קניתם כרטיס טיסה זול? רשות שדות התעופה כבר תעניש אתכם

טסים דרך טרמינל 1? תתכוננו להתעללות. התביישתי בשם מדינת ישראל כשחלפו על פני תיירים שניסו לצאת מהארץ, התחשק לי לומר להם שיש עוד טרמינל הרבה יותר טוב, אבל הוא לא מיועד לאלו שטסים בלואו קוסט, או לחסרי מזל כמוני שרכשו כרטיס של אל על וחוו הפתעה לא נעימה

דן מנו
דן מנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טרמינל 1 נתב"ג
טרמינל 1, נתב"גצילום: עופר וקנין
דן מנו
דן מנו

טיסה מטרמינל 1 בבן גוריון היא התעללות שיטתית בטסים. התחושה היא שרשות שדות התעופה רוצה שאלו ישלמו ביוקר בכל שלב משלבי היציאה מהארץ על כך שלכאורה שילמו קצת יותר זול על כרטיס הטיסה. התהליך פרימיטיבי, מסורבל ומבייש.

חוץ מלסבול בשקט בתורים אינסופיים ומסורבלים, התביישתי בשם מדינת ישראל כשחלפו על פני תיירים שניסו לצאת מהארץ, התחשק לי לומר להם שיש עוד טרמינל הרבה יותר טוב, אבל אי אפשר לחוות אותו אם טסים עם איזי ג'ט, וויז או אם הם חסרי מזל כמוני ורכשו כרטיס של אל על, בידיעה ברורה שיצאו מטרמינל 3, וחוו הפתעה כשהטיסה הוסטה לטרמינל 1. אני מניח שאל על חסכו כמה גרושים, אני שילמתי מחיר מלא.

ההתעללות מתחילה בחניה. החניון הצמוד לטרמינל עוטה שלט עצום שמאיים שמי שישאיר את רכבו שם יותר מ-24 שעות רכבו ייגרר, ומפנה את המחנים לחניון טווח ארוך. עם הכניסה לחניון טווח ארוך ולאחר שלקחת כרטיס חניה, השלטים מפנים את טסי טרמינל 1 לחניון FG, אך שם מחכה שלט על תחנת האוטובוס שהחניון סגור, ושאין ממנו שירותי הסעה, וזאת למרות שהוא פתוח ומלא מקומות חניה. על השלט הכתוב בכתב יד מספר טלפון של מוקד החניה של נתב"ג, התקשרנו בלחץ, הזמן לטיסה מתקצר, הופנינו לחניון 22 והומלץ לנו להשתמש בווייז. אין שלטים המפנים לחניון 22 בשדה התעופה, הנסיעה אמנם לא ארוכה אבל השעון מתקתק. משם האוטובוס לא אוסף את הנוסעים מתוך החניון אלא מחכה מחוצה לו, אז צעדנו בחום. איך לעזאזל היינו אמורים לדעת שאנחנו צריכים להחנות בחניון 22? נו מילא, אנחנו על האוטובוס.

מסתבר שהשאטל מחניון 22 לא עוצר בכניסה לטרמינל 1 אלא במרחק מאה מטר, במקום שבו אין עגלות למזוודות. נסחבים עם תינוקת, ילדה קטנה ושתי מזוודות טרולי עד הכניסה שגם בה נגמרו העגלות למזוודות. ארזנו במיוחד על מנת שלא נשלח מזוודה ועשינו צ'ק אין מראש, אך אין בטרמינל 1 תור לבדיקה ביטחונית לנוסעים שלא שולחים את המזוודה שלהם. עוד תור מיותר.

צלחנו את בדיקת הדרכונים, אבל נזכיר שכל המיכון והעמדות הביומטריות אינן יכולות להתמודד עם תינוקות. ואז הגענו לתור מוזר שמתחיל מהדרכונים עצמם לעמדת הבדיקה הביטחונית של כבודת היד. התור מבורדק באופן כזה שהשער בין הדרכונים לבדיקה הביטחונית הוא חלק מהתור.

בטרמינל יש מספר מועט של מסעדות, ורוב הנוסעים מתנקזים לתור ארוך במיוחד לארומה. אמנם אפשר להזמין באפליקציה, אבל הכל מתנקז לתור לאיסוף הקפה, שם זה לא ממש תור אלא אסופה של אנשים שעומדים בחצי גורן ומחכים שיקריאו בשמם.

בגייט הבלאגן כבר ממש לא נעים, אין שום מאמץ מצד דיילי הקרקע או תשתית של רש"ת לאפשר לנהל סדר כלשהו מהרגע שהשער נפתח. דווקא צריך לציין את הנוסעים לטובה, ישראלים כמעט כולם, שמנסים להבין מהיכן התור מתחיל והאם יש איזו עדיפות לעגלות ילדים, אנשים מוגבלים או קשישים. כולם מתנקזים במעבר קטנטן לשער או שניים, תלוי בכוח האדם, ומשם במדרגות עם המזוודות והעגלות ביד לכיוון האוטובוס. אין מדרגות נעות, אולי מכיוון שהמדרגות המפרידות בין הגייט לקומה התחתונה שבה עולים על אוטובוסים עמוסות אנשים ממתינים.

האוטובוס מפוצץ, וכשהוא מגיע למטוס חלק נכבד מהנוסעים מתבקשים למסור את כבודת היד שלהם על מנת שתישלח בבטן המטוס, אז מדוע סחבנו אותה במדרגות ודרך כל המסע המפרך הזה?

גם בחזרה מטרמינל 3 העומס והבלאגן בביקורת הדרכונים היו מתסכלים ומוגזמים. שם, בניגוד לטרמינל 1, אין מחסור במקום, אז מה כל כך מסובך בלייצר מסלולים שממיינים את החוזרים לישראלים, זרים, מחזיקי ביומטרי, משפחות, מוגבלים וצוות. המיון יכול להתחיל מבעוד מועד במעבר רחב הידיים שמחבר בין טרמינל 3 ואולם מקבלי הפנים, ולא לגרום להמון להגיע ולנסות להבין לאיזה מסלול הוא צריך להיכנס.

טסתי מניוארק לישראל בשיא העונה, היו שם עומסים מטורפים ותורים שלא נגמרים אבל היה סדר. השדה היה מוצף עובדים שתפקידם לנתב את הבאים למסלול הנכון ולמנוע כאוס תוך שימוש בעמודים עם סרטים נמתחים.

שמואל זכאי, מנכ"ל נתב"ג, היית מח"ט גזרת 769 כשהייתי נגביסט במסייעת 13, אני זוכר את השליטה בחומר, התחקירים המעמיקים שלך והירידה לפרטים. אנא עשה סדר. כל שנדרש ממך לעשות זה לעבור את החוויה הלא נעימה בתור נוסע סמוי, ולאחר מכן להפעיל שכל ישר איך לשפר את זרימת האנשים על ידי מגוון אמצעים פשוטים: הסללת תורים על ידי עמודי תורים עם סרטים נמתחים, קריאה לקבוצות נוסעים באופן הדרגתי לגייט, שילוט מסודר לחניונים ועקביות ברמת השירות. קטן עליך.

דן מנו

דן מנו | דן מנו

איש עסקים, יזם, עורך דין ובוגר MBA של לונדון ביזנס סקול ו-UCLA במנהל עסקים ומימון. מנכ"ל סמיילבוקס מבית פריון נטוורק.

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון