כדור השלג החל להתגלגל - וזה הזמן לרוץ לקנות דירה

אמנם מדובר בעלייה קטנה בריבית ל-0.25%, שעדיין מאוד נמוכה, אבל מדובר על מגמה של עליות. רוכשים עוקבים אחרי מגמות, ומגמה של עליית ריבית מסמנת להם באופן ברור שכדאי להם לרכוש דירה עכשיו, כי מאוחר יותר, אותה דירה בדיוק תהיה יקרה יותר

דן מנו
דן מנו
כדור שלג מתגלגל
קרדיט: Getty Images IL
דן מנו
דן מנו

אחת מכותרות TheMarker היום זעקה כי בעקבות עליית הריבית במשק "זוגות יתקשו לרכוש דירות, סך המשכנתאות יצטמצם". הפוך גוטה. העלאת הריבית של הנגידה תגרום לגל של רכישות מצד רוכשים פוטנציאלים שיושבים על הגדר וממתינים לראות לאן נושבת הרוח.

אמנם מדובר בעלייה קטנה בריבית ל-0.25%, שעדיין מאוד נמוכה היסטורית, אבל מדובר על מגמה - מגמה של עליות. מגמה שמפסיקה מגמה של הורדות ריבית בת למעלה משבע שנים. רוכשים עוקבים אחרי מגמות, ומגמה של עליית ריבית מסמנת להם באופן ברור שכדאי להם לרכוש דירה עכשיו, כי מאוחר יותר, אותה דירה בדיוק תהיה יקרה יותר.

ממלאת מקום הנגידה, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, בהתייחסות להחלטת הריביתקרדיט: עמוד היוטיוב של בנק ישראל

הדירה תהיה יקרה יותר לא רק מפני שהמשכנתא תהיה יקרה יותר כתוצאה מעליית הריבית, אלא מכיוון שהשוק יתעורר בעקבות הביקושים ששינוי המגמה שאני מתאר יביא, והמחירים יעלו. כן, כדור שלג.

בתזמון של רכישת דירה למגורים נכנסים שני שיקולים מרכזיים: שיקול אישי – חתונה, התבססות אישית פיננסית, קבלה של סכום כסף משמעותי או עניין אישי שקשור לגיל ובניית משפחה.

השיקול השני הוא תזמון כלכלי שמורכב משני תתי שיקולים: הראשון, מחיר הדירות היחסי על ציר הזמן. מחירי הדירות הם יחסיים - כשרוכש קונה דירה הוא פשוט מקווה שהמחירים יעלו יום אחרי שהוא רכש, וכך ידע וירגיש שעשה עסקה טובה. הוא בוודאי לא רוצה לרכוש ולראות את המחירים יורדים. בסופו של יום, בהקשר הזה, למספרים האבסולוטיים שמייצגים את מחירי הדירות אין משמעות, המשמעות היחידה היא מגמת המחירים, ואותה אפשר להכיר רק בדיעבד כשמסתכלים על גרף לאורך זמן.

התת שיקול הכלכלי השני הוא גובה הריבית שהוא ישלם על המשכנתא שלו. ככל שהכסף יותר זול, מכיוון שהריבית יותר נמוכה, זול יותר לקחת משכנתא, התשלומים החודשיים נמוכים יותר, ולמעשה משלמים פחות על אותה דירה. מאז ומתמיד, השיקול השני – גובה הריבית - היה בלתי צפוי בדיוק כמו השינוי במחירים. ריביות יכלו לעלות או לרדת וחוץ מספקולציות של פרשנים וכלכלנים, לא היה באמת אפשרי לצפות מה תהיה החלטת נגיד או נגידת בנק ישראל לגבי השינוי בריבית.

כרגע אנחנו נמצאים ברגע מיוחד במינו, נדיר; שהרי כל בר דעת יסכים שמכאן הריבית רק תעלה. את אותו הטיעון לא היה אפשר לטעון כשהורידו לראשונה את הריבית לשפל של 0.1% לפני שלוש שנים, מכיוון שאנחנו מכירים מציאות של ריביות שליליות. אני לא מאמין שיש מישהו שיטען כרגע אחרת לגבי החלטות הריבית הבאות. הכיוון מאוד ברור – הריבית תעלה.

נניח שאני רוצה לרכוש דירה, יושב על כסף ומתלבט מתי הזמן הנכון - כותרות העיתונים בשנה האחרונה מאוד מבלבלות. חלקן מספרות כיצד נבלמו המחירים וחלקן מעדכנות שלמרות ניסיונות כחלון לעצור את מחירי הנדל"ן, המחירים עלו. אבל עם הכותרות של אתמול אי אפשר להתווכח - הריבית עלתה וסביר להניח שתמשיך לעלות, לכן כדאי לרוץ לרכוש דירה עכשיו.

כשיש עליות מחירים יש מירוץ רכישות אחרי עליות המחירים. מכירים את השאלה: "מתי רכשת?", כשככל שהתשובה רחוקה יותר על ציר הזמן, ברור שמדובר בעסקה טובה יותר. עכשיו מתחיל מירוץ חדש, מירוץ אחרי עליות הריבית. מי הרוכשים שיספיקו לרכוש דירות לפני שהריבית תעלה לרמות היסטוריות? בדיוק כמו שיש אנשים שזכו לרכוש דירה לפני 2007, כך יהיו רוכשים שזכו לקנות דירות לפני 2019.

שינוי בריבית בין 0.1% ל-0.25% עדיין לא משפיע באופן מהותי על מחירי המשכנתאות באופן מיידי, אבל כשהריבית תמשיך לטפס ההשפעה תהיה מאוד משמעותית על הכיס של לוקחי המשכנתאות. הרוכשים יודעים את זה, וכל מי שחיכה ירוץ עכשיו לקחת משכנתא.

דן מנו

דן מנו | |דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker