הגיע הזמן שהציבור ישתתף ברווחי פיקדונותיו בבנק - בני שהינו - הבלוג של בני שהינו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הגיע הזמן שהציבור ישתתף ברווחי פיקדונותיו בבנק

הצעת חוק נתוני האשראי שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, ששמה לה למטרה להגביר את התחרות בשוק האשראי הישראלי ולאפשר ליותר ישראלים לקבל הלוואות, מטפלת רק בצד אחד של המשוואה

16תגובות

הצעת חוק נתוני האשראי שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, ששמה לה למטרה  להגביר את התחרות בשוק האשראי הישראלי ולאפשר ליותר ישראלים לקבל הלוואות, מטפלת רק בצד אחד של המשוואה – בציבור נוטלי האשראי. אבל הגיע הזמן שהממשלה תדאג גם לצד השני של המשוואה - לנותני האשראי, ואני לא מתכוון לבנקים אלא למי שנותן להם את הכסף, כלומר לציבור הרחב המפקיד בפיקדונות בבנקים ומקבל בתמורה תשואה מובטחת של שברירי אחוז, בעוד שאת כספו זה הבנקים מלווים בשיעורי ריבית גבוהים פי עשרות מונים לציבור הזקוק לעזרתם.

שר האוצר שמצהיר מתחת לכל עץ רענן על כוונתו להילחם בבנקים לטובת הציבור, לא צריך להילחם  רק על הגדלת היקפי האשראי שהציבור נוטל, אלא לנסות ולחשוב קצת מחוץ לקופסה ולכוון חלק ניכר מהמאמצים שלו לכך שהציבור יהיה שותף ברווחים האדירים, בשווי מיליארדי שקלים, שהבנקים גורפים מדי שנה על חשבון כספו שלו, כאשר הם משלמים למפקידים ריבית אפסית וגובים מנוטלי האשראי ריבית דו ספרתית. במילים אחרות, זה פשוט לא הגיוני שאני כלקוח של הבנק אפקיד כסף בפיקדון בבנק ואקבל 0% לשנה ואילו הבנק מלווה את הכסף שלי למישהו אחר ולפעמים אפילו לי בחזרה דרך הריבית על משיכת יתר או לחילופין דרך כרטיס האשראי בפערים של מאות ואף אלפי אחוזים לטובת הבנק. את האנומליה הזו צריך לתקן, וטובה שעה אחת קודם.

עולם הפיננסים המודרני מאפשר לעשות זאת ע"י יצירת מכשיר בנקאי חדש - פיקדון משתתף ברווחים. המודל של הפיקדון הבנקאי המשתתף ברווחים דומה למודל ה-PEER TO PEER, אותן הלוואות חברתיות שניתנות כבר היום בישראל על ידי חברות חוץ בנקאיות, אשר מצד אחד מציעות למלווים לקבל ריבית גבוהה יותר מזו המוצעת בבנקים בתמורה להפקדותיהם, ומצד שני מציעה ללווים הלוואה בשיעור ריבית נמוך יותר מזה שמציעים הבנקים וחברות האשראי. כשבעצם מערכת ה PEER TO PEER מהווה סוג של מתווך שגם מתפעל לאחר מכן את העסקה.

וכמה מילים על הצד הראשון של המשוואה - חשוב לי לציין כי אני מתנגד למהלך של כחלון לפתיחת שוק האשראי לתחרות, משום שבטווח הרחוק זה יפגע בציבור. מתישהו יהיה גבול ליכולת של הציבור לעמוד בהתחייבויותיו כשכל הנתונים מעידים על כך שרמת השכר שלו עומדת במקום כבר למעלה מעשר שנים ולעומת זאת תיק האשראי שלו רק הולך ותופח בכ-10% לשנה.

עיוות שיטתי המתנהל בחסות החוק

אין ספק שהבנקים ינסו להתנגד לרעיון זה, שיכניס את היד לכיסם ויצמצם את רווחיותם במידה מסוימת, אבל הממשלה ובנק ישראל המפקח על הבנקים הם אלה שצריכים, יחד עם הציבור, להפעיל את הלחץ לשינוי המתבקש וההוגן יותר, מתוך הבנה שאין שום סיבה להמשך לתת יד לעיוות השיטתי המתנהל כיום בחסות החוק. אם הציבור הוא הגורם המממן של ההלוואות הבנקאיות הוא זכאי גם ליהנות מהרווחים שמייצרות אותן ההלוואות.  

פיקדונות הציבור בבנקים נחשבים לנכס הפיננסי הגדול ביותר שלהם, שמסתכם ביותר מ-800 מיליארד שקל. קשה לראות רפורמה שכזו עוברת בקלות ביום בהיר אחד, אבל צריך להתחיל לצעוד לכיוון הזה, גם אם באופן חלקי, שלא יכלול כבר בהתחלה את כל סוגי הפיקדונות, ותוך שהריבית הנוספת תינתן על פי סיווג של רמת סיכון אותה יהיה מוכן המפקיד ליטול על עצמו, בדומה לסיכון שנוטל על עצמו הבנק בעת שהוא נותן הלוואות.

למעשה הבנקים, שצריכים להתמודד עתה עם הגברת התחרות בתחום האשראי, יוכלו דווקא לצאת נשכרים מהמהלך, מאחר ובאמצעות הפיקדון המשתתף ברווחים, שיבטיח למפקידים בו לא רק את הקרן אלא גם תשואה גבוהה יותר, הם יוכלו להציע ללקוחותיהם אלטרנטיבה ראויה יותר לכסף. הבנקים יודעים שהציבור נוטה בשנים האחרונות, בשל מחסור באלטרנטיבות בבנקים, למשוך את כספו ולהעבירו לאפיקים מסוכנים יותר כמו שוק ההון או נדל"ן, מה שמגביר את רמת הסיכון במשק כולו ומסכן את יציבות המערכת הבנקאית.

הפתרון המוצע כאן הוא האלטרנטיבה השפויה יותר לשני הצדדים. הפיקדון המשתתף ברווחים מאפשר מצד אחד לבנקים להפוך לתחרותיים יותר ולשפר את תדמיתם בעיני הציבור בבואם להתמודד מול הצעת החוק החדשה שמעודדת את פתיחת התחרות בשוק האשראי, בו הם שולטים ביד רמה כיום. ומצד שני, ציבור החוסכים יוכל ליהנות גם הוא בנתח עסיסי יותר של הריבית שהבנק גובה בעבור כספי הפיקדונות ששוכבים אצלו ואותם הוא מלווה. צעד כזה יאפשר לציבור לנהל באופן מגוון יותר את תיק הנכסים שלו. רק בדרך זו הרפורמה בשוק האשראי תהפוך להיות רלוונטית לציבור הרחב, שיוכל ליהנות משני הכיוונים מחיסכון של 5% ואף יותר דרך הקיזוז בפער שנפתח בין הריבית שמקבל מפקיד הפיקדון לשיעור ריבית האשראי שהלווה נוטל בבנק. חשוב להדגיש כי כל רפורמה שתבוצע ללא רפורמה בחינוך פיננסי לא תייצר את התוצאות המיוחלות. לסיום, כל מה שדרוש זה קצת רצון טוב ותעוזה מצד כל הצדדים – על מנת שכולנו נצא נשכרים. 

שר האוצר, משה כחלון
עופר וקנין


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#