמנויות תעסוקה, כלכלה חופשית, המנון, דגל וגאווה לאומית.

לימנים שבינינו אני מציע להפגין אורך רוח. לא תהיה הצעה טובה מההצעה שנקבל מהאמריקאים, ולא תהיה הזדמנות טובה יותר לנשיא כדוגמת טראמפ ששולח את חתנו היהודי לפתור את הסכסוך במזרח התיכון. כולי תקווה שהשמאל הישראלי יקח את הצד הנכון ולא ינסה לחבל בתוכנית שלום כזו בשם ערכים אוניברסליים לא פרקטיים שמנסים להביא לפשרה במשחק סכום אפס.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker