כשזה היה נוח, אפי נוה היה חביב מערכת המשפט

קל להאשים את אפי נוה לבדו, אך מהצד השני יש שופטים שעל פי החשד ניסו לנצל את קשריהם בשביל לקבל מינוי ■ שופטים אינם מושלמים, וחשוב לזכור זאת

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה, השבוע בבית משפט השלום בתל אביב
אפי נוה, השבוע בבית משפט השלום בתל אביבצילום: ראובן קסטרו

לא כל כך מזמן, בסוף 2014, היה ראש לשכה שהוציא את משוב השופטים לדרך. אלפי עורכי דין התבקשו לדרג את מקצועיותם של השופטים, טיב עבודתם והתנהגותם. ראש הלשכה היה דורון ברזילי, הוא זכה לקיתונות של ביקורת מצד המתנגדים: שרת המשפטים ציפי לבני, נשיא העליון אשר גרוניס ומנהל בתי משפט. האדמה רעדה והעימות הגיע לידי כך שברזילי הוחרם על ידי מערכת המשפט. חרם ממש, בטקס חנוכת בית המשפט החדש בתל אביב בנובמבר 2014 הוחרם ברזילי, והוזמן - מי אם לא יריבו של ברזילי - מיודענו עו"ד אפי נוה.

באותם ימים, נוה היה חביב מערכת המשפט. נוה התנגד למשוב השופטים, אף על פי שמוקדם יותר, כשברזילי ונוה התמודדו שניהם יד ביד, זה לראשות הלשכה וזה לוועד מחוז תל אביב, הם חרטו על דגלם להחזיר את משוב השופטים. הכל פוליטיקה.

במכתבה של הנשיאה אסתר חיות לנשיאות ונשיאי בתי המשפט בנובמבר 2017, אמרה הנשיאה כי “הרכב הוועדה לבחירת שופטים תוכנן על ידי המחוקק כך שיתקיים בוועדה איזון בין הגורמים הפוליטיים, נציגי הרשות המחוקקת והמבצעת, לבין הגורמים המקצועיים, נציגי הרשות השופטת ונציגי לשכת עורכי הדין. מכאן ששיתוף פעולה בין לשכת עורכי הדין ובין השופטים הוא שיתוף פעולה בין שני הגורמים המונחים בראש ובראשונה משיקולים מקצועיים בבחירת המועמדים האיכותיים ביותר לתפקיד".

המכתב הזה נכתב כתגובה למהלכיה של שרת המשפטים איילת שקד לקחת משקל נכבד יותר בוועדה למינוי שופטים. ראו זה פלא, הנשיאה טוענת שכוונת המחוקק היתה שבריתות בוועדה יהיו רק בין עורכי דין ושופטים – הם הסמכות המקצועית. לעומת זאת, לנבחרי ציבור פוליטיים אסור. ברית בין שרת המשפטים ולשכת עורכי הדין לא ראוי. בפרשנותה, שכחה לקחת בחשבון שהמחוקק קבע שראשת הוועדה תהיה פולטיקאית - שרת המשפטים - ולא ראשת בית המשפט העליון או ראש לשכת עורכי הדין. פרשנות עם אג'נדה.

בל נשכח שזה לא מכבר פורסמו חשדות שהשופטת הילה גרסטל חלקה עם הנשיאה חיות שקיבלה הצעות שעלולות להתגבש לידי שוחד. אותה פרשייה, שבה על פי החשד הוצע לגרסטל להתמנות ליועצת המשפטית בתמורה לסגירת תיקי נתניהו. סופר כי גרסטל דיווחה על ההצעה על כוס קפה לחברתה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, אך הנשיאה חיות לא דיווחה לרשויות אלא עד שנקראה לחקירה. אותה נשיאה לא קראה לעו"ד אפי נוה להתפטר מהוועדה לבחירת שופטים כשנתפס בקלקלתו וכשניר גונטג' התקשר לתגובתה, סירבה לענות ואמרה ש"ניתן לדברים לקרות בדרך שהם צריכים לקרות".

הדבר העיקרי שצריך ללמוד מהפרשייה שמסעירה את המדינה היא כי שופטים הם בני אנוש. הם, השופטים, לא ישויות מושלמות, הנה שוחד, הנה הטבות מיניות, הנה וואטסאפים עם פרקליט.

אמנם אלו העשבים השוטים, אבל מכאן נגזרות שתי מסקנות: האחת היא שיש לבדוק ולפקח על מערכת המשפט. המערכת לא יכולה לעשות זאת לבדה, וכמו כל מערכת, כשנתפסים בה עשבים שוטים, היא נוטה להקטין ולהסתיר על מנת לא לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט. "אמון הציבור במערכת המשפט" נהפכה לסיסמה שנותנת לגיטימציה למערכת לצמצם את הביקורת נגדה ולמנוע דיון. אני, למשל, כציבור, מעדיף לראות מערכת משפט שלא מנסה להסתיר ביקורת אלא מטפלת בה באופן חד ונחרץ.

המסקנה השנייה היא שמכיוון שהשופטים הם בני אדם, יש לזכור שהמקצועיות שבפרשנות של השופטים טובה מפרשנות של האדם הסביר בכך שהם מכירים את החוק טוב יותר, וזו מקצועיותם. אך כדאי ומומלץ שייצמדו יותר לטקסטים של המחוקק ופחות יפליאו בפרשנויות יצירתיות על מנת שלא יתפתו לשלב בפרשנותם את האג'נדות והעמדות הפוליטיות שלהם.

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיותצילום: אוליבייה פיטוסי

כשם שאנו רואים שפרשנות השופטים, גם בדרגים הגבוהים ביותר, מושפעת מקרבה אישית וחברות באותו מועדון, הכיצד פרשנותם לא תושפע ממחשבות חיצוניות כשקיים מרחב גדול מדי. הרי הכל שפיט, הכל ניתן לפרשנות, ואין סוגיה משפטית שלא ניתן להכריע בה לכאן או לכאן כשיש מספיק מרחב תמרון פרשני. ראו למשל את הפסיקה של נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה לפסול את מועמדותה של עינת קליש לראשות העיר חיפה, פרשנות שלאחר מכן התהפכה בעליון. השופט רון שפירא נצמד להוראות החוק למרות התוצאה הקשה שבפסילת הרשימה, ובית המשפט העליון הפך את החלטתו, אז מי צודק?

מערכת המשפט עצלה ידה בצלחת, וגם היא צריכה לשלם מחיר. חמור הרבה יותר החשד ששני שופטים ניסו להתקרב לעו"ד אפי נוה בדרכים עקלקלות על מנת לקבל מינוי, מאשר שעו"ד נוה מכר הבטחות בתמורה להטבות לנשים שנקרו בדרכו. נוה בסופו של יום התפטר; אבל מי יקח אחריות במערכת המשפט?

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום