פוסטים אחרונים

המרכיב הזול ביותר בסל המזון: שומן

כמי שמלווה את תהליכי התכנון הפיננסי של משקי הבית בישראל, אני רואה מדי יום כיצד הפכנו לחברה הסובלת מלקות חמורה בסדרי העדיפויות - אובססיית הצריכה, ולא רק של מזון, צריכה להשתנות. תרבות השפע הורגת אותנו

"אתם יכולים לתאר לעצמכם ארוחה בלי סלט ישראלי?" כך שאל הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז"ל, בסרטון האחרון בכיכובו, בו גם המליץ לכולנו "לקנות מוצרים ישראלים, מוצרים כחול לבן". לכאורה מדובר בשאלה רטורית פשוטה שהתשובה עליה היא "כן", מאחר שסלט ישראלי הוא מאכל שקל להכינו תוך דקות ספורות מעגבנייה, מלפפון ובצל חתוכים דק ומתובלים בלימון, שמן זית, מלח ופלפל. ואכן, סלט ישראלי הוא חלק מהארוחות בבתים ישראלים רבים, אבל לא מספיק. מסתבר שלמרות שפע האפשרויות – העובדות מראות כי התזונה בישראל כיום נשענת ברובה על מרכיבי מזון לא בריאים. הצרכן הישראלי לא מייחס לפרמטר זה חשיבות מספקת וזה כבר מדאיג – אמנם פרס שדאג לבני עמנו כבר פחות דואג עכשיו, אבל לנו יש סיבות טובות לדאגה.  

על פי דו"ח חדש (ספטמבר 2016) של ארגון הבריאות העולמי (WHO) יותר מחצי מיליון ילדים בישראל סובלים מעודף משקל והשמנת יתר, מה שמציב את ילדי ישראל במקום הראשון בדירוג ההשמנה באירופה. 12.6% מהילדים בארץ סובלים מהשמנת יתר, ואם לא די בכך - ילדי ישראל ניצבים במקום שני באירופה ושלישי בדירוג העולמי הכולל (במדד הכולל גם ילדים עם עודף משקל ועל סף השמנה).  

שמן במחבת
להמשך הפוסט

הרפורמה שכחלון באמת צריך לקדם

רק ברגע שתהיה לכלל הציבור בישראל - ולא רק לעשירים החיים פה - גישה פשוטה וזולה למערכת תכנון פיננסי המרכזת במקום אחד את כל המידע הפיננסי, נזכה לראות כאן שינוי

אימוץ מסקנות הוועדה להגברת התחרותיות בשירותים בנקאיים ופיננסיים נפוצים, הידועה בשם ועדת שטרום, ובראשן ההחלטות על כך שישראכרט ולאומי קארד יופרדו מהבנקים ולתחום ייכנסו שחקנים חדשים בתנאים מקלים, היא עוד רפורמה פיננסית שלא רק שלא תועיל לציבור – היא עלולה לפגוע בו ולהוביל את משקי הבית למצב שעלול להתברר כבכייה לדורות.

הגברת התחרותיות בשוק האשראי אולי תוביל להוזלה מסוימת של האשראי, כך שבמקום שהריבית על ההלוואות בכרטיסי אשראי תעמוד על כ-10% היא תרד לכיוון ה-8%, אבל זה לא ישנה שום דבר במצבו של הציבור מאחר שהצפי הוא שהיקפי ההלוואות רק ילכו ויתפחו. מה תעזור הנחה של אחוז או שניים אם הציבור נשאר קבור עמוק בעולם ההלוואות שפוגע בעתידו הפנסיוני ומוביל אותו לקריסה תחת הנטל בתזרים השוטף.

שר האוצר, משה כחלון בכנס בתל אביב, בחודש שעבר
אי־פי
להמשך הפוסט

עצמאים – אל תותירו את גיל הפרישה ליד הגורל

אין עצמאי בארץ שלא מכיר את הדאגות הרבות וההתמודדות הקשה עם ניהול עסק עצמאי בישראל, שפעמים רבות דוחקות לפינה את הדאגות לעתידו. רבים מהעצמאיים, שעד לאחרונה לא היו מחויבים לרכוש לעצמם מוצרים פנסיוניים, פשוט לא עשו זאת והותירו את גיל הפרישה ליד הגורל.

אין עצמאי בארץ שלא מכיר את הדאגות הרבות וההתמודדות הקשה עם ניהול עסק עצמאי בישראל, שפעמים רבות דוחקות לפינה את הדאגות לעתידו. רבים מהעצמאיים, שעד לאחרונה לא היו מחויבים לרכוש לעצמם מוצרים פנסיוניים, פשוט לא עשו זאת והותירו את גיל הפרישה ליד הגורל. על מנת להימנע מבעיה קיומית בגיל הפרישה ישנה חשיבות עצומה לכך, שכל מי שבוחר בדרך החיים העצמאית, יעשה זאת תוך שהוא מקבל ליווי שוטף של איש מקצוע המתמחה בתכנון פיננסי.    

יש לציין כי רק בחודש אפריל האחרון אושר המתווה של משרד האוצר ומשרד המשפטים, לפיו, מעכשיו גם עצמאים יחויבו להפריש כספים לפנסיה ויקבלו סיוע במצב של אבטלה. למעשה העצמאי יפקיד עבור שני רכיבים שונים: שני שליש יסווגו כתגמולים לפנסיה ושליש כבטחון למקרה של אבטלה. עצמאי יוכל למשוך כספי אבטלה עד פעמיים במשך כל ימי חייו. חובת ההפרשה לפנסיה תחול על עצמאי החל מגיל 21 ובתנאי שבזמן כניסת החוק לתוקף, גילו לא עולה על 55.

איור : עדי עמנואל
להמשך הפוסט

איך להקים משפחה גדולה ולשרוד בג'ונגל הפיננסי

בעזרת התכנון הפיננסי אפשר לשפר את המצב בג'ונגל הפיננסי, במקום להמשיך לממן את דמי הניהול התפוחים והפרמיות השמנמנות שגובים הגופים הפיננסים השונים.

"ילדים זה שימחה ילדים זה ברכה" שרה כבר לפני שנים רבות להקת הברירה הטבעית ונגעה בפינה חמה בלב הישראלי ובלא מעט ממשקי הבית בארץ. לפי נתוני הלמ"ס משפחה ממוצעת בישראל כוללת 3.7 נפשות, אבל משפחות גדולות יותר של 4, 5, וגם 6 ילדים הן לא מחזה נדיר בישראל, בעיקר במגזרים הציוני דתי, החרדי והערבי, אך לא רק בהם.

אין ספק שמשפחות גדולות נדרשות לייחס חשיבות מיוחדת לעניין התכנון הפיננסי, על מנת שיצלחו את מסעות ומשאות החיים בהצלחה ובתבונה, מבלי להיקלע לבורות עמוקים מדי של הלוואות ומינוסים, מהם כידוע לא פשוט להיחלץ, ומתוך מטרה לצבור נכסים ולהגיע לשנות הפנסיה בשלום. על רקע זה בחרתי לספר הפעם את הסיפור של מירי ויעקב, שמצליחים כיום, בזכות התכנון הפיננסי, לחסוך בעלויות הפיננסיות שלהם כ-3,100 ₪ בשנה.

זוג מבוגרים יושבים על הספה
להמשך הפוסט

הגיע הזמן שהציבור ישתתף ברווחי פיקדונותיו בבנק

הצעת חוק נתוני האשראי שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, ששמה לה למטרה להגביר את התחרות בשוק האשראי הישראלי ולאפשר ליותר ישראלים לקבל הלוואות, מטפלת רק בצד אחד של המשוואה

הצעת חוק נתוני האשראי שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, ששמה לה למטרה  להגביר את התחרות בשוק האשראי הישראלי ולאפשר ליותר ישראלים לקבל הלוואות, מטפלת רק בצד אחד של המשוואה – בציבור נוטלי האשראי. אבל הגיע הזמן שהממשלה תדאג גם לצד השני של המשוואה - לנותני האשראי, ואני לא מתכוון לבנקים אלא למי שנותן להם את הכסף, כלומר לציבור הרחב המפקיד בפיקדונות בבנקים ומקבל בתמורה תשואה מובטחת של שברירי אחוז, בעוד שאת כספו זה הבנקים מלווים בשיעורי ריבית גבוהים פי עשרות מונים לציבור הזקוק לעזרתם.

שר האוצר שמצהיר מתחת לכל עץ רענן על כוונתו להילחם בבנקים לטובת הציבור, לא צריך להילחם  רק על הגדלת היקפי האשראי שהציבור נוטל, אלא לנסות ולחשוב קצת מחוץ לקופסה ולכוון חלק ניכר מהמאמצים שלו לכך שהציבור יהיה שותף ברווחים האדירים, בשווי מיליארדי שקלים, שהבנקים גורפים מדי שנה על חשבון כספו שלו, כאשר הם משלמים למפקידים ריבית אפסית וגובים מנוטלי האשראי ריבית דו ספרתית. במילים אחרות, זה פשוט לא הגיוני שאני כלקוח של הבנק אפקיד כסף בפיקדון בבנק ואקבל 0% לשנה ואילו הבנק מלווה את הכסף שלי למישהו אחר ולפעמים אפילו לי בחזרה דרך הריבית על משיכת יתר או לחילופין דרך כרטיס האשראי בפערים של מאות ואף אלפי אחוזים לטובת הבנק. את האנומליה הזו צריך לתקן, וטובה שעה אחת קודם.

שר האוצר, משה כחלון
עופר וקנין
להמשך הפוסט

תכנון פיננסי - דוגמא מהחיים לחיסכון של מאות אלפי שקלים

היום רובנו כבר מבינים שהעולם הפיננסי המורכב בו אנו חיים כיום מאלץ אותנו לחשוב על מצבנו הפיננסי, להכיר אותו וגם להתכונן היטב לעתיד - אך רובנו נמנעים מלטפל ברצינות בנושא זה

היום רובנו כבר מבינים שהעולם הפיננסי המורכב בו אנו חיים כיום מאלץ אותנו לחשוב על מצבנו הפיננסי, להכיר אותו וגם להתכונן היטב לעתיד - אך רובנו נמנעים מלטפל ברצינות בנושא זה. נכון שיש כאלה שמדברים פעם בשנה עם סוכן הביטוח, יש מי שפותח את הדוחות השנתיים של קרנות  הפנסיה, ויש גם מי שמנסה להתווכח עם הבנק על עמלה כזו או אחרת, אבל רובנו לא מבצעים טיפול שורש ולא מתמודדים עם התמונה הכוללת והרחבה. טיפול מעמיק היה שמור עד כה בעיקר ללקוחות העשירים שבחרו להשתמש בשירותיו של בנקאי פרטי, שמלווה אותם בתמורה לעמלות שמנות.

אולם התפתחות הטכנולוגיה הפיננסית ושינויי הרגולציה שהגדילו את הנגישות והשקיפות של המידע הפיננסי שלנו המצוי בידי הבנקים, הגופים המוסדיים וחברות האשראי - משנים כעת את המצב. מי  שישכיל להבין שתכנון פיננסי מקצועי יכול לחסוך לו סכומי כסף משמעותיים בהוצאות השוטפות ולשפר את מצבו הפיננסי ביום בו יפרוש לפנסיה באופן משמעותי, יכול כבר היום לקבל שירותי תכנון פיננסי בעלויות שוות לכל נפש.

משפחה שנהרסה לה החופשה
להמשך הפוסט

הבורות שלכם - הרווח של חברות הפנסיה

עוד מעט גם נקבל את תלוש המשכורת ובין לבין גם יגיעו החשבונות שצריך לשלם לחברת החשמל, לארנונה, לביטוח על הרכב וגם לגן של הילד וכו'. בואו נודה - אנחנו פשוט טובעים במספרים.

עוד רגע קט שוב מגיעה העונה המלחיצה הזו בשנה בה כולנו מקבלים את הדוחות השנתיים של קרנות הפנסיה וקופות הגמל, שבהם מתנהלים כספינו באמצעות הגופים המוסדיים השונים. סביר להניח שגם השנה שוב נביט כמעט חסרי אונים על המספרים השונים המוצגים בדוחות ונתהה מה כל זה אומר ביחס לעתידנו הפיננסי, או בעברית – כמה כסף אקבל מדי חודש כשאגיע לפנסיה והאם מה שכתוב בדו"ח היום הוא מה שיהיה בו באמת גם בעתיד.

אבל הדוחות הפנסיוניים השנתיים האלה הם רק קצה הקרחון, הרי גם בפוליסות הביטוח, במסמכי המשכנתא, ובתדפיסי הבנק וחברות האשראי רובנו נוטים רק להציץ לרגע, לראות שאין שם מספרים שחריגים דרמטית ביחס למה שראינו בעבר ולהמשיך הלאה מבלי שנבין עד הסוף את מה שקראנו, ולרוב גם בלי לעשות משהו בקשר אליהם. הרי עוד מעט גם נקבל את תלוש המשכורת ובין לבין גם יגיעו החשבונות שצריך לשלם לחברת החשמל, לארנונה, לביטוח על הרכב וגם לגן של הילד וכו'. בואו נודה - אנחנו פשוט טובעים במספרים.

אישה מתעסקת עם ניירת וביורוקרטיה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

מדינה עשירה – אנשים עניים

עכשיו כבר אין ספק, ישראל היא מדינה עשירה שאותה מממנים אנשים עניים

עכשיו כבר אין ספק, ישראל היא מדינה עשירה שאותה מממנים אנשים עניים. משרד האוצר פרסם היום נתונים מדהימים מהם עולה כי גביית המסים זינקה ב-10% ומדינת ישראל גרפה לכיסה בינואר סכום שיא של 24.7 מיליארד שקל בהכנסות ממסים ואגרות ששילמו לה תושבי המדינה בעבור הנדל"ן בו הם גרים ועובדים, בעבור כלי הרכב שגביית המס על רכישתם זינקה ב-133%, בעבור הדלק שמניע אותם וגם בעבור המע"מ שכולנו, עניים או עשירים, משלמים על כל עסקה ועסקה.

כתוצאה מכך פתח השר כחלון את שנת 2016 עם עודף תקציבי של 3.9 מיליארד שקלים, מה שהוביל להתכווצות הגירעון התקציבי ב-12 החודשים האחרונים רק ל-2.2% מהתוצר הלאומי הגולמי. גביית היתר הובילה את בנק ישראל להודות כי טעה בתחשיביו כשפספס את תחזית גביית המסים בלא פחות מ-6 מיליארד שקל.

משה כחלון
עופר וקנין
להמשך הפוסט

להשתלט על הבלגן הפיננסי

המבחן האמיתי של מי שמנסה להשתלט על מצבו הפיננסי הוא מבחן החיסכון והיעילות רק מי שמצליח להבין את מצבו הפיננסי הכולל יכול לבחון את התמונה המלאה

"איבדתי שליטה, הבלגן השתלט עליי ואני כבר לא מבין מהו מצבי הפיננסי. אין לי באמת מושג מה יש לי ומה אין לי ולאשתי, ובעיקר אני לא יודע אם מה שיש לנו זה טוב, או שניתן לשפר את התנאים שאני מקבל כיום ולהוזיל את העלויות שלנו. בפועל המספרים שאני רואה בכל דוח שמגיע בדואר בעיקר מפחידים אותי, ומי יודע אם קיבלנו את כל הדוחות בכלל", כך אמר בפגישת יעוץ פיננסי ראשונית ג', שכיר בן 45, אב ל-3 שגר במרכז הארץ, ששולח את הילדים מדי פעם למורה פרטית, מחזיק מכונית דגם 2010 ונסע השנה עם כל המשפחה לחופשה בכרתים.

לג' ולאשתו יש קרנות פנסיה והשתלמות, וגם קופת גמל מהעבר. הוא יודע פחות או יותר כמה כסף יש לו בבנק וגם פחות או יותר כמה הם מוציאים מדי חודש בכרטיסי אשראי, אבל את המשכנתא שעליהם לשלם ב-18 השנים הבאות הם לא מחזרו עדיין וגם על ההלוואות שנטלו בשנים האחרונות הם לא באמת מסתכלים או פועלים לשנות את תנאיהן, אלא פשוט משלימים בהכנעה עם השורה שמקטינה את תקציבם מדי חודש. על הביטוחים השונים שברשותם, כמו חיים, רכב, דירה ובריאות, הוא אומר "אני עושה את זה רק כי צריך, אבל לא מתעסק עם זה אח"כ". על מסים כבר לא דיברנו.

להמשך הפוסט

הגיע הזמן למרד הפנסיה

נראה כי הגיעה העת לחשוב פעמיים אם בכלל שווה לחוסכים מתחת לגיל 50 להמשיך ולהפריש לקרנות הפנסיה בישראל

נראה כי הגיעה העת לחשוב פעמיים אם בכלל שווה לחוסכים מתחת לגיל 50 להמשיך ולהפריש לקרנות הפנסיה בישראל. אם האוצר לא ימצא פתרון לתספורת של 40% בקצבאות הפנסיה – אין ברירה, הישראלים הצעירים חייבים לצאת למרד פנסיה!

כיום קרנות הפנסיה מכסות את הגירעונות שלהן, שנוצרו בעקבות ירידת הריבית כמעט לאפס אחוז, לעומת ריבית של 4% לפיה הן מחשבות את הפנסיה, על ידי נטילת כספם של החוסכים הצעירים והעברתו ליוצאים לפנסיה. לזה קוראים סבסוד צולב, או בז'רגון המקצועי, הקרנות דואגות לאיזון אקטוארי של עצמן על חשבון החוסכים הצעירים. 

מבוגר מחזיק את קופת החיסכון שלו שהיא בדמות של חזיר
להמשך הפוסט

שנהיה בריאים – איך להתכונן לרפורמה בביטוחי הבריאות?

במסגרת הרפורמה בשוק ביטוחי הבריאות יחויבו חברות הביטוח להציע פוליסות ביטוח בריאות אחידות וזולות יותר.

הרפורמה בשוק ביטוחי הבריאות הפרטיים צפויה להיכנס לתוקפה החל מחודש פברואר הקרוב וצפויה לשנות מהקצה אל הקצה את השוק הענק זה שמגלגל מיליארדי שקלים בשנה. הרפורמה בביטוחי הבריאות תשפיע על הבריאות והכיס של כולנו – גם על 40% מתושבי ישראל שמחזיקים כיום בביטוחי בריאות פרטיים וגם על 60% מהישראלים שלא. אז הנה על קצה המזלג על מה מדובר ברפורמת ביטוחי הבריאות ואיך כדאי לנו להתכונן לשינויים. 

במסגרת הרפורמה בשוק ביטוחי הבריאות מנסה משרד האוצר להכניס תחרות לשוק בעזרת סדרה של הוראות חדשות, שבמסגרתן יחויבו חברות הביטוח להציע פוליסות ביטוח בריאות אחידות וזולות יותר.

ניר קידר
להמשך הפוסט

דואגים לעתיד הילדים: לחסוך להשכלה גבוהה או לדירה?

כדי שלא תיתפסו עם ארנק ריק, מומלץ לחשוב על החיסכון כבר בשלב האולטרסאונד.

אחד הנושאים שמטרידים כל זוג הורים צעיר (וגם כאלה שכבר מנוסים), הם סכומי הכסף האדירים שאנו נידרש להוציא במהלך חיינו על מנת לספק לילדינו חיים טובים ועתיד מבטיח. לכולנו ברור שביום בו הילד או הילדה שלנו יגדלו, ויגיעו אלינו נרגשים לספר שהם מתחתנים, או התקבלו לתוכנית לימודים נחשקת בארץ או בחו"ל, אנחנו נשמח בשבילם - וגם קצת נדאג. כיצד נממן את כל זה?

אז כדי שלא תיתפסו עם ארנק ריק, מומלץ לחשוב על החיסכון כבר בשלב האולטרסאונד. אבל גם אם לא פתחתם תכנית חיסכון ביום שבו הבליח התינוק שלכם לאוויר העולם, עדיין אפשר וכדאי לתקן. על כך נאמר, שעדיף מאוחר...

כיתה א' - תלמידים - ילדים - תל אביב  - חינוך -
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

מי שאין לו כסף – שלא יקנה בית

אם שר האוצר באמת רוצה לדאוג ולסייע לזוגות הצעירים לפתרון מגורים הולם ללא הגדלת מינוף, כדאי שיתחיל לקדם את תכניות הדיור להשכרה ארוכת טווח

מה קורה פה? ממשלת ישראל השתגעה? רק לפני חודש וחצי דיברנו על הסיכון הטמון בכך שהציבור בישראל הפך לנרקומן של אשראי. עתה שר האוצר בכבודו ובעצמו כאילו עטה על עצמו את גלימתו של פאבלו אסקובר, כאשר הודיע שבכוונת האוצר לתדלק את הביקוש הנרקוטי של הציבור בישראל למינוף גבוה.

השר כחלון בחר להצטרף ליוזמתה הפופוליסטית והמסוכנת של ח"כ אורלי לוי אבקסיס, כאשר החליט שמשרד האוצר יקדם את רעיון הגדלת שיעור המימון למשכנתאות לזוגות הצעירים שאין להם את ההון העצמי הדרוש לרמה של 90% מסך המשכנתא.

מגדלים בהוד השרון
עופר וקנין
להמשך הפוסט

בעד ונגד המוצר הפיננסי שהפך ללהיט

אם דיברתם לאחרונה עם סוכן הביטוח שלכם, יש סיכוי גדול מאוד שהוא הציע לכם לפתוח פוליסת חיסכון. מדובר במוצר פיננסי ותיק שהתעורר לחיים בשנים האחרונות והפך ללהיט של ממש בשנה האחרונה, בעיקר על רקע סביבת הריבית האפסית שמאלצת את החוסכים לחפש בנרות אלטרנטיבות לפיקדונות הבנקאיים, שהפסיקו לייצר תשואות מעניינות.

על פי הערכות היקף הכספים המנוהלים באפיק החיסכון המנוהל הזה כבר חצה את רף 12 מיליארד השקלים. אמנם מדובר עדיין בסכום צנוע יחסית שמהווה רק כ-5% מהיקפי הכספים שמתנהלים בקרנות הנאמנות, אולם זהו בהחלט מכשיר שנתפס כאלטרנטיבה מעניינת להשקעה מנוהלת של סכומים קטנים.

רויטרס
להמשך הפוסט

המסע הפיננסי להגשמת החלום

בימים הסוערים בהם החדשות לא מפסיקות להציף את כולנו בידיעות קשות מהמציאות הביטחונית המורכבת בה אנו חיים, אולי זה הזמן דווקא לדבר על חלומות ועל הדרכים להגשמתם.

הרי לכולנו יש חלומות, חלקם קטנים וחלקם גדולים. נכון שלא כל חלום בהכרח תלוי בכסף, אבל הרבה פעמים כן.

סקי מים
בלומברג
להמשך הפוסט

9 תובנות לשנה החדשה לצרכנות פיננסית נבונה

תקופת החגים בישראל היא תקופה שמעבר לחגיגיות שבה, חשוב לערוך בה גם חשבון נפש נוקב על התנהלותנו הפיננסית וגם להביט קדימה לעבר השנה החדשה ,תוך הסקת מסקנות וגיבוש תובנות שישליכו על התנהגותנו בעתיד.

כאשר אנו מדברים על צרכנות פיננסית נראה כי הישראלים צריכים בשנה הבאה עלינו לטובה לנסות ולשנות לא מעט. הנה 9 תובנות על הטעויות שעשינו או המחדלים שלא הקפדנו לקחת עליהם את האחריות בשנה שחלפה, וכדאי לנו מאוד לשפר בשנה הקרובה.

אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

לא לעולם חוסן, גם למשקיעי הנדל"ן

הצלחה היא גורם משיכה רב עוצמה ואת זה מוכיח שוק הנדל"ן בישראל, שסוגר עשור של עליות מחירים חדות, שלכל הפחות הכפילו את שווי הדירות והפכו את בעליהם למשקיעים מעוררי קנאה, שבידיהם נכסים ששווים זינק במיליון שקל ויותר בערים רבות בארץ.

בינתיים, שוק הנדל"ן הישראלי, בעיקר בערי המרכז - עדיין רותח. אין התחלות בניה מספיקות, הריבית הנמוכה מלבה את הביקושים והתנודתיות בשוק ההון מחזירה את המשקיעים לנדל"ן. מגמה זו עשויה להימשך, אבל האמת היא, שלאורך ההיסטוריה הכלכלה מוכיחה פעם אחר פעם כי לא לעולם חוסן, ולכן אולי כדאי כרגע To Hold your Horses - כל מי שרץ לרכוש דירה עלול לבסוף לגלות כי עליו להתמודד עם הפסד על השקעתו.

יריד מכירת דירות בתל אביב.
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

חבל שהעדר לא לומד לקח

בשבועות האחרונים שוב הגיב עדר המשקיעים לירידות בשווקים בהיסטריה מוגזמת וליבה אותן – על חשבונו. נראה שהציבור לא לומד לקח וגם הפעם הוא פועל באימפולסיביות, תוך שהוא מוכר את נכסיו הפיננסים אל תוך הירידות. תופעת העדר היא תופעה בעייתית שכל פעם מוכיחה מחדש כי היא עולה למשקיעים מקרב הציבור ביוקר.

ההתנהגות העדרית פוגעת במשקיעים לשני הכיוונים. מצד אחד, הציבור משלם ביוקר על ההצטרפות לעדר כשהשווקים עולים והמחירים שהציבור הרחב מוכן לשלם על מנת להחזיק בנכסים הפיננסים החמים ביותר בשוק, הם מחירים מופרזים שלעיתים אף נושקים לשיאי כל הזמנים. ומצד שני, כשהשווקים יורדים הציבור נתפס לפאניקה וממהר למכור את נכסיו הפיננסיים בכל מחיר, גם במחיר של קיבוע ההפסד, שהיה עד כה רק על הנייר. חברים, ככה לא מתנהגים. הגיע הזמן ללמוד מטעויות – אסור לכם לרוץ עם העדר בלי מחשבה תחילה.

להמשך הפוסט