איך להקים משפחה גדולה ולשרוד בג'ונגל הפיננסי - בני שהינו - הבלוג של בני שהינו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך להקים משפחה גדולה ולשרוד בג'ונגל הפיננסי

בעזרת התכנון הפיננסי אפשר לשפר את המצב בג'ונגל הפיננסי, במקום להמשיך לממן את דמי הניהול התפוחים והפרמיות השמנמנות שגובים הגופים הפיננסים השונים.

תגובות

"ילדים זה שימחה ילדים זה ברכה" שרה כבר לפני שנים רבות להקת הברירה הטבעית ונגעה בפינה חמה בלב הישראלי ובלא מעט ממשקי הבית בארץ. לפי נתוני הלמ"ס משפחה ממוצעת בישראל כוללת 3.7 נפשות, אבל משפחות גדולות יותר של 4, 5, וגם 6 ילדים הן לא מחזה נדיר בישראל, בעיקר במגזרים הציוני דתי, החרדי והערבי, אך לא רק בהם.

אין ספק שמשפחות גדולות נדרשות לייחס חשיבות מיוחדת לעניין התכנון הפיננסי, על מנת שיצלחו את מסעות ומשאות החיים בהצלחה ובתבונה, מבלי להיקלע לבורות עמוקים מדי של הלוואות ומינוסים, מהם כידוע לא פשוט להיחלץ, ומתוך מטרה לצבור נכסים ולהגיע לשנות הפנסיה בשלום. על רקע זה בחרתי לספר הפעם את הסיפור של מירי ויעקב, שמצליחים כיום, בזכות התכנון הפיננסי, לחסוך בעלויות הפיננסיות שלהם כ-3,100 ₪ בשנה.

מירי ויעקב הם זוג המשתייך למגזר הציוני-דתי, שניהם בשנות ה-40 המוקדמות לחייהם. הזוג ו-5 ילדיהם גרים ברמת גן, בבית שקנו לאחרונה לא רחוק מבתי הוריהם. יעקב עובד כבר 15 שנה כמהנדס אלקטרוניקה בחברת היי-טק ומשכורתו החודשית מסתכמת בכ-12,000 ₪ נטו. אם המשפחה אינה עובדת מזה כ-5 שנים ואת זמנה היא מחלקת בין גידול הילדים לבין השלמת לימודי התואר השני בביולוגיה.

לפני שנה החליטו השניים לעשות מעשה, כמו זוגות רבים אחרים בישראל, ולקנות את הדירה הראשונה שלהם. את ההון העצמי לקניית דירת -4 החדרים, ששוויה נאמד בכ-1.8 מיליון שקל, הם הביאו ממספר מקורות - מההורים של שניהם וממשיכת כל הכספים שצברו עד כה בקרנות הפנסיה (משיכה שחייבה אותם כמובן לשלם את המס הנדרש בגין משיכה מוקדמת). את יתרת ההון הנדרש לרכישת הדירה הם מימנו באמצעות נטילת משכנתא ל-25 שנה והחזר חודשי של 2,050 ₪. כיום סך המשכנתא שעוד נותרה להם לשלם ב-24 השנים הבאות מסתכמת ב-456,000 ₪.  

הנכס הפיננסי העיקרי של בני הזוג הן פוליסות חיסכון, שבהן הצטברו עד היום כ-518,000 ₪. בנוסף יש להם קרנות השתלמות וקופות גמל בהם נצברו עד היום כ-149,000 ₪. בנוסף, יש להם בפיקדונות נזילים ובעו"ש עוד כ-20,000 ₪, כלומר הם לא חיים במינוס ופרט להלוואת המשכנתא ומסגרת האשראי שמאפשרת להם שימוש שוטף בכרטיסי האשראי, הם לא סוחבים על גבם הלוואות נוספות.

למירי ויעקב, שנשענים רק על משכורת אחת ומגדלים 5 ילדים, היה חשוב לצמצם את העלויות הפיננסיות שלהם עד כמה שניתן. הם פנו למתכנן פיננסי והציגו בפניו את מצבם המלא. לאחר שהתבהרה התמונה הפיננסית המלאה של המשפחה, הצליח המתכנן הפיננסי להגיע במו"מ עם קופות הגמל וקרנות ההשתלמות להפחתה של כ-100 ₪ בחודש בעלויות דמי הניהול, מה שחסך לבני הזוג קצת יותר מ-1,200 ₪ בשנה, ובמבט לטווח הארוך מדובר על חיסכון של כ-46,000 ₪ עד גיל הפרישה.

בנוסף הצליח המתכנן הפיננסי במסגרת מו"מ עם חברות הביטוח להפחית להם את גובה הפרמיות המשולמות בעבור ביטוחי החיים שלהם וביטוח המשכנתא, בסך של עוד 1,830 ₪ בשנה, כלומר חיסכון של כ-150 ₪ נוספים בעלויות הפיננסיות מדי חודש, וזאת כאשר התנאים הביטוחים בפוליסות נותרו ללא שינוי. 

כאמור, בסה"כ הסתכם החיסכון בעלויות הפיננסיות של בני הזוג ביותר מ-3,000 ₪ בשנה. עכשיו דמיינו לעצמכם מה יכולה משפחה ישראלית שמגדלת 5 ילדים לעשות עם הכנסה פנויה שגדלה ב-3,000 ₪ לשנה - הם יכולים לתכנן את החופשה המשפחתית אליה לא יצאו כבר 4 שנים, לקנות את הבגדים החדשים לפסח לכל בני הבית, או לחשוב על החוגים שהם רוצים להעניק לילדיהם. בעזרת התכנון הפיננסי מירי ויעקב הצליחו לשפר את מצבם בג'ונגל הפיננסי, במקום להמשיך לממן את דמי הניהול התפוחים והפרמיות השמנמנות שגובים הגופים הפיננסים השונים מכל מי שהם רק יכולים. 

זוג מבוגרים יושבים על הספה


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

סניף של Bed Bath & Beyond, בוושינגטון הבירה

הרווחים של Bed Bath & Beyond התבזבזו על רכישה חוזרת של מניות

רשת הקמעונות האמריקאית היתה חביבת המשקיעים במשך שנים ארוכות — ואולם מי שהשקיע בה לפני 20 שנה הרוויח מאז 2.5% בלבד ■ הטעות של המשקיעים היתה רכישה במכפילים גבוהים מדי, והטעות של החברה היתה רכישה עצמית של מניות כשמחירן היה בשיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#