הטרגדיה של יאיר לפיד

עמוק בפנים יאיר לפיד עדיין רואה את עצמו כילד נמוך קומה, כתב במחנה שמראיין לוחמים, ללא השכלה אקדמית ובלי מומחיות מעשית בכלום. אין דרך אחרת להסביר איך כשהוא מגיע לרגע האמת, הוא נכנע

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: אילן אסייג

יאיר לפיד ביצע אתמול התאבדות פוליטית. בנאומו אתמול, אמר לפיד בקול נמוך צרוד ובפתוס: "אנחנו מקימים מפלגת שלטון", אך מי שהקימו אתמול מפלגת שלטון הם בני גנץ, משה יעלון וגבי אשכנזי, שהוכיחו שאחוות אחים של גנרלים חזקה מכמה נחשים שמצריכים נעליים גבוהות בקריה, ושיכולת ניטרול הסכנה שלהם לא נשכחה. לפיד יהיה שחקן משנה במידה שתזכה המפלגה בשלטון, ואת כסא ראש הממשלה הוא כנראה כבר לא יראה לעולם.

יאיר לפיד הוא אדם מרתק, האישיות הטלוויזיונית והפוליטית שלו משדרת אדם עם כישורים חברתיים יוצאי דופן, חבר'המן שכולם אוהבים. הוא נודע בכישרון הכתיבה שלו, אך הכישרון הגדול שלו הוא ביכולת לזהות אצל קהלים, בין אם הם קוראים ובין אם הם בוחרים, את מה שהם רוצים לשמוע, או אז, להשמיע להם את התכנים באופן פשוט ונהיר. כך עשה בטוריו ב"ידיעות אחרונות" לאורך השנים, כששאל "מה זה ישראלי בעינייך?" בטליוויזיה, וכך במאמרו המכונן אחי העבדים שבסופו של יום הכניס אותו לחיים הציבוריים.

הטרגדיה של לפיד היא שעמוק בפנים הוא עדיין רואה עצמו כילד נמוך קומה, כתב במחנה שמראיין לוחמים, ללא השכלה אקדמית ובלי מומחיות מעשית בכלום. אין דרך אחרת להסביר כיצד שוב ושוב כשהוא מגיע לרגע האמת, הוא נכנע ללחצים של הסובבים אותו שמשכנעים אותו שקיבל עסקה טובה.

בפעם הראשונה זה קרה לו אחרי ההישג המזהיר בבחירות 2013, הבחירות הראשונות אחרי המחאה החברתית שבהן זכה ב-19 מנדטים, אז עט עליו בנט ושכנע אותו לכרות ברית אחים ולכאורה לקפל את נתניהו תוך כניסה לממשלה. בנט ולפיד היו אז במקום שונה לגמרי ולפיד לא הבין זאת. בנט הוא כמובן איש ימין, שפעילותו האחרונה לפני הצטרפותו לבית היהודי היתה כחלק מצוותו של בנימין נתניהו. מטרתו היתה להשפיע עד כמה שניתן על מדיניות ממשלת ימין שהוא יהיה חלק ממנה.

לפיד, לעומת זאת, רכב על גלי המחאה החברתית כמנהיג אופוזציוני שדורש שינוי. כשנשיא המדינה הטיל על נתניהו להרכיב את הממשלה, לפיד היה צריך לסרב בכל תוקף לשבת בממשלתו של נתניהו גם במחיר אופוזיציה, ואם היה עושה כן, נתניהו היה מרכיב ממשלה בת 61 מנדטים העומדת על כרעי תרנגולת, ולפיד היה ממתין בסבלנות לנפילתה. את שכרו היה מקבל בבחירות הבאות. במקום, נטל את תפקיד שר האוצר ונתן יד להמשך הנהגתו של האדם שאותו הוא קרא להפיל.

אתמול זה קרה ללפיד שנית. שלושה גנרלים שיכנעו את לפיד שהוא לא מספיק טוב, שהוא לא מוכן, שהוא לא לוחם, או מנהיג מספיק, כדי להיות מספר אחת. שמספר שתיים זה טוב. שישאל את כחלון, ארדן וגדעון סער מה ההבדל בין מספר אחת למספר שתיים. בטח, אמרו לו אשכנזי ויעלון, גם אנחנו ויתרנו, והוא נפל למלכודת. אך אין להשוות בין שלושה רמטכ"לים ששירתו יחדיו עשרות שנים במערכת הצבאית לבין לפיד החוצניק בחבורה.

לפיד קבר אתמול את עתידו הפוליטי העצמאי באופן סופי, הוא נשאב עכשיו לתוך מנגנון אפרורי של אנשי המערכת הישנה שמטרתם לשמר את המערכות הפוליטיות-כלכליות של קבוצות הכוח הגדולות של עובדי המדינה. הציצו ברשימת כחול לבן לכנסת וראו כמה מהם אנשי צבא, אישי ציבור של פוליטיקה מקומית, פקידים בכירים ברשויות, וכמה מהם אנשים שהתמודדו עם המציאות של השוק הפרטי בישראל ומכירים את האתגרים של מעמד הביניים על בשרם.

לפיד בוודאי שמח היום מאוד כשפתח את דפי העיתון וצפה בתוצאות הסקרים, אבל ראש ממשלה הוא כבר לא יהיה. לפיד שבשנים האחרונות משמש כאופציה היחידה להחלפת נתניהו הוריד את עצמו כאופציה מהשולחן, גם הוא סונוור מהדרגות. כשחושבים על המאמצים שעשה בשנים האחרונות, מהפרשות החלה של אשתו, ההתנזרות מהחיים הטובים, סיבובים בעולם כשר חוץ מדומיין והשלטת משמעת ברזל במפלגתו. הכל ירד לטמיון. אולי כדאי לו לקוות שהימין יזכה בבחירות וכך יוכל לקושש את 13 חברי יש עתיד מתוך השאריות שיוותרו מהתפרקותה של כחול-לבן ולקבל הזדמנות נוספת.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker