איילת שקד צריכה להוביל את הימין החדש

מאז ומתמיד היו מפלגות ימין חילוניות שהיו קצת ימינה מהליכוד והצליחו לזכות במספר מנדטים מכובד. על המנדטים האלו מתחרים כעת הימין החדש, הבית היהודי, ישראל ביתנו וכולנו

דן מנו
דן מנו
איילת שקד ונפתלי בנט
איילת שקד ונפתלי בנטצילום: אפי שריר
דן מנו
דן מנו

בנט ושקד רואים את הימין החדש כמפלגה לא סקטוריאלית, שתמשוך מצביעי ימין וחילוניים ותתחרה בליכוד. אבל כשר חינוך בנט היה פעלתן במיוחד בהזרקת מסרים דתיים למערכת החינוך הממלכתית, והציבור החילוני לא ישכח ולא יצביע עבורו, גם כי הוא עדיין נחזה כמנהיג הציבור הדתי-לאומי.

שקד, לעומת זאת, מביאה עמה הישגים מרשימים במהפכה החוקתית השנייה שהונהגה על ידה ותיקנה את המהפכה החוקתית - יש שיגידו המחטף - שבוצע על ידי נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרון ברק וממשיכיו. על מנת לייצר יריבות ראויה לנתניהו, שקד צריכה להנהיג את מפלגת הימין החדשה.

מאז ומתמיד היו מפלגות ימין חילוניות שהיו קצת ימינה מהליכוד והצליחו לזכות במספר מנדטים מכובד: ישראל ביתנו; צומת; התחייה; מולדת. התהליך הנפשי שעובר על מצביע שנותן להן את קולו הוא שהוא רוצה לתמוך במישהו שיהיה שותף לממשלה בראשות הליכוד, אבל ימשוך אותה ימינה וימנע ממנה להיגרר להחלטות או תהליכים שמסכנים את מדינת ישראל, להשקפתו.

בנוסף, ועם חפיפה מסוימת, קיים ציבור דתי-לאומי שרוצה להצביע למפלגה שמייצגת את ערכיו הדתיים והלאומיים מעבר להשקפת העולם הימנית במישור המדיני. מאז שבנט ושקד הצטרפו לבית היהודי הם הצליחו לשאוב מנדטים גם ממצביעי ימין חילוניים. ליברמן, באותו הזמן, נתמך על ידי בסיס של קול רוסי ימני, ובהצהרותיו מושך מצביעי ימין חילוניים.

כך למעשה שתי המפלגות הללו נלחמו על 14 מנדטים בבחירות לכנסת הקודמות - ליברמן קיבל 6 והבית היהודי 8. בבחירות לכנסת התשע עשרה הבית היהודי קיבל 12 מנדטים, ואילו ליברמן רץ ברשימה משותפת עם הליכוד והם קיבלו במשותף 31 מנדטים - לעומת הבחירות האחרונות, שבהן הליכוד קיבל 30 מנדטים לבדו. כלומר, קיימים כ-13-12 מנדטים של מצביעי ימין שלא רוצים להצביע ליכוד, ועליהם מתמודדים עתה ליברמן, הבית היהודי, הימין החדש ובמידה מועטה כחלון. המצביעים הללו הם ברובם חילוניים.

אמנם, כל מספר של מנדטים שמעביר את בנט ושקד את אחוז החסימה משפר עמדות מצד הזוג הפוליטי, מכיוון שללא השותפות עם הסמוטריצ'ים וחופש מהרבנים, הם יוכלו להצטרף ואולי להנהיג את הליכוד בעתיד. אך אם שקד תוצב בראש הרשימה החדשה, ייפתח פתח לציבור חילוני רחב יותר של מצביעי ליכוד להצביע לימין החדש. בנוסף, שקד אמנם היתה ימנית מאוד בחזית המשפטית, אך משדרת פחות ימין "קיצוני" מבנט, וכך גם מצביעי ימין מתונים יותר שלא שלמים עם הצבעה לליכוד ישקלו לתת לה את קולם. מהלך כזה לא יפגע במפלגה החדשה כמפלגת ימין במלחמתה על 12 המנדטים החופשיים, שכן בנט כמספר שתיים יספיק כדי לשדר את הימניות שאותה מחפשים מצביעי הימין.

מהלך כזה של בנט, לסגת צעד אחורה ולתת לשקד להוביל את הימין החדש, ייראה כמהלך גדול ואצילי, ויוסיף לו נקודות כמנהיג. האם הוא גדול מספיק לעשות זאת? אני בטוח שהם נעזרים בסוקרים כדי לקחת החלטה. במידה וייעשה כן, אני צופה הצלחה כבירה למפלגה החדשה, אולי אפילו המפלגה השנייה בגודלה אחרי הליכוד. שקד הוכיחה בקדנציה האחרונה כשרת משפטים שהיא מסוגלת להניע תהליכים מורכבים ולהביא תוצאות, הימין החדש בהנהגתה יגיע למספר דו סיפרתי של מנדטים.

דן מנו

דן מנו | |דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ