הגיע הזמן למרד הפנסיה - בני שהינו - הבלוג של בני שהינו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הגיע הזמן למרד הפנסיה

נראה כי הגיעה העת לחשוב פעמיים אם בכלל שווה לחוסכים מתחת לגיל 50 להמשיך ולהפריש לקרנות הפנסיה בישראל

24תגובות

נראה כי הגיעה העת לחשוב פעמיים אם בכלל שווה לחוסכים מתחת לגיל 50 להמשיך ולהפריש לקרנות הפנסיה בישראל. אם האוצר לא ימצא פתרון לתספורת של 40% בקצבאות הפנסיה – אין ברירה, הישראלים הצעירים חייבים לצאת למרד פנסיה!

כיום קרנות הפנסיה מכסות את הגירעונות שלהן, שנוצרו בעקבות ירידת הריבית כמעט לאפס אחוז, לעומת ריבית של 4% לפיה הן מחשבות את הפנסיה, על ידי נטילת כספם של החוסכים הצעירים והעברתו ליוצאים לפנסיה. לזה קוראים סבסוד צולב, או בז'רגון המקצועי, הקרנות דואגות לאיזון אקטוארי של עצמן על חשבון החוסכים הצעירים. 

על פי ההמלצות הצפויות של צוות האוצר בראשות מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, לפתרון הבעיה, קרנות הפנסיה של החוסכים הצעירים יאבדו מחצית מהסובסידיה הניתנת להן כיום והפנסיות שלהם יהיו מוגנות רק ב-15% (לעומת 30% עד שכר של 19 אלף ₪ לחודש עד כה) על ידי אג"ח מיועדות הנושאות תשואה מובטחת של 4.86%, כאשר שארית הכסף הנחסך בקרנות הפנסיה שלהם יהיה נתון לחסדי שוק ההון. לעומתם, לפנסיונרים הוותיקים תגדל הסובסידיה ומרבית כספי הפנסיה שלהם יהיו מובטחים תחת מטריית האג"ח המיועדות שמנפיקה המדינה. 

סבסוד לפי רמת שכר ולא לפי גיל

השאלה היא איך זה שדווקא שר האוצר, משה כחלון, שנבחר בזכות הדגל החברתי שהרים, הוא זה שמשרדו מקדם את הרעיון לפיו הפנסיונרים העתידיים הם שיצטרכו לשאת על גבם את הגירעון בקרנות הפנסיה, תוך תספורת משמעותית בכספי הפנסיה שאליה חסכו ועוד יחסכו בעמל רב כל החיים.

מי אמר שהקריטריון שצריך לקבוע את הסבסוד הוא דווקא הגיל? אולי עדיף היה לקבוע את הסבסוד דווקא לפי מבחן ההכנסה או רמת השכר? הרי ככל שאדם הוא עני יותר כך רמת הסיכון שלו היא גבוהה יותר - ולא בהכרח ככל שהוא זקן יותר. אז איך קורה שמשרד האוצר, שטוען שאין לו כסף לממן את הפנסיות, בפועל מציע לסכן דווקא את מי שאין לו כסף.

אם באמת יחליטו להוריד מהפנסיות של הצעירים את ההגנה שנותנות האג"ח המיועדות, אז אולי נכונה המסקנה של ועדת שטרום (שדנה בפתיחת התחרות מול הבנקים), לפיה יוכלו קרנות הפנסיה להקצות חלק מכספי החסכונות לטובת אשראי. יתכן שמהלך כזה יאפשר לקרנות הפנסיה להשיג לעמיתיהם תשואה עודפת של מעל ל-4.86% שמבטיחות האג"ח המיועדות, ועדיין מדובר יהיה באשראי בריבית אטרקטיבית לעומת הריבית שמציעים כיום הבנקים בישראל.

במקרה כזה המדינה תצטרך רק לתת ערבות לתשואה מינימלית זו ולא את הכסף עצמו. רק במקרה שקרן הפנסיה לא תצליח לייצר לעמיתיה תשואה מינימלית כמו של האג"ח המיועדות – המדינה תשלים את ההפרש מהערבויות. זו אלטרנטיבה לא פחות טובה מהשקעה ישירה בשוק ההון והיא עשויה לתרום הן להבטחת התשואות של החוסכים לפנסיה, הן לציבור הצמא לאשראי זול יותר מהאשראי הבנקאי והן למדינה שרק תהיה ערבה לתהליך זה.

תיק פנסיוני חלופי

ערב כניסתה של השנה הקלנדרית החדשה רבים מהישראלים עוברים על תיקיהם הפיננסים בכלל והפנסיוניים בפרט. אולי השנה יותר מתמיד הגיעה העת לעשות שינוי דרמטי בתיק הפנסיוני ולהקטין את ההפרשות לקרנות הפנסיה אם הן מקטינות באופן כה דרמטי את ההבטחה לתשואה, שעד כה נתנה להן עדיפות על פני מכשירים פיננסיים אחרים. במקום זה אולי כדאי לחוסכים הצעירים לבנות תיק פנסיוני חלופי שיהיה מורכב בעיקר מהפרשות לקופות גמל אליהן כדאי לצרף ביטוחי ריסק שונים, מהפרשות לקרנות ההשתלמות וכן מהשקעה בנכסי נדל"ן, שאליהם כבר עברו כספי חיסכון רבים בשנים האחרונות.

נזכיר כי מאז שנת 2008 כמעט נסתם הגולל על קופות הגמל והציבור הפסיק לחסוך בהן, לאחר שתיקון 13 בחוק קופות הגמל קבע כי מכשיר החיסכון הזה, שהיה עד אז מכשיר הוני, ממנו היה ניתן למשוך את כספי החיסכון פטורים ממס תוך 15 שנה, יהפוך למכשיר קצבתי שממנו ניתן יהיה להתחיל ולמשוך קצבה רק בעת הפרישה, אך ללא תשואה מובטחת (כמו שיש כיום בקרן פנסיה).

נראה כי גם באוצר מבינים את חשיבות הדאגה להבטחת החיסכון הפנסיוני וחשים בחסרונו של מכשיר חיסכון חשוב כמו קופות הגמל. בתחילת החודש התייחס לראשונה לסוגיית קופות הגמל סגן שר האוצר, יצחק כהן, שאמר בוועידה השנתית של ענף הביטוח "אנחנו בוחנים את החזרת קופות הגמל כמכשיר חיסכון, במבנה קצת שונה". ודורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, אמרה בוועידת ישראל לעסקים כי "חיסכון פנסיוני יותר חשוב אפילו מדירה", והדגישה את מטרת-העל של המחלקה בראשותה: "הבטחת חיסכון פנסיוני הולם לחוסכים שיפרשו לגמלאות".

אין ספק שצריך למצוא פתרונות יצירתיים לענן השחור משחור שמעיב על עתידנו הפנסיוני. אחרת, כמו שראינו את ציבור המשקיעים מעניש את הטייקונים שעשו לו תספורת, או את יצרני הקוטג' שהפריזו במחירו - כך נראה אותו פותח במרד פנסיה שעוד לא היה כדוגמתו. אסור שאזרחי ישראל יהיו כאזרחי יוון או קפריסין שמצאו את עצמם יום בהיר אחד פשוט בלי פנסיה.

מבוגר מחזיק את קופת החיסכון שלו שהיא בדמות של חזיר


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

סניף של Bed Bath & Beyond, בוושינגטון הבירה

הרווחים של Bed Bath & Beyond התבזבזו על רכישה חוזרת של מניות

רשת הקמעונות האמריקאית היתה חביבת המשקיעים במשך שנים ארוכות — ואולם מי שהשקיע בה לפני 20 שנה הרוויח מאז 2.5% בלבד ■ הטעות של המשקיעים היתה רכישה במכפילים גבוהים מדי, והטעות של החברה היתה רכישה עצמית של מניות כשמחירן היה בשיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#