למה חייבים להעניק פרס פוליצר לינון מגל ואראל סג"ל

פרויקט הבוטים הגדול לכאורה חשף שהימין מנהל מערך מתוחכם של חשבונות מזויפים בפייסבוק, שמפיצים ידיעות המקדמות אג'נדה ימנית ופייק ניוז. אלא שבדיקה פשוטה העלתה שמדובר באנשים אמיתיים, שכל חטאם הוא תמונת פרופיל לא אותנטית

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ינון מגל ואראל סג"ל
ינון מגל ואראל סג"לצילום: אוליבייה פיטוסי, נדב כהן יונתן

אם היה פרס פוליצר לרדיו, היה צריך להעניק אחד לינון מגל ושני לאראל סג"ל על החשיפה שלהם, במקביל אך בנפרד, אתמול ב-103. מגל, בשיחת טלפון פשוטה, פוצץ את בלון השקרים לגבי בוטים שמנסים להטות את הבחירות לכיוון הימין. הוא פשוט התקשר לאחד הבוטים והבוט ענה לו.

מסתבר שהבוט אינו בוט אלא אדם פשוט בשם משה מחלב מראשון לציון. החשיפה העיתונאית שפורסמה בבוקר במקביל בעמוד הראשי של "ידיעות אחרונות" ושל "הניו יורק טיימס" היא פייק ניוז. לא בוטים ולא נעליים, אנשים חופשיים שמביעים את דעתם הפוליטית הימנית ברשתות החברתיות.

מה זה בכלל בוט? בוט (באנגלית: bot, קיצור של robot) הוא תוכנה המיועדת לאסוף מידע או לבצע פעולות בדרך של חיקוי משתמש רגיל. לדוגמה, בוט של הזמנת פיצה מדומינוס שאתו מתקשרים בצ׳אט על מנת להזמין פיצה.

רונן ברגמן בחשיפתו נסמך על תחקיר, פרויקט הבוטים הגדול, שלכאורה חושף שהימין מנהל מערך מתוחכם של חשבונות מזויפים בפייסבוק, שמפיצים ידיעות המקדמות אג'נדה ימנית ופייק ניוז. הכתבה פותחת בדוגמה: חשבון של אדם בשם משה שמשתמש בתמונת פרופיל של דוגמן יווני והגביר באופן קיצוני את הסטטוסים הפוליטיים שלו לקראת מערכת הבחירות. תמונת הפרופיל העירה את תשומת לב החוקרים, וראיה נוספת לכך שמדובר בחשבון מזויף היא כי הוא לא חושף פרטים אישיים על עצמו ועוסק כמעט ורק בפוליטיקה. אז לא דובים ולא בוטים, משה אדם אמיתי.

ברגמן, הניו יורק טיימס ואף אחד מתחקרני פרויקט הבוטים הגדול לא טרח לנסות וליצור קשר ישיר עם החשבונות "המזויפים" המדומיינים ולוודא האם מדובר באנשים אותנטיים מאחורי החשבונות. עד שמגל וסגל יצרו איתם קשר ישיר וגילו שמדובר באנשים אמיתיים.

משה מחלב הזועם עלה לשידור ב-103 ואף עומת עם ברגמן, שנותר חסר מלים ונשמע שהוא מאשים אותו בכך שהוא עושה שימוש בתמונת פרופיל שאינה שלו. שוד ושבר. משה בסך הכל לא רצה שיזהו אותו מכיוון שהוא בעל עסק ולא רצה להיות מזוהה לחלוטין ברשת. אך הפוסטים לא ממונים, לא מתודרכים ואין לו קשר למפלגה פוליטית מסוימת. הוא פשוט ימני.

בתוכניתו של סג"ל הועלה לשידור זיו קנובלר ואמר: "הייתי בטוח שאני אדם אמיתי, אבל מסתבר שאני בוט". קנובלר על הרדאר של התחקיר, משום שיש לו פרופיל עם תמונה של טום קרוז. גם אליו לא פנו לתגובה, ובשידור הוא תהה האם על פי כללי טוויטר הוא מחויב בתמונת פרופיל אותנטית. מעיון פשוט בנהלי טוויטר עולה כי אין מגבלה כזו.

פרויקט הבוטים הגדול בהובלתו של יובל אדם ונעם רותם מצטטים שיחה שנערכה בין יצחק חדד, המנהל חשבון פעיל עם חוקר פרטי מטעמם. שם אומר לו חדד: "שים לב שגם גנץ וגם כל מי שרץ לכנסת יש לו מישהו שבונה לו כל מיני סרטונים יפים". החוקר משיב לו: "מובילים של קמפיינים", ויצחק חדד עונה: "בדיוק, ולפעמים שמע בכל ה... משקיעים פה אני לא רוצה להגיד עשרות מיליונים, אבל משקיעים פה המון כסף".

על סמך משפט זה שאמר חדד, משפט שנשמע כי הוא בגדר השערות לגבי מידת ההשקעה הכספית של הקמפיין של גנץ בסרטוני וידאו, נכתב ב"ידיעות אחרונות": "בעניין הסכומים המושקעים בהפעלת רשת מסוג זה אמר חדד: 'אני לא רוצה להגיד עשרות מיליונים, אבל משקיעים פה המון כסף'". באופן שמשתמע כי שולם לחדד כסף, בעוד הוא לא אמר דבר בשיחה איתו לגבי תשלום בעבור פעילותו ברשתות החברתיות. פייק ניוז.

למרות החשיפה, "ידיעות אחרונות" בעמוד הראשי, אתר ynet והכותרת הראשית של החדשות הבינלאומיות של "הניו יורק טיימס" עדיין לא נסוגו מהידיעות שפורסמו, וכך גם ברגמן כשעלה לשידור אצל מגל. חלק מהאנשים שעומדים מאחורי הבוטים המדומיינים הספיקו לאיים בתביעה כנגד "ידיעות אחרונות" אך אין לכך כל משמעות אמיתית. השקר כבר הופץ. ענת דוידוב, המזוהה עם הצד השמאלי של המפה וחולקת עם ינון מגל את השידור, סיכמה את העניין מצוין כשאמרה למגל ש"נכון שמצאתם כמה אמיתיים, אבל אתה מסכים אתי שיש בוטים".

רק השבוע התפוצצה אגדת ההשפעה של רוסיה על בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב על ידי החוקר המיוחד מולר. מולר הכריע בדו"ח שפורסם שלא נמצאו די ראיות המראות כי טראמפ עבר על החוק בבחירות לנשיאות, ועדיין אנשים אינטליגנטיים מהמחנה הליברלי בונים, מאמינים ונתלים בתיאוריות קונספירציה לא מגובות בעובדות כדי להסביר את החולשה האלקטורלית של עמדותיהם.

פעם נוספת שהפתיחות לגבי סגנון חיים שונה, עמים שכנים, דתות שונות ומגדר, לא באה לידי ביטוי כשמדובר בדעה שמרנית המתנגשת ישירות עם העמדות הליברליות. שצף התמיכה בטראמפ הוסבר כהתערבות של מדינה זרה ושצף התמיכה בימין בישראל פעם מוגדרת כבבונים ימנים ופעם כקונספירצית בוטים מחוכמת.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker