מה חשוב לעובדים בתקופת הקורונה? תופתעו לגלות

הלכידות החברתית, הסולידריות והקהילתיות היו אמורות להיפגע בגלל משבר הקורונה, אבל המציאות מראה תמונה הפוכה

בלה אברהמס
בלה אברהמס
מרכז חלוקת מזון לנזקקים בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
מרכז חלוקת מזון לנזקקים בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: תומר אפלבאום

נגיף הקורונה היכה בחוזקה בשוק התעסוקה. ההשפעות ההרסניות של הנגיף על כלכלות העולם יימשכו ככל הנראה עוד שנים רבות עד להתחלה של התאוששות פיננסית וחברתית. כמו כן, נכפה עלינו ריחוק חברתי.

הלכידות החברתית, הסולידריות והקהילתיות היו אמורות להיפגע, אך מסתמנת תמונת מצב הפוכה. יותר ויותר אנשים מפתחים דווקא בתקופה זאת רגישות ומודעות חברתית וסביבתית. בחודשים האחרונים אנחנו עדים ליוזמות חברתיות שנולדו בעקבות הקורונה. הדוגמה האחרונה היא היוזמה של ארגונים עסקיים, בין היתר חברות היי-טק, להעביר את מענקי הממשלה לעמותות נזקקות, ולהכפיל את הסכומים שהעובדים תורמים.

מה שיותר מפתיע הוא הרצון של מועמדים שלא להתפשר על מקומות עבודה שאינם נותנים תשומת לב לנושאים חברתיים, כמו גיוון והכלה, שכן היינו מצפים שדווקא בתקופה הקורונה עובדים יהיו פחות בררנים, ויעדיפו לקבל הצעות עבודה על מנת לשמור על ביטחון תעסוקתי.

בשני סקרים גלובליים שביצעה חברת אינטל על יחס עובדים למקומות עבודה אנו רואים ממצאים מעניינים, שמצביעים על מגמות דומות שניתן להבחין בהן גם בשוק הישראלי. בסקר הראשון עולה כי עובדים בוחנים את מדיניות הגיוון וההכלה של חברה כאשר הם מחליטים אם לקבל משרה שמציעים להם. 89% מהנשאלים אמרו כי מדיניות הגיוון וההכלה היא "חשובה באופן יוצא דופן" ו-75% אמרו כי מדיניות זו "חשובה מאוד"

עוד עולה מהסקר שהעובדים רואים חשיבות עליונה בהצעת שכר שווה לעובדים בעלי אותה רמת ניסיון והסמכה שממלאים את אותו תפקיד. בנוסף, עובדים רוצים שיהיה גיוון בשדרת המנהיגות של הארגון שבו הם עובדים - וחשוב להם שבהנהלת הארגון יהיו יותר נשים, הורים לילדים,  אנשים עם מוגבלויות ואנשים שהם חלק ממיעוט אתני או גזעי.

הסקר השני שנעשה בקרב דור Z בלבד, כלומר בני 18 עד 24, באנגליה, מעלה שמרבית העובדים מדור ה-Z יהססו אם לקחת הצעת עבודה מחברה שאין לה ייצוג של נשים בתפקידי ההנהלה. ולא רק זאת, כשהם צריכים להכריע אם לקבל הצעת עבודה, השיקול אם יש לחברה מדיניות בנושא גיוון והכלה - עד כמה היא מעסיקה נשים, אנשים עם מוגבלות וכו', חשוב כמעט כמו שיקול השכר.

נגיף הקורונה אמנם פגע ועוד ימשיך לפגוע בכלכלה העולמית בכלל ושוק התעסוקה בפרט. ועדיין – הנושאים הערכיים צריכים להיות בראש מעייניהם של המעסיקים. לכידות חברתית, סולידריות וגיוון והכלה, מוכחים כגורמים שנמצאים בראש סדר העדיפויות של עובדים ומועמדים פוטנציאלים.

בלה אברהמס

בלה אברהמס | בלה אברהמס

סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל וחברת הנהלת אינטל ישראל. במסגרת תפקידה מנהלת את מגוון קשרי החוץ של אינטל ישראל, הכוללים קשרי קהילה בקמפוסים השונים ברחבי הארץ, קשרי ממשל, עיתונות ומדיה, יחסי ציבור, קשרי אקדמיה, תוכניות חינוך ואחריות חברתית.

בעבר מילאה כמהתפקידי מפתח באגף משאבי אנוש, ובין היתר ניהלה את התחום במפעלי אינטל בקרית גת ובירושלים, כולל בשלב הקמת המפעל. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית-אירגונית באוניברסיטה העברית. מנחת קבוצות ומאמנת מוסמכת.

בלה בוגרת תוכנית מנהיגות לנשים (של IWF) שהתקיימה בין היתר באוניברסיטאות הארווארד ואינסיאד. מתנדבת כחברת ועד מנהל בעמותת בית הגלגלים והמרכז הישראלי למצויינות בחינוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker