עבודות יזומות 2019: אם כבר להוציא כסף, אז בהשקעה שתחזיר את עצמה

אפשר להשקיע 475 מיליון שקל במימון מפלגות, אבל לדן מנו יש רעיון יותר טוב: להשקיע בחברות הזנק שיש סיכוי שיחזירו את ההשקעה לקופת המדינה. ואם על הדרך נדאג לפרנסה ל-1,250 עובדים, מה טוב

דן מנו
דן מנו
משרדי היי-טק
משרדי היי-טק (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין
דן מנו
דן מנו

במקום לבזבז כספים בפרלמנט ניישן עדיף שנשקיע בסטארט-אפ ניישן את 475 מיליון השקלים המוקצים לבחירות הקרובות. אפשר להשקיע אותם במאתיים מיזמים. רבים יטענו, בצדק, שהתוכנית שאני מפרט כאן היא עבודות יזומות בסגנון המאה ה-21 וצריך להחזיר את הכספים למשלמי המסים, אך כשהחלופה היא חלוקה למימון מפלגות, עדיפה השקעה בחברות הזנק שיש סיכוי שתחזור לתקציב המדינה, ובכל מקרה הכספים יתחלקו באופן מגוון יותר.

התוכנית שאני מציע היא הקמת שתי קרנות: קרן ראשונה תהיה קרן פרה סיד שתשקיע ב-100 מיזמים 500 אלף שקל למיזם - ובסך הכל 50 מיליון שקל. זהו סכום שמספיק למיזם קטן לעמוד על הרגליים במשך כמעט שנה על מנת להכין את עצמו לגיוס השקעת סיד. מיזמים כאלו חיים בצמצום, היזמים - שניים, שלושה מייסדים - יוכלו להסתדר עם סכום כזה במשך שנה כולל הוצאות הקמה, שכירות במתחם עבודה משותף. בשנה הזו המיקוד שלהם צריך להיות בבניית מוצר ראשוני ולהוכחת כוח המשיכה של המוצר שיכול לבוא לידי ביטוי במכירות, פיילוטים עם חברות גדולות או שימוש משמעותי במוצר.

בחירות 2019 - סבב ב': מה אפשר היה לעשות עם 475 מיליון שקל?

האנשים שישלמו בחייהם על ההחלטה ללכת לבחירות עדי ניב יגודה | אנחנו לא עושים מספיק ספורט - וזה פוגע בבריאות, בחינוך ובכלכלה יואב כהן | "לחץ על הספרה 1 כדי להצביע לביבי": כך הבלוקצ'יין יחסוך לציבור 475 מיליון שקל לביא לזרוביץ | גם לפריפריה מגיע חינוך למצוינות בלה אברהמס

על מנת לזרז ולפשט את סגירת ההשקעות, מומלץ שהקרן תשקיע באמצעות חוב ניתן להמרה (CLA - convertible load). הקרן מלווה למיזם 500 אלף שקל, והחוב ניתן להמרה למניות עם הנחה מהשווי בסיבוב הבא, בדרך כלל הנחה של 30%. במקום לנהל משא ומתן על שווי המיזם בימיו הראשונים, כששוויו האמיתי הוא אפס, נמנעים מהמשא ומתן ונותנים הנחה למשקיעים בהמרה למניות. כך למשל, חברה שלקחה השקעה כזו, תגייס בסבב הגיוס הבא לפי שווי של 10 מיליון שקל לפני הכסף, ההלוואה תומר ל-6.5% ממניות החברה במקום 5%, והמניות שיתקבלו יהיו מניות שוות בזכויותיהן למניות של הסיבוב הבא.

הקרן השנייה תשקיע השקעות סיד בסך 4 מיליון שקל במאה מיזמים שכבר הוכיחו התאמת מוצר-שוק - ובסך הכל 400 מיליון שקל, שיושקעו במיזמים שהמוצר שלהם כבר מוכיח את עצמו בשוק. הדרך הטובה ביותר להראות התאמה לשוק היא במיזמים שכבר מראים הכנסות שנתיות המגיעות לכ-100 אלף דולר בשנה. מיזם בשלב זה, לאחר קבלת ההשקעה, שואף להגיע למצב בו הוא מגדיל את הכנסותיו פי עשר. על מנת לעשות זאת, המיזם יצטרך להשקיע את מירב הכסף שגוייס בחיזוק צוות העובדים, הגברת השיווק והמכירות והפיכת המוצר שפותח למוצר יציב וגמיש יותר. מיזם כזה מעסיק כעשרה עובדים.

את ההשקעות ניתן לפרוש לאורך תקופה של ארבע שנים, וניתן להעריך את עלות התפעול של קרן כזו במידה ותעשה באופן יעיל בסך של 25 מיליון שקל לכל התקופה. מכאן, שב-475 מיליון שקל תוכל המדינה להשקיע במאתיים מיזמים.

מכיוון שכל ההשקעה הולכת ישירות לשכר, אם נעריך את העלות הממוצעת של עובד, כולל מקום ישיבה במתחם עבודה משותף, מחשב ועלויות מעסיק בסך של 25 אלף שקל לחודש, נקבל 18 אלף חודשי אדם, שהם 1,500 שנות אדם. לפי חישוב של 2.5 עובדים בממוצע בחברות הקרן הראשונה ו-10 עובדים בחברות הקרן השנייה, 1,250 עובדים יקבלו שכר לכ-14 חודשים. נחמד.

רוב החברות יגוועו עם חיסול המזומנים, חלקן יצליחו לגייס סיבוב נוסף, אך מתוך 200 החברות בוודאי שחלק מהחברות יגיעו לאקזיטים והכסף יחזור למערכת. עבודות יזומות 2019 עם אופציה להחזר השקעה. זה מה שאני הייתי עושה עם 475 מיליון שקל.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"