אולי במקום לבקש מהמדינה לתת, הגיע הזמן לבקש ממנה להפסיק לקחת?

בכל מחאה שעולה בארץ עולה דרישה מהמדינה לתת עוד ועוד. כל מגזר דורש לפי צרכיו, ואף לא אחד מעלה על דעתו לדרוש מהמדינה להתייעל, ולהתנהל יותר טוב עם מה שכבר לקחה

דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת האפודים הצהובים בצומת עזריאלי
הפגנת האפודים הצהובים בצומת עזריאליצילום: מוטי מילרוד

עוד חוזר הניגון הסובייטי המעייף שמבקש מהמדינה לתת עוד ועוד, מבלי להעלות על הדעת לבקש מהמדינה לקחת פחות, ולהתנהל עם מה שלקחה באופן מיטבי.

משהו בתרבות הישראלית גורם לחלקנו תמיד לבקש שיתנו יותר, ואף פעם לא מתלוננים על כך שלוקחים מאתנו יותר מדי. זה עניין תרבותי, חינוכי וכנראה מאוד שורשי בהוויה הישראלית. ב-2011, כשסיירתי בין אוהלי המחאה החברתית ברחוב רוטשילד, ראיתי הכל מהכל. אלו רוצים דיור בזול, אלו מבקשים להוריד את מחירי הקוטג'. סטודנטים מתלוננים על גובה שכר הלימוד (המסובסד) ומחאת העגלות דורשת חינוך חינם מגיל 3. כולם רוצים לקבל עוד.

שלט אחד שמבקש להוריד את נטל המס לא ראיתי. בארצות הברית, לעומת זאת, גובה המס הוא נושא מרכזי בכל מערכת בחירות. זכורה לכולם האמירה המפורסמת של הנשיא בוש האב: "Read my Lips: No More Taxes", שהביאה לו את הנשיאות ב-1988, למרות שלא עמד מאחוריה. האם בפוליטיקה הישראלית אנחנו יכולים לדמיין מנהיג שהקו המנצח שלו יהיה: "לא עוד מס", "די למסים"? כנראה שלא, האזרח הישראלי מקבל על עצמו את עול המסים הכבד כחקוק בסלע. 

זה בא לידי ביטוי לא רק במחאות: מפלגת שינוי בראשות טומי לפיד, ומאוחר יותר, יש עתיד ברשות הבן, יאיר לפיד, הניפו את דגל גיוס החרדים לצבא. הדרישה היתה גיוס חרדים - אף אחד לא העלה על דעתו לדרוש את שחרור החילונים מחובת הגיוס, או לכל הפחות, קיצור תקופת שירות החובה. מה הקשר? כמובן שיש קשר. שירות צבאי חובה הוא מס לכל דבר, מס גולגולת פשוט שאומר שכל אזרח חייב לתרום שלוש שנים יקרות למדינה. אם זה לא מס, אז מה הוא מס?

מאהל המחאה בשדרות רוטשילד ב-2011צילום: ניר כפרי

אולי הגיע הזמן, מכיוון שנואשנו מלגייס את הציבור החרדי, לפנות לדרך אחרת, שתקטין את אי השוויון – קיצור שירות החובה לכולם. אתם מסוגלים לדמיין תיכוניסטים מפגינים לקצר את השירות הצבאי? לגרום לצה"ל להתייעל ולהתמודד עם כוח אדם חינמי לשנה אחת פחות ומבלי לפגוע ברמת הביטחון שיקבלו אזרחי ישראל. השתגעתי.

דרישה למערכת שלטונית יעילה

המוחים מהימים האחרונים עוטים עליהם את האפודים הצהובים, ומנסים להשתלב בגל המחאה שפרץ בצרפת, אך כדאי להזכיר כי המחאה שם החלה כנגד העלאת המיסוי על הדלק. מרשימת הדרישות של המוחים הצרפתים ניתן לראות ערבוב מעניין בין דרישות של מחאה ימנית, כמו הורדת מסים, עם דרישות של מחאת שמאל – העלאת גובה הפנסיה והקדמת גיל הפרישה.

הפרשנים בעיתונות העולמית מבולבלים. הם עסוקים בניתוחים לגבי חלוקת צרפת לאזורי המטרופולין ולאזורי הפריפריה, מסבירים שהפריפריה משתמשת פחות בתחבורה ציבורית, נפגעת קשות מעליית מחירי הדלק ולכן מוחה. עיתונים ליברליים קוראים לה פופוליסטית כי היא מזכירה להם את זו שהעלתה את טראמפ לשלטון, הם מרגישים שהיא לא רציונלית.

אך האמת היא שהמוחים ה"פופוליסטיים" לא כל כך טיפשים, הם מבינים שהמערכת השלטונית שבורה ולא יעילה, לכן הם דורשים לא רק שיתנו להם יותר אלא גם שיקחו מהם פחות. הם לא קונים את הסיפורים של השלטון שאין מספיק בקופה ושהשמיכה קצרה, אלא דורשים מהמערכת להתייעל. הם לא אומרים זאת מפורשות, אבל בסופו של יום, זו הדרישה, דרישה למערכת שלטונית יעילה.

אם בישראל מנהיגי המחאה החדשה רוצים להשתלב כראוי במחאה הבינלאומית, נכון יותר שבמקום הדרישות החברתיות הקלאסיות שכבר העלו, יעלו דרישות שיתמקדו בהורדת מסים והתייעלות של המערכת.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker