בני גנץ הוא בסך הכל עוד משתתף ב"חתונה ממבט ראשון"

גנץ, בראייה שטחית, מושלם לתפקיד ראש הממשלה. המתכון היה גנרל, אשכנזי, עדיף יפה תואר וללא כתם גדול מדי ברזומה. אבל האמת היא שזו הפעם החמישית שעושים על גנץ סיבוב מאז שהוא השתחרר

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ
בני גנץצילום: אליהו הרשקוביץ
דן מנו
דן מנו

התוכנית "חתונה ממבט ראשון" של קשת התחילה לשדר עונה שנייה. התוכנית מתיימרת לשדך בין בני זוג, כשהמפגש הראשון שלהם הוא מתחת לחופה. לשם השידוך, קשת גייסה מומחה בחקר רגשות, דוקטור לגנטיקה מולקולרית, פסיכולוגית קלינית ומטפלת זוגית ומשפחתית. המומחים סורקים עשרות בני זוג פוטנציאלים ומתיימרים לייצר התאמה מושלמת. התאמה כה מושלמת, שמייתרת את תקופת ההיכרות והחיזור, ולכן מתחילים ישר בחתונה. נשמע הזוי, אבל למה לא בעצם? הרי ההפקה היקרה ביותר במדינת ישראל כרגע היא "ראש ממשלה ממבט ראשון".

עושה רושם שבני גנץ לוהק על ידי קבוצה מומחים קטנה ומספר מצומצם של תורמים, אך מועמדותו נתמכת על ידי 25% מהציבור הישראלי שלא יכולים לסבול יותר את בנימין נתניהו. המנגנון המכובד הזה שמזכיר את צוות המומחים של קשת חיפש אדם שיצליח להעמיד מספר גדול יותר של מנדטים מנתניהו, זה המדד. המתכון היה גנרל, אשכנזי, עדיף יפה תואר וללא כתם גדול מדי ברזומה. גבי אשכנזי נפל פעמיים: הוא חצי חלבי ורודפת אותו חבילה בשם מסמך הרפז. יעלון וברק נפסלו כי לא ניתן לנהל אותם ולפיד נפסל כי אינו גנרל.

גנץ, בראייה שטחית, מושלם לתפקיד, ממש פוסטר של ראש ממשלה. אבל האמת היא שזו הפעם החמישית שעושים על גנץ סיבוב מאז שהוא השתחרר. הפעמיים הראשונות היו כשהוא התמנה לדירקטור של אמות השקעות ואלרון, שתי חברות ציבוריות שאין לו מושג קלוש בתחום עיסוקן, וזאת כדי לקשט את הדירקטוריון שלהם במחיר זעום של 10 אלף שקל בחודש. זעום - כי אמות השקעות למשל הכניסה 707 מיליון שקל ב-2018. בסכום הזה  קיבלה אמות רמטכ"ל בדירקטוריון.

אדם אבנון, בן של חבר, גייס מגנץ 100 אלף דולר. סכום משמעותי מאוד שמהווה כ-5% מהונו של גנץ, על פי חישובי "פורבס". מיזם, שכרגיל, גנץ לא מבין בו דבר – סוללות חד פעמיות לסלולר. המיזם כשל, והשערה לא מבוססת שלי היא שההשקעה לא היתה שם ומדובר בתרגיל יחצ"ני על הילתו של גנץ. הכישלון נבע משום שלא היה במיזם כל חידוש טכנולוגי או מודל עסקי מעניין. סוללות חד פעמיות שנמכרות באמזון ב-5 דולרים לסוללה. זה לא סטארט-אפ, זה סוחר שהזמין סוללות קטנות מסין, נתן להן שם ובנה אתר בן עמוד אחד (עם שגיאות כתיב) והרבה הייפ בזכות גנץ כמשקיע. תעשו גוגל. סיבוב מספר שלוש על ראשו של גנץ.

הרביעית היתה חברת המימד החמישי. נכתב רבות כבר על החברה הכושלת שגנץ מונה כיו"ר הדירקטוריון שלה, ובמיוחד על כך שהחברה פשטה רגל. הסיפור שמספרים יוצאי החברה הוא שהחברה נכשלה מכיוון שהמשקיע העיקרי, ויקטור וקסלברג, נחסם על ידי האמריקאים כחלק מהסנקציות נגד רוסיה.

האם אדם שרואה עצמו כמועמד לראשות ממשלה מצטרף לחברה שבה משקיע אוליגרך רוסי המקורב לפוטין? מה היה תפקידו המהותי של גנץ כיו"ר דירקטוריון? האם השפיע על החלטות בחברה או היווה קישוט בדומה לדירקטוריונים של אמות ואלרון? ומדוע המנכ"ל גיא כספי ניהל באותה התקופה חברה נוספת בשם Deep Instinct, שעוסקת בתחום דומה, ואינו מציין בקורות החיים שלו את תפקידו כמנכ"ל המימד החמישי, למרות שבאתר החברה, שהושבת בנתיים, אך ניתן למצוא שיירים שלו בארכיב האינטרנט, היה בתפקיד מנכ"ל החברה? ובאוגוסט האחרון, באתר "גלובס", התראיין איש המוסד דורון כהן כמנכ"ל החברה. משהו לא מריח שם טוב.

עתה אנו עדים לפעם החמישית שעושים על גנץ סיבוב. גנץ, שהראה שוב ושוב בשנים האחרונות שבשביל השכר הנכון הוא מוכן לתת לאחרים להשתמש בשמו ודרגותיו, התקדם לפחות למטרה ראויה. אך גם אם יזכה, ראש ממשלה במלוא מובן המלה הוא לא יהיה.

מלבד אשכנזי, שכבר שם לו יד על ההגה, כל הגורמים העלומים שהביאו אותו משום מקום להיות המתמודד היחיד לראשות הממשלה נגד נתניהו, יבואו עם דרישות והכוונות עם כניסתו לתפקיד. התנהלותו של גנץ בשנים האחרונות מעידה באופן ברור שלא מדובר כאן על מנהיג שצמח ותיכנן את דרכו לראשות הממשלה, אלא מועמד שלוהק לתפקיד. גם אם הגיעה העת של נתניהו לסיים את תפקידו, מגיע לנו יותר מראש ממשלה ממבט ראשון.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker